Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Правилно ли е да се живее като се отлагат нещата?

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с психологията.
Съвременна психология, биологична психология, възрастова психология, генетическа психология, диференциална психология, сравнителна психология, когнитивна психология, психология на личността, психопатология, социална психология, военна психология, икономическа психология, инженерна психология, трудова психология, консултативна психология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284012
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334827
Местоположение: Somewhere In Time

Правилно ли е да се живее като се отлагат нещата?

Мнение от Mozo »

еликотърновски университет
“Св.Св. Кирил и Методий”
Философски факултет
Катедра “Психология”




“Правилно ли е да се живее като
се отлагат нещата”
/есе/






Разработил: Проверил:
Ирина Георгиева Тасевка
фак. № 591-ПСЗП





Велико Търново
2011г.
Защо хората сме такива?
Защо когато имаме възможност да отложим нещо го правим?
Дори ако се замислим малко по-задълбочено сме склонни да отлагаме и на подсъзнателно ниво, а за още по-голямо съжаление понякога дори отлагаме и за наша сметка.
Дали тази пък черта не ни е закодирана дълбоко, дълбоко в балканския манталитет или е просто несъвършенство на хромозомите в ДНК-то ни.
В повечето случаи ние отлагаме или по-точно пропускаме да се насладим на малките моменти в ежедневието ни. И пропускаме тези малки пъстри цветя от деня си, многократно, прибираме се в къщи и разказваме скучния си сив ден. Вечер лягайки в леглата мислим, мечтаем за бъдещето. Отново бленуваме за нови хоризонти, по-далечни и непознати от предишните, строим още по-високи въздушни кули. От този стемеж да гледаме постоянно нагоре и напред не виждаме малките моменти щастие в краката си, които стъпкваме безпощадно. Така унесени, забравяме и позволяваме да ни се изплъзне най-ценното, най-важното, което притежаваме, а именно днешния ден, и красивите малки цветя щастие с които е изпълнен.
Начертаваме огромни планове, поставили високите бариери – така обетовани и недостижими, идва момента на същинското отлагане. Най-типичния пример за това колко сме добри в отлагането е синдрома “днешната работа за утре”. Това го спазваме всички, все едно е неписан закон. Но после като се замислим утре е така близо, да почакаме до петък. Но ето вече е петък – събота и неделя са дадени за почивка, да оставим за новата седмица. Но дойде ли новата седмица вече сме забравили, това което го отлагахме до сега, не заради нещо друго, а само защото вече имаме какво друго да отлагаме.
Единственото, което наистина отлагаме това са желанията ни. Независимо в какво са изразени те, способни сме да пренебрегнем дори и най-малкото и лесно осъществимо желание – всеки ден си казваме, че от утре сме на диета, всеки ден си казваме, че ще се срещаме по-често с приятелите си, отказваме се дори и от онези малки, сладки изкушения – защото са високо калорични, и от новите обувки, които сме си харесали и т.н. Няма ме равни в това да отлагаме. Постоянно правим компромиси със себе си за сметка на себе си. Като, че ли не сме научени да вземаме всичко от живота.
Защо не можем да го гребем с пълни шепи и да пием на големи глътки?
Защо отлагаме всичко до което сме се добрали, с толкова усилия?
И може би точно тук ни е грешката, мислим, че заслужаваме само онова, което ни е струвало огромни усилия, много болка и мъка, а когато постигнем нещо с лекота, когато нещата се наредят просто от само себе си. Тогава не можем да им се нарадваме. Пак отлагаме щастието си...

Целият материал:
Прикачени файлове
Правилно ли е да се живее като се отлагат нещата.rar
(6.95 KиБ) Свален 11 пъти
Прочетено: 134 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Психология”