Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Проблеми по усъвършенстване на системата за борба с корупцията в държавната администрация

Безплатни есета, анализи, реферати, доклади и всякакви теми свързани с правото.
Публично право, частно право, материално и процесуално право, вътрешно право, международно право, субективно и обективно право, правна наука, правна система, континентално право, общо право, религиозно-традиционно право, философия на праото, социология на правото, правни институции.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284158
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335233
Местоположение: Somewhere In Time

Проблеми по усъвършенстване на системата за борба с корупцията в държавната администрация

Мнение от Mozo »

ДИПЛОМНА РАБОТА

на тема:
Проблеми по усъвършенстване на системата за борба с корупцията в държавната администрация




Дипломант: Научен ръководител:






СЪДЪРЖАНИЕ

Увод 2
Глава I Организирана престъпност и корупция 4
1.Понятия и дефиниции за организираната престъпност и корупция 4
2. Форми на проявление на организираната престъпност и корупция 10
3. Организираната престъпност и корупция в България 23
Глава II Системи за предотвратяване на организираната престъпност и корупция 33
1.Проблеми на законодателния механизъм 33
2.Основни форми за противодействие 44
3. Взаимодействие между властите и службите за борба с организираната престъпност и корупция 51
Заключение 55
Използвана литература: 59

Увод

Според изследване на Центъра за икономическо развитие през м. септември 2003 год., 83 % от българските фирми са склонни да платят допълнителни суми, за да избегнат административните трудности. 72 % от деловите хора пък смятат, че са нужни връзки в администрацията за решаване на някакъв проблем. Тези данни показват склонност към корупция у българските бизнесмени. 78 % се оплакват от тромавата администрация, 89 % от нелоялната конкуренция и само 10 % смятат, че процедурата по възлагане на обществени поръчки е прозрачна. Около 20 % от българските фирми са плащали подкуп в последната година.
Корупцията в България е глобално явление, заложено в самата социална организация в различни форми и сфери. Счита се за един от основните фактори на икономическите и социални неблагополучия. Корупцията става анонимен феномен – всички говорят за нея, но никой не посочва корумпираните. От нея са застрашени не само страните в преход, но и развитите демокрации. Корупцията съществува навсякъде както в развитите страни, така и в най-бедните. В нашата страна корупцията се нарежда на четвърто място по важност след безработицата, ниските доходи и бедността.
Това отразява отношението към корупцията на бизнеса и инвеститорите.
Къде е най-голямата корупция в момента според хората у нас? В митниците, съдебната система, данъчните служби - т.е. в държавната администрация и съдилищата. Корупцията в държавната администрация е значителна пречка за демократичното развитие на страната, подкопава доверието в демокрацията, укрепва позициите на сивата икономика, демотивира държавната администрация да работи ефективно. Тя често е свързана с прикриване на престъпление или на правонарушение и има за последица осуетяване на наказанието, което извършителят трябва да понесе. Самите държавни органи са уязвими, дори държавни органи, които са призвани да водят борба с корупцията, често се оказват благоприятна среда за проявлението й.
Целта на настоящата дипломна работа е да разгледа и анализира сферите на разпространение, равнището и динамиката на корупцията и организираната престъпност като понятия и развитие в българското общество.
Представени са основните постижения и проблеми на антикорупцията и противодействие на организираната престъпност. Очертани са актуалните предизвикателства пред реформите, произтичащи от присъединяването на страната към Европейския съюз: преодоляването на структурните и институционални дисфункции в българското общество; ефективно функциониране на правосъдната и правоохранителната система; ограничаване на генериращите корупционни практики организирана престъпност и „скрита” икономика.

Глава I Организирана престъпност и корупция

1. Понятия и дефиниции за организираната престъпност и корупция


Корупцията е световен проблем. Премълчаван, включително и поради многостранното си развитие и разпространеност, през последните десет години той стана един от най-дискутираните. Опасността от глобализиране на явлението беше установена още в началото на 80-те години на 20-и век. Първата международна конференция по проблемите на борбата с корупцията беше проведена през 1983г. във Вашингтон. Последваха я международните конференции в Ню Йорк (1985г.), Хонконг (1987г.), Сидни (1989г.). Конференцията от Амстердам (1992г.) постави началото на интензивното обсъждане на проблема за корупцията и разработването на антикорупционни стратегии. Шестата международна антикорупционна конференция в Мексико (1993г.) акцентира върху тенденциите на корупцията и организираната престъпност, в частност корпоративната структура на организираната престъпност (в светлината на теорията на предприятието), връзката между наркотрафик, корупция и публична администрация. Обединяващият проблем е за социалните и икономическите фактори, пораждащи корупцията.

Целият материал:
Прикачени файлове
Проблеми по усъвършенстване на системата за борба с корупцията в държавната администрация.rar
(49.7 KиБ) Свален 8 пъти
Прочетено: 55 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Право”