МЕТОДИЧЕСКА РАЗРАБОТКА НА УРОК № 1
Тема: Психология – възникване на науката
Вид на урока: урок за нови знания;
Цели на урока:
Образователни:
Да се формират ключови понятия свързани с разглежданата тема;
Възпитателни:
Учениците да осъзнаят причините довели до обособяването на психологията като самостоятелна наука;
Развиващи:
Да се формира собствена гледна точка по проблеми свързани с психологията;
Задачи на урока:
Образователни:
Да се откроят ясно дяловете на психологията;
Възпитателни:
Да се стимулира интерес към психологията, което да улесни общуването с останалите;
Развиващи:
Да се стимулира изграждането на психично здрави хора;
Основни методи: лекция, дебат; игра;
Основни понятия: философия, атомизъм, анимизъм, натурфилософия, материализъм, идеализъм, механизъм, емпиризъм.
Учебно време: един учебен час.
Примерен план-схема на темата:
Ход на урока: -
1.Организационен момент :
Поздрав и проверка на отсъстващите;
2. Актуализация на знанията:
Дебатиране на върху въпроси за душата, като например „ Какво е душа, според вас ?”, „ Душата има ли материално измерение?”
3. Обявяване на темата / Записване на дъската/
Изписване на основните понятия върху дъската, като учениците се опитват да разтълкуват значението им. Би могло учениците да споделят интересни случаи от своя живот, в които става въпрос за психичното. В лекция се обяснява как и кога е възникнала психологията, като самостоятелна наука и кои периоди от развитието й бележат напредък в сферата на предмета.
4.Обратна връзка: Тя може да се постигне като се направи кръстословица с основните понятия и след това се коментира кое е останало неясно.
КРЪСТОСЛОВИЦА 1. Как се нарича понятието, според което душата е изградена най-малките атоми? 2. Кое е понятието, според което основно начало е материята? 3. Понятие, според което душата се изгражда чрез опит? 4. Всичко в света има душа, кое е понятието? 5. Кое е понятието,според което душата е безсмъртна и нематериална?
1. А
Т
О
М
И
З
Ъ
2.М
А
Т
3.Е
М
П
И
Р
И
З
Ъ
М
Р
И
4.А
Н
И
М
И
З
Ъ
М
Л
И
5.И
Д
Е
А
Л
И
З
Ъ
М
5.Самостоятелна работа: Учениците трябва да прочетат легендата за Психея, като в следващият час ще я обсъдят и ще направят паралел с днешни дни.
МЕТОДИЧЕСКА РАЗРАБОТКА НА УРОК № 2
Тема: Съвременната психология – теория и практика/1 част на темата
Вид на урока: урок за нови знания и упражнения.
Цели на урока:
Образователни:
Да се усвои от учениците спецификата на обекта и предмета на психологията и разликата между двете;
Възпитателни:
Д а се разбере същността на развитие на научните идеи в теоретичен и практически план, въз основа на представянето на основните дялове в психологията;
Развиващи:
Да се формира интерес към приложението на психологията;
Задачи на урока:
Образователни:
Да се откроят причините за появата на психологията;
Възпитателни:
Да се изградят умения за прилагане на знанията от психологията;
Развиващи:
Да се изгради мотивация за себепознаване и познаване на околните;
Основни методи: лекция, беседа
Основни понятия: психика, съзнание, предмет на психологията, дялове в психологията.
Учебно време: два учебни часа.
Примерен модел на план-схема на учебната информация:
Съвременната психология – теория и практика
Обект и предмет и предмет на психологията
Основни дялове на съвременната психология
Обект
Хората и животните, притежаващи нервна система. Тя осигурява психичното отражение на дразнителите.
Предмет
Тази част от психичното отражение на въздействащите дразнители, която може да се изследва с научни методи.
Ход на урока:
1.Организационен момент:
Поздрав и проверка на отсъстващите;
2. Актуализация на знанията:
Започва се с беседа, като част от въпросите са: „ Вярно ли е, че Психологията е науката, която изучава човека? „ „ Животните имат ли душа?„ ;
3. Обявяване на темата / Записване на дъската/
„Има ли разлики между психология и парапсихология и ако има какви са?”; „ Телепатията е психически факт, който се изучава от психологията или парапсихологията? Защо? „ В лекцията се диференцират разликите между обект и предмет на науката психология, както и основните дялове в съвременната психология.
4. Обратна връзка: За обобщение могат да се зададат следните въпроси, от които да се започне и дискусия: „ Психологията само наука за човека ли е?” ; Познаването на психологията помага или пречи в общуването между хората? „
5. Самостоятелна работа: Решаване на теста на преплетените линии на К. К. Платонов.
Целият материал:
Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят. |
Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите. |
Ако не знаете как, кликнете тук |
Методическа разработка на уроци по предмет "Психология"
- Mozo
- Skynet Cyber Unit
- Мнения: 295527
- Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
- Репутация: 365334
- Местоположение: Somewhere In Time
Методическа разработка на уроци по предмет "Психология"
- Прикачени файлове
-
Методическа разработка на уроци по предмет %22Психология%22.rar
- (55.24 KиБ) Свален 15 пъти

-
- Подобни теми
- Отговори
- Преглеждания
- Последно мнение
-
-
Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори църквата? Спор за новия предмет в училище
от Mozo » пет апр 25, 2025 12:14 » в Любопитни новиниБившият министър на образованието проф. Сергей Игнатов запита така, както е формулиран предметът „Добродетели и религия“ от Министерство на... - 1 Отговори
- 42 Преглеждания
-
Последно мнение от Mozo
пет апр 25, 2025 12:14
-
-
-
Как работи "санитарният кордон" в Европарламента? Радан Кънев с уроци към ГЕРБ (СНИМКИ)
от Mozo » чет ное 28, 2024 16:24 » в Любопитни новиниКак работи на практика санитарния кордон в Европейския парламент, посочван като пример и образец за създаването му и в България около формацията на... - 0 Отговори
- 102 Преглеждания
-
Последно мнение от Mozo
чет ное 28, 2024 16:24
-
-
-
Парламентът отхвърли идеята на БСП за един учебник по един предмет в училище
от Mozo » ср авг 14, 2024 12:48 » в Любопитни новиниПарламентът отхвърли предложението на БСП за въвеждане на само един учебник за всеки клас.
Срещу промените в Закона за училищното и предучилищното... - 0 Отговори
- 49 Преглеждания
-
Последно мнение от Mozo
ср авг 14, 2024 12:48
-
-
-
Особености на учебния предмет "Математика"
от Mozo » нед ное 10, 2024 00:26 » в МатематикаТЕМА 1 Особености на учебния предмет „Математика”
Съдържанието е съобразено с възрастовите особености на децата и има достъпен и развиващ характер.... - 0 Отговори
- 117 Преглеждания
-
Последно мнение от Mozo
нед ное 10, 2024 00:26
-