Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Банково право

Безплатни есета, анализи, реферати, доклади и всякакви теми свързани с правото.
Публично право, частно право, материално и процесуално право, вътрешно право, международно право, субективно и обективно право, правна наука, правна система, континентално право, общо право, религиозно-традиционно право, философия на праото, социология на правото, правни институции.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284534
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336044
Местоположение: Somewhere In Time

Банково право

Мнение от Mozo »

Русенски университет
„Ангел Кънчев”
Юридически факултет
Курсова работа по Финансово право


На тема: Банково право.Понятие и източници на банковото право. Банкова система. Банкови и небанкови финансови институции. Основни понятия на банковото право.




Изготвил: Ажда Бейхан Али
Специалност: Право
Курс : III
Факултетен номер: 087042


Гр. Русе, 2010 г. Проверил: ас. Тодоров
...............





Съдържание :


1. Понятие за Банково право;
2. Източници на Банковото право;
3. Банкова система;
4. Банкови и небанкови финансови институции;
5. Основни понятия на банковото право.











Понятието банково право се употребява като съвкупност от правни норми, които уреждат определен кръг обществени отношения, възникващи в процеса на осъществяване на банковата дейност и банковите сделки. Терминът „банково право” се употребява, за да се означи банковото право като отрасъл на правото, като наука и като правно явление. Според някои автори банковото право е подотрасъл на другите правни отрасли, а според други е обособен правен отрасъл. Първите смятат, че понеже банковото право бива и публично, и частно, то публичното е част от Финансовото право, а частното от – Търговското право. Банковото право не е самостоятелен правен отрасъл, а комплексен правен отрасъл- съдържа публично правна материя, която е част от Финансовото право. Следователно методът на правно регулиране на Банковото право е властнически. Тук се разглежда дейността на Централната банка, банковия надзор, лицензиите, банковата несъстоятелност, санкционните правомощия на БНБ. От друга страна Банковото право има и частноправен характер – в основата на банковата дейност стоят банковите сделки, които са вид търговски сделки, уреждат се от Търговския закон с метода на равнопоставеност. Банките не участват пряко в стопанската и търговска дейност, а косвено я стимулират с помощта на кредитирането. Те са в основата на капиталовия, паричния и валутния пазар. В основата на банковото право стои понятието Банка. Банката съществува като институция, защото :
• в съвременния свят парите стоят в основата на размяната и търговията. В една държава трябва да има институция, която да ги създава, тя може да бъде само една.
• трябва да има институции, които да съхраняват парите и където те да се натрупват.
• за стимулиране на стопанската и търговската дейност с помощта на кредитирането. В стабилна икономическа страна започването на бизнес става с кредити, които са обезпечени с ниски лихвени проценти.
• за извършване на множество услуги. Банките почват от момента, в който едно лице привлича чужди средства и ги отдава на кредит на трето лице.

Източници на Банковото право:
Основният източник е Конституцията. В нея се третира равнопоставеност на субектите, от там на банките. Върху нея се изграждат специални закони, представящи втория основен източник, а именно Закон за банките, който е съобразен с европейския директив ЗБНБ, Валутен закон.
ЗБНБ- урежда статута на Централната банка, но съдържа разпоредби и за търговските банки.
Закон за кредитните институции – урежда статута на търговските банки и отношенията им с Централната банка;
Закон за банковата несъстоятелност;
Закон за потребителските кредити;
Няколко подзаконови нормативни акта – наредби, издавани от УС на БНБ.
В чл. 2 от Закона за кредитните институции са посочени видовете банкова дейност – влогонабиране и кредитиране.

Банкова система
Съвременните банки се намират в органична връзка и зависимост по между си. Те образуват една съвкупност, едно цяло, т.е. представляват банковата система. Именно съвкупността от банки и банкоподобни институции, които съществуват и функционират в дадено стопанство, дава представа за неговата банкова система. Тази система не е една стройна система с определен състав и структури. Всяка една от съставните и структури заема точно определено място в тази система, свързана е по определен начин с останалите банки и играе определена роля в стопанския и погледнато в исторически план определя появата на банките и банковото дело, различните периоди в средата на настоящото столетие по своя характер специфика банковите системи са многозвенни.

Целият материал:
Прикачени файлове
Банково право.rar
(27.29 KиБ) Свален 12 пъти
Прочетено: 90 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Право”