Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Авторско право. Сродни на авторските права

Безплатни есета, анализи, реферати, доклади и всякакви теми свързани с правото.
Публично право, частно право, материално и процесуално право, вътрешно право, международно право, субективно и обективно право, правна наука, правна система, континентално право, общо право, религиозно-традиционно право, философия на праото, социология на правото, правни институции.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Авторско право. Сродни на авторските права

Мнение от Mozo »

Системата на интелектуалната собственост се състои от индустриална и художествена собсвеност. Основен международен документ регулиращ правата в/у произведенията на литературата, науката и изкуството е Бернската конвенция 1886г. Срока на закрила на произведенията – за живота на автора +50г. след неговата смърт.
Бернската конвенция е изградена в/у 3 основни принципа:
1. Принцип на националния режим – произведения създадено в една страна - членка трябва да получи закрила в другите страни членки такава, каквато те представят на своите граждани.
2. Принцип на автоматичността на закрилата – закрилата не зависи от никакви формалности, процедури или регистрации и се предоставя автоматично, т.е. от момента на публичното й представяне.
3. Принцип на независимост на закрилата – закрилата на едно произведение в една страна – членка не зависи по никакъв начин от закрилата на това произведение в страната на произхода.
През 1952г. е подписана Универсалната конвенция за авторското право (Световна конвенция). Тя е предвижда по – ограничени права на авторите като например срока на закрила на произведенията – за живота на автора +25г. след неговата смърт.
През 1961г. е приета Римската конвенция за закрила на артистите – изпълнители, производителите на звукозаписи и предавателните организации (радио, TV). За да стане дадена страна член на Римската конвенция, тя трябва да е член на ООН и член на Бернската или Световната конвенция. Римската конвенция осигурява защита за срок от 20г.
Нормативната уредба в България се състои от Закон за авторските и сродните права от 1993г. (последни промени 2003г.) и редица подзаконови актове.
Обекти на художествената собственост са всички произведения на литературата, науката и изкуството резултат на творческа дейност, изразени по какъвто и да е начин и в каквато и да е обективна форма (обективна форма не означава материален носител).
Обект на авторско право са:
1. Литературни произведения, включително произведения на науката и техническа литература. Тук се включва и software.
2. Музикални произведения – с текст или без текст. Текстът е самостоятелен обект на авторско право, ставащ част от музикалното произведение при свързването му с музиката. Авторите на текст и музика не са съавтори.
3. Сценични произведения – включително драматични, музикално драматични, пантомимни, хореографски и др.
4. Филми и др. аудио – визуални произведения.
5. Произведения на изобразителното изкуство. – включително произведения на приложното изкуство, на дизайна и на народните художествени занаяти.
6. Произведения на архитектурата. – сгради и елементи от тях, трайни обекти, оформление на интериора и др.
7. Фотографски произведения.
8. Проекти, карти, схеми, планове.
Обекти на закрила са и творби с особен статус:
Преводи, преработки на съществуващи произведения и фолклорни творби.
Аранжименти на музикални произведения и фолклорни творби. Необходимо е разрешението на автора на ориг. произв.
Периодични издания, енциклопедии, сборници, антологии, библиографии, бази данни. Особеното е тук, че те се състоят от 2 или повече произведения, но авторството принадлежи на съставителя. Авторското право в/у произведения включени в периодични издания, сборници и антологии принадлежи на техните автори. Особеното при базите данни и библиографиите е, че те не включват други единични произведения, а обекти, които въобще не могат да бъдат признати самостоятелно за обекти на авторското право.
В зависимост от начина на създаване на произведенията – самостоятелно или на база съществуващо произведение, разграничаваме оригинални (първични), производни (вторични), сборни – включват 2 или повече произведения или материали. Сборните от своя страна биват колективни сборни (произведения създадени по инициатива на Ф.Л или Ю.Л., което ги издава и разпространява под свое ръководство и от свое име) и съставни сборни (нови произведения, които включват вече съществуващи произведения без личното участие на техните автори: сборници, антологии).
В зависимост от броя на авторите:
- индивидуални.
- съавторски.

Закрила като обекти на авторското право не могат да получат:
1. Нормативни и индивидуални актове на държавните органи.
2. Идеи или концепции.
3. Фолклорни творби.
4. Новини, факти, сведения и данни.

Авторското право е съставна част от имуществени и неимуществени права. Те представляват кръга от взаимни действия, които автора може да извършва със своето произведение.

Неимуществени права са следните:
1. Авторът има право да реши дали създаденото от него произведение може да бъде разгласено както и да определи времето, мястото и начина по който да стане това. Такова право нямат авторите на филми, на произведения на архитектурата и автори на проекти, карти, схеми, където разгласяването се уговаря чрез договор с ползвателя.
2. Право на признаване на авторството в/у произведението (право на име).
3. Да реши дали създаденото от него произведение да бъде разгласено по псевдоним или анонимно.
4. Право на автора да иска поставяне на неговото име или друг идентифициращ го знак при всяко използване на произведението.
5. Авторът има право да иска запазване на целостта на произведението и противопоставяне на всякакви промени в него.
6. Да промени произведението си при промяна в убежденията си.
Всички неимуществени права са отчуждими с изключение на 2 и 4.

Целият материал:
Прикачени файлове
Авторско право. Сродни на авторските права.rar
(12.66 KиБ) Свален 5 пъти
Прочетено: 235 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Право”