Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Основи на психотерапията

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с психологията.
Съвременна психология, биологична психология, възрастова психология, генетическа психология, диференциална психология, сравнителна психология, когнитивна психология, психология на личността, психопатология, социална психология, военна психология, икономическа психология, инженерна психология, трудова психология, консултативна психология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Основи на психотерапията

Мнение от Mozo »

ОСНОВИ НА ПСИХОТЕРАПИЯТА


1. Историческо развитие, състояние и перспективи
2. Същност и определение на психотерапията
3. Структура на психотерапевтичния процес
4. диагностика и оценка
5. Психотерапевтично отношение
6. Съпротивите в процеса на психотерапия
7. Интерпретация и инсайт
8. Хипнотерапия (хипноза)
9. Психоанализа
10. Клиент-центрирана терапия
11. Поведенческа терапия
12. Гещалт-терапия
13. Същност и съдържание на груповата психотерапия
14. Терапевтични фактори на груповата психотерания
15. Етапи на груповотерапевтичния процес
16. Семейна терапия.Общи положения
17. Техники в семейната терапия.

























1.Историческо развитие, състояние и перспективи:Психотерапевтичната практика произтича от древността. Първите психотерапевти са били знахарите или шаманите. Ритуали, танци, церемонии и песнопения са били използвани за подпомагане на хората, които вярвали, че са сериозно болни, а болестите им са били по-скоро емоционални, отколкото физически. Целта на знахарите е била да постигнат облекчение и да възвърнат способността на пациентите си за по-ефективно функциониране. Дори и днес някои хора вярват във въздействието на вълшебството, черната магия и др. През средновековието се е вярвало, че болните са завладени от дявола и демоните. Към психотерапията започва да се подхожда по-научно, когато вярата в дяволите отслабва и като причинител на емоционалните разстройства започват да се разглеждат самите емоции.
Първите преднаучни опити се свързват с името на Франц-Антон Месмер, който нарича своята теория “животински магнетизъм”, и според която болестите се дължат на неправилно разпределение на магнетически флуид. Задачата на лекаря е да разпредели флуида чрез специални манипулации. Научната общност не приема метода и осъдила самата теория.Средата на 19 век френската академия на науките приема хипнозата за научен метод на изследване и лечение. Терминът “хипноза е въведен от Джеймс Брейд, английски лекар. По-късно Жан Шарко и Иполит Бернем установяват, че хипнозата облекчава симптомите на хистерията. Като медицински метод окончателно е легализирана от Пиер Жане.Фройд пръв свързва психотерапията с психологията и формулира четирите основни понятия на класическата психотерапия (безсъзнателно, изтласкване, пренос и съпротива). Първоначално, в сътрудничество с Бройер си служел с хипнозата, но се отказва от нея заради факта, че не всички пациенти се поддават на хипнотизиране и в това състояние не се проявяват съпротивите, които са важна част от самия процес.След Фройд хипнозата не е изоставена – Милтон Ериксон, съчетавайки я с други методи, създава еклектични модели.
Същински разцвет и налагане на психотерапията се осъществява през 20 век в пет важни момента:
Развитие на психодинамичните терапии: свързва се с Фройд и неговите последователи Адлер, Юнг и дре, които, макар и надграждайки свой вариант, запазват ролята на безсъзнателното. Създаване на нови направления и школи, които се основават на новите теоретични виждания за личността: когнитивното направление (нелогичността на мисленето е причина на неврозата) с представители Елис и Бек. Също така се наблюдава тенденция за интегриране на терапиите (когнитивната с поведенческата например). Друг важен момент е разработването от Карл Роджърс на клиент-центрираната терапия въз основа на идеите на екзистенциализма и хуманистичната психология. Роджърс смята, че хората притежават тенденция към самоактуализация, която осигурява здраве и растеж, и предлага либерален и толерантен подход към клиента. Друго популярно направление е гещалт-терапията на Пърлз.Третият важен момент е обособяването на груповите и семейните терапии и се свързва с разработките на К.Левин, Морено и Адлер, които откриват групата като терапевтичен феномен. Оформянето на семейната терапия се свързва с имената на Минухин, Акерман и др.Четвъртият момент се свързва с разширяването на приложението на психотерапията. Докато в началото е използвана за лечение на психични и отчасти соматични страдания, в последствие започва прилагането и в човешките отношения и значително по-широк аспект – при по-тежки психотични разстройства и дори шизофрении. Карл Роджърс за пръв път нарича пациента клиент и го прави относително равнопоставен субект на помощ. Интегрирането и съчетаването на различни техники и методи е петата тенденция.
Бъдещето на психотерапията се определя както от миналото, така и от съвременните реалности. Въпрос на бъдеще е създаването на един общ терапевтичен метод, който да се прилага съобразно всяка конкретна нужда. Друг въпрос е отчитането на ефективността, която на настоящия момент не може да бъде доказана, защото няма единно становище по трите основни страни: действа ли, как действа и кои са най-ефективните методи на психотерапията, защото няма обективни показатели, които да бъдат регистрирани. Метаанализите засега са единственият начин, чрез който се доказва ефективността на психотерапията (чрез изследване на големи групи от много специалисти). Проблем на бъдещето е и необходимостта от отчитането на културните особености при работа с различните етноси. Тенденция е и ориентацията към кратковременна и краткосрочна терапия (класическата психотерапия продължава с години) и е свързана с включването и в системата на общественото здраве. Друга тенденция е развитието и налагането на телефонно и интернет консултиране.

Целият материал:
Прикачени файлове
Основи на психотерапията.rar
(13.05 KиБ) Свален 23 пъти
Прочетено: 656 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Психология”