Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Девиантно поведение

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с психологията.
Съвременна психология, биологична психология, възрастова психология, генетическа психология, диференциална психология, сравнителна психология, когнитивна психология, психология на личността, психопатология, социална психология, военна психология, икономическа психология, инженерна психология, трудова психология, консултативна психология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Девиантно поведение

Мнение от Mozo »

РЕФЕРАТ
ДИСЦИПЛИНА – СОЦИАЛНИ МЕТОДИ ЗА ИНДИВИДУАЛНО КОНСУЛТИРАНЕ


ТЕМА
ОСНОВНИ ЦЕЛИ НА ИНДИВИДУАЛНО СОЦИАЛНО КОНСУЛТИРАНЕ НА ИНДИВИДИ С ДЕВИАНТНО ПОВЕДЕНИЕ


Съдържание

Увод
3
1.Оценка на девиантното поведение
3
2. Характеристики на девиантното поведение
4
3.Фактори за проява на девиантно поведение
6
4.Видове девиантно поведение
6
5. Основни цели на индивидуалното социално консултиране на индивиди с девиантно поведение
8
6.Целевата ориентация на социалната работа с девиантни лица
9
7.Цели на социалната работа с девиантни лица
10
8.Методи на социалната работа с девиантни лица
11
Използвана литература
13

Увод
Терминът “девиация”, означава – отклонение от социалните норми, нарушение и се прилага при оценка на тези събития и факти от ежедневието, които се отнасят към явленията – престъпност, психопатоподобни изяви на личността, наркомании, алкохолизъм, самоубийства, скитничество и други. В този смисъл терминът е приложим при описание и оценка на стила и начина на живот на отделния индивид или социална група, които по една или друга причина и във всички случаи се противопоставят (или са някъде в периферията на действие) на общоутвърдените правила и норми на съжителство между хората.
Девиацията се отнася както до характера на протичане, така и до последствията на индивидуалното (груповото) поведение. С това се очертават границите на нейното присъствие и се регламентират някой водещи нейни критерии. Девиацията като правило е форма на социални отклонения и се регистрира като нарушения на институционализираните норми на дадено общество. Това са социални норми, притежаващи своя културно-етническа, религиозна и управленческа валидност и приети като “рамки”, в които варира просоциалния тип поведение на гражданите на това общество.
1.Оценка на девиантното поведение
Една от формите на изява на девиацията е трудното съжителство между обществените и групови норми и процес на приспособяване на даден асоциален стил на поведение и начин на живот от страна на привърженици на субкултурата. Първоначално отделния индивид е в позицията и състоянието на “жертва”. Във втория етап, той е в позицията на доброволен или насилствен избор в претворяването на асоциалния начин на живот. Всяко поведение в своята същност отразява стремежа на индивида към социално признание и социална оценка. Така е и при девиантното поведение, но в своята реализация то пренебрегва макрообществените норми и традиции и зачита само нормите на отделна субкултура.
В цялото си многообразие девиациите се отнасят до : насилието, репресиите, неоправданото наказание и обидите, корупцията, липсата на социална автономност, подчинението на правилата на живот на асоциалните субкултури и други.
2. Характеристики на девиантното поведение
Съществуват няколко основни характеристики на девиантното поведение, които го определят като такова и го отличават от останалите форми на отклонение в поведението:
• Девиантно поведение е закономерно следствие от разнообразни отклонения в личностното (или психосоциалното) формиране на децата и подрастващите.
• Девиантно поведение е възрастово-психологически детерминирано. Обикновено се наблюдава в периодите на ускорена социализация и социална индивидуализация на децата и юношите, в кризисните периоди от психосоциалното формиране на личността, когато индивидът влиза в нови, по-сложни социални отношения. Изискванията към него растат и в редица случаи това са водещите предпоставки за възникването на конфликти, неблагополучия и нарушения в равновесието на отношенията между него и средата.
• Субекти на девиантно поведение са както психически здравите деца и юноши, така и тези, които се отличават с различни по степен и характер на изразеност физически или психофизически аномалии.
Девиантното поведение е своеобразен тип социална аномалия, която обединява широк кръг явления, разпространени в широката социална действителност.
Към отклоненията в социалното поведение се отнасят :
• скитничество, бягствата от къщи и училище, аморалния начин на живот;
• склонностите към употреба на алкохол, наркотични и токсични вещества;
• педагогическата занемареност, изоставането и отпадането от обучение;
• нарушенията във взаимоотношенията между деца и възрастни, между връстници, побоиша, скандали, убийства;
• включването в противообществени групи (участия в кражби, обири, организирани групови престъпления);
• склонностите към суицидални действия, самоубийства;
• стремежите към социална изолация и други.
Девиантно поведение на юношите не е отделен акт или действие, а своеобразен формиращ се стереотип на поведение.
В много случаи девиациите се дължат на несъответствие между социално-обществените норми и социокултурните качества на субекта. Тук определено придобиват както неговите етносни особености, така и нивото на вграденост в дадена култура. В тази плоскост девиациите ще отразяват несъответствието между нормативния и ценностния опит за отделния индивид.

Целият материал:
Прикачени файлове
Девиантно поведение.rar
(33.22 KиБ) Свален 51 пъти
Прочетено: 1182 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Психология”