Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Банкови карти

Безплатни есета, анализи, реферати, доклади и всякакви теми свързани с правото.
Публично право, частно право, материално и процесуално право, вътрешно право, международно право, субективно и обективно право, правна наука, правна система, континентално право, общо право, религиозно-традиционно право, философия на праото, социология на правото, правни институции.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284525
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335974
Местоположение: Somewhere In Time

Банкови карти

Мнение от Mozo »

Бургаски Свободен Университет
Юридически факултет

Курсова работа

Тема:

БАНКОВИ КАРТИ

Съдържание:



1.Увод

2.Правна същност на банковата карта

3.Видове банкови карти

4.Разплащане с банкови карти

5.Операции с банкови карти

6.Заключение

1.Увод

Банковите /кредитните/ карти навлизат все повече в ежедневието на българина. През оследните няколко години те започнаха да се налагат, не само като начин за пазаруване, но дори и като начин на живот. Банковата /кредитната/карта е лична или корпоративна пластмасова магнитна карта, издадена от банка, агенция или друга институция, срещу която покупката на стоки или ползването на услуги до определен лимит се минават по сметката на картата въз основа на подпис на бланка. Използва се като средство за удължаване на срока на плащане; дава право да се извършват покупки с отложено плащане. При придобиването на кредитна карта всеки притежател има определена линия на кредит (кредитен лимит).

Когато се продават стоки или услуги на масовата публика, приемането на пластмасови карти като средство за плащане може да помогне да се увеличат продажбите. Ако се продава някаква стока или услуга, която може да бъде разгледана като импулсивна покупка, вероятността за увеличаването на продажбите става дори по-голяма, ако се предложи на клиентите възможността да заплатят с карта.


2.Правна същност на банковата карта

Банковата карта е банков документ, осигуряващ безналични плащания по електронен път. Различават се карти с национално значение и карти с международно значение. Сама по себе си банковата карта не е еквивалент на парите, а средство за идентификация на притежател на пари в банка /дебитна карта/ или на лице с право на кредит /кредитна карта/.
Тя представлява пластмасова пластина със стандартни размери и записана на нея дигитална информация за името на притежателя, валидността и номера на картата, който включва код на банката издател, номера на сметката и др. Тази информация може да бъде записана на магнитна лента /каквито са най-разпространените карти/, на вграден чип или и по двата начина /хибридни карти/.
Върху самата карта са отпечатани името на банката, номерът на картата, валидността й и името на картодържателя. Последните три компонента са отпечатани чрез специална технология – ембосинг, при която надписите са изпъкнали и позволяват отпечатването им върху касова бележка чрез индиго и специално устройство. Много често за защита от подправяне на картата се отпечатва и холограмен знак. [1]




На всяка карта съответства неколкоцифрен код, който се знае само от държателя, т. нар. ПИН код /Personal Identification Number/. Идентификацията на картодържателя се извършва чрез проверка дали ПИН кодът, който той въвежда в АТМ или ПОС, съответства на картата.
Банковата карта се издава въз основа на договор, в който са определени правата и задълженията на банката издател и картодържателя. Издатели на банкови карти у нас са 28 банки с лиценз от Българска народна банка съгласно Наредба 16 на БНБ.
Размерите и записаната върху картата информация са в съответствие с международни стандарти. Това позволява дадена карта /ако договорът предвижда това/, да бъде използвана за плащане по целия свят независимо къде е издадена.
От 1995 г. досега все по-широко разпространение получава електронната търговия през Интернет. Кредитните карти са основният инструмент за плащания при покупката на стоки и услуги в Мрежата с една съществена разлика - картодържателят не въвежда своя ПИН код. Това се прави от съображения за сигурност - информацията в Интернет преминава през най-различни канали и може лесно да бъде прихваната. Притежателят на карта въвежда само своето име, номера на картата и срока на валидност.


Банковите карти основно са два вида и техните различия се подразбират от семантичните им наименования - дебитни и кредитни.
Дебитната карта е средство за извършване на плащания в зависимост от наличните средства и договореността за минимален и максимален размер на едно плащане. Дебитната карта предполага откриване на сметка в банка и съответно внасяне на парична сума. При откриване на сметката се уточняват параметрите - национална, международна. Собственикът на сметката получава явен код на банковата сметка, която е инициализирана на пластмасовия носител, и секретен код - ПИН.
Кредитната карта е средство за извършване на плащания в зависимост от размера на разрешения кредит. За целта предварително се сключва договор между кредитоискателя и банката кредитор. Договорът определя параметрите на кредита. На основание договора кредитоискателят получава кредитна карта с атрибути, идентични с тези на дебитната карта.


При банковите карти има няколко лица в различни правоотношения:
-Банка-издател. Банката трябва да има разрешение за издаване на банкови карти - банките са търговци със специална правоспособност.

Целият материал:
Прикачени файлове
Банкови карти.rar
(171.78 KиБ) Свален 16 пъти
Прочетено: 99 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Право”