Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Органи на управление на здравеопазването

Безплатни есета, анализи, реферати, доклади и всякакви теми свързани с правото.
Публично право, частно право, материално и процесуално право, вътрешно право, международно право, субективно и обективно право, правна наука, правна система, континентално право, общо право, религиозно-традиционно право, философия на праото, социология на правото, правни институции.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Органи на управление на здравеопазването

Мнение от Mozo »

Правно регулиране на управлението на здравеопазването в РБ. Органи на управление на здравеопазването в РБ. Органи на управление на здравеопазването – централни и местни. Правомощия на органите за държавно управление.

Управлението и регулирането на здравеопазването е важна основна социална функция на демократичната държава. Държавата е загрижена и заинтересована от здравето на гражданите и от друга страна здравеопазването е проблем на държавата, който се характеризира със своята всеобхватност. Здравеопазването засяга интересите на всички граждани на Р.България, на цялото население, живеещо на нашата територия, което обуславя подчертания обществен и държавен интерес към него. Дейността по ръководството и контрола при осъществяването на здравеопазването е юридически регламентирана в Конституцията и основните нормативни актове в тази област, законите и подзаконовите актове на нашето законодателство. Според чл.52/5 от Конституцията, държавата осъществява контрол върху всички здравни заведения. Конституцията гарантира на гражданите право на обществено осигуряване и социално подпомагане, достъпна медицинска помощ, безплатно ползване на медицинско обслужване при определен от закона ред чл.51 и 52 от Кодекса. В закона за здравето правно са нормирани правомощията на държавата и нейните органи по ръководството, управлението и контрола в сферата на националната система за здравеопазване. В закона е определено място на държавния здравен контрол, осъществяван от определени в него контролни органи, чиято основна задача и цел е защитата на здравето на гражданите на Р.България. Съществено място в системата има Закона за лечебните заведения, който правно регламентира устройството и дейността на лечебните заведения в Р.България. Закона за здравното осигуряване урежда правното регулиране на обществените отношения, възникващи в сферата на здравното осигуряване.

Органи за държавно управление в областта на здравеопазването.
Управлението на здравната система и здравеопазването в Р.България се осъществява от органи на държавното управление, организационно обособени и функционално определени, които в рамките на своята компетентност осъществяват целите и задачите на държавата. Поради своята особена значимост, дейността по здравеопазването на гражданите е монополизирана от държавата, то е основна нейна функция. Нейната особена важност е детерминирана от необходимостта да се осъществява от държавата, а не от други правни субекти юредически или физически лица.

Видове органи на държавно управление в областта на здравеопазването – според своята териториална компетентност се делят на централни и местни /регионални/
Централните органи на държавно управление имат общотериториална компетентност, която им дава възможност да извършват ръководна управленческа и контролна дейност на територията на цялата страна.

Целият материал:
Прикачени файлове
Органи на управление на здравеопазването.rar
(4.21 KиБ) Свален 32 пъти
Прочетено: 958 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Право”