Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Рецидив. Понятие, видове, съпоставка

Безплатни есета, анализи, реферати, доклади и всякакви теми свързани с правото.
Публично право, частно право, материално и процесуално право, вътрешно право, международно право, субективно и обективно право, правна наука, правна система, континентално право, общо право, религиозно-традиционно право, философия на праото, социология на правото, правни институции.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284012
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334827
Местоположение: Somewhere In Time

Рецидив. Понятие, видове, съпоставка

Мнение от Mozo »

Русенски университет “Ангел Кънчев”


Курсова работа

по

наказателно право

тема:

Рецидив. Видове. Съпоставка.


Проверил: проф. д-р Р. Владимиров
Н. Стефанов
К. Христова


Декември 2010
Понятието за рецидив:
От латински език recidivus означава повтарящ се, а на български език понятието означава повторно извършване на същото престъпление от едно лице, за което е било вече осъдено.
Рецидивът е вторият вид множество престъпления, уреден е в Наказателния кодекс (НК), за който е характерно, че деецът извършва престъпление, след като вече е осъждан с влязла в сила присъда за друго престъпление.
Общото понятие за рецидив е изградено единствено във връзка с миналата съдимост на дееца, с факта, че при извършване на престъплението той вече е осъждан с влязла в сила присъда за предходно престъпно деяние. Така рецидивът се отличава от съвкупността от престъпления. За наличието на такъв вид множество от престъпления няма значение за какво престъпление деецът е осъждан. То може да е от общ характер или от частен характер, да е умишелено или извършено по непредпазливост, да е тежко по смисъла на чл. 93, т. 7, НК или да не е от тази категория. Обшото понятие не се обвързва и с вида на новото престъпление, а също и не взема предвид колко време е изминало от предишното осъждане. То също може да бъде от всякакъв вид. За наличието на рецидив като вид множество от престъпления няма значение какви наказания са наложени на дееца, както и това дали субектът е изтърпял наказанието по предходното осъждане.

Видове рецидив и съпоставка:
В теорията са познати различни класификации на рецидива, които отчитат както действащата нормативна уредба, така и различни негови особености като вид на извършените престъпления, вида на наложените наказания, евентуално изтърпяване на наказание по предходно осъждане, значението на рецидива за оценка личността на престъпника и други.
1. Първото разграничение е според това, дали двете престъпления са от един и същи вид:
- общ рецидив
- специален рецидив
От наказателна гледна точка общият рецидив показва известна склонност у дееца да нарушава законите, докато специалният рецидив може да се дължи на по-трайна склонност към посягане върху обществени отношения от един и същ вид.
2. Второто разграничение е според това, дали разкрива особеностите на чл 29, НК:
- обикновен рецидив
- опасен рецидив

Също така наказателноправно значение има и делението на рецидива на реален и формален, което се прави с оглед обществената опасност на деянието, но най-вече с тази на дееца.


Реалният рецидив:
Отразява едно трайно обществено укоримо отношение на дееца към установения правов ред, съответно негова трайна склонност към нарушаване на установените с НК забрани. Той се отчита в практиката най-вече при оценката обществена опасност на субекта.

Формален рецидив:
Имаме, когато отделните престъпни деяния имат случаен характер в живота на субекта, без да отразяват негови трайни престъпни наклонности.

Общ рецидив:
При условията на чл.27, НК. “Когато едно лице извърши престъпление, след като е осъдено с влязла в сила присъда на лишаване от свобода, но преди да е изтърпяло това наказание, съдът присъединява към неизтърпяната част изцяло или отчасти наказанието по втората присъда, ако то е лишаване от свобода. Определеното общо наказание не може да бъде по-малко от наказанието по втората присъда. “ Въз основа на тази разпоредба трябва да приемем, че по нашето право общ рецидив има, когато едно лице извърши престъпление, след като е осъдено с влязла в сила присъда на лишаване от свобода, ако наказанието по втората присъда също е лишаване от свобода. Различно е положението, когато едно лице извърши престъпление, след като е осъдено с влязла в сила присъда на лишаване от свобода за друго престъпление, но преди да е завършило изпълнението на наказанието по тази присъда.

Целият материал:
Прикачени файлове
Рецидив. Понятие, видове, съпоставка.rar
(11.08 KиБ) Свален 10 пъти
Прочетено: 266 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Право”