Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Банков кредит. Елементи на договора. Видове кредити. Сравнение с договора за заем

Безплатни есета, анализи, реферати, доклади и всякакви теми свързани с правото.
Публично право, частно право, материално и процесуално право, вътрешно право, международно право, субективно и обективно право, правна наука, правна система, континентално право, общо право, религиозно-традиционно право, философия на праото, социология на правото, правни институции.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334903
Местоположение: Somewhere In Time

Банков кредит. Елементи на договора. Видове кредити. Сравнение с договора за заем

Мнение от Mozo »

Софийски Университет „Св. Климент Охридски”
Юридически факултет
Международни бизнес отношения




Банков кредит. Елементи на договора. Видове кредити. Сравнение с договора за заем.

Курсова работа

С развитието на пазарната икономика у нас терминът „банково право” започна все по-често да се споменава. Банковото право следва да се разглежда като съвкупност от правни норми, които регулират обществените отношения ,възникващи във връзка с осъществяването на банкова дейност. В тези отношения винаги едната страна е банка или небанкова финансова институция.
Според чл. 2 от Закона за Кредитните институции, Банката(кредитна институция) е юридическо лице, което извършва публично привличане на влогове или други възстановими средства и предоставя кредити или друго финансиране за своя сметка и на собствен риск.
Всяка банка, от момента на своето възникване, осъществява редица дейности, които се наричат банкови операции, като те могат да бъдат разделени в три основни групи :
• пасивни
• активни
• неутрални
За целите на този труд, не е необходимо да се разяснява поотделно какво представлява всеки вид от тези операции по отделно.Достатъчно е да се отбележи, че кредитирането е една от основните дейности, които банките извършват. То спада към т.нар. ”активни банкови операции” които, са свързани с предоставяне за временно ползване на неограничен кръг трети лица на набраните средства или капитали. Основната форма и най-типична сделка, чийто предмет са активни операции е договорът за банков кредит. Чрез него се предоставят за временно ползване пари, средства на кредитополучателя. Банковият кредит е проява на участието на банките по косвен път в стопанския живот, защото чрез механизма на кредитирането се насочват временно свободни парични средства от един сектор на икономиката в друг. Чрез кредитирането се заместват действителните парични преводи доколкото кредитите се отпускат безкасово.
Кредитирането насърчава икономическия живот, поради това, че кредитополучателят е заинтересован целта, заради която получава кредита да се реализира бързо, защото дължи лихви по нея. Чрез кредитирането се осъществяват и контролни функции, тъй като банките имат право да осъществяват контрол по повод използването на средствата.

Видове кредити
• С оглед на начина на отпускане и счетоводното оформяне на кредита, биват :
• Сконтов (сконтиране на менителници) - Предоставя се посредством изкупуване на търговски секюритизирани и несекюритизирани дългови ценни книжа (менителници, записи на заповед), при покупка преди падежа, както и на вземания по търговски фактури, преводи, акредитиви и инкасота, платими при банката.
• Акцептивен – при него банката акцептира теглене срещу неменителница от издателя, при условие че той плати менителницата преди края на падежа. При този вид кредите едното лице е издател – кредитополучател. Платеца е банката.
• Револвиращ – автоматично възобновяем кредит в рамките на предварително уговорена сума. С цел да не се сключват последователни кредити при нужда от свежи капиталови средства.
• Овърдрафт –необезпечен, високолихвен (поради висок риск) краткосрочен кредит. Банката отпуска на разплащателната сметка на титуляра.
• Мостов – краткосрочен кредит. Банката отпуска парична сума за закупуване на оперативни активи, като средствата за погасяването му се осигуряват от други активи. Може да бъде във връзка с придобиване на недвижими имоти или оперативни програми (безвъзмездно финансиране).
• Кредит за оборотни средства – краткосрочен. Служи за финансиране на текущи плащания.
• Студентски кредит – отпуска се за студенти и докторанти, като той е необезпечен. При него не се дължат комисионни, но има минимална лихва.
• Синдикиран кредит – отпуска се от повече от една банка, като всяка банка предоставя част от кредита. 1




Договор за Банков кредит

С договора за банков кредит банката се задължава да отпусне на кредитополучателя парична сума за определена цел и при уговорени условия и срок, а кредитополучателя се задължава да ползва сумата съобразно уговореното и да я върне след изтичане на срока. Кредитополучателя плаща лихва по кредита, катор реалното предоставяне на паричната сума може да се извърши и след сключването на договора и не представлява условие за неговата валидност.

Целият материал:
Прикачени файлове
Банков кредит. Елементи на договора. Видове кредити. Сравнение с договора за заем.rar
(28.12 KиБ) Свален 13 пъти
Прочетено: 108 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Право”