Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Правен статут на кмета на общината, района и кметството

Безплатни есета, анализи, реферати, доклади и всякакви теми свързани с правото.
Публично право, частно право, материално и процесуално право, вътрешно право, международно право, субективно и обективно право, правна наука, правна система, континентално право, общо право, религиозно-традиционно право, философия на праото, социология на правото, правни институции.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Montoya
Модератор
Модератор
Мнения: 20590
Регистриран: съб фев 15, 2014 11:32
Репутация: 112137
пол: Мъж

Правен статут на кмета на общината, района и кметството

Мнение от Montoya »

Югозападен университет “Неофит Рилски”
Правно-исторически факултет
Катедра “Публичноправни науки и публичен мениджмънт”
Дисциплина “Местно самоуправление”





КУРСОВА РАБОТА

на тема
Правен статут на кмета на общината, района и кметството. Мандат. Условия за избираемост. Кметски наместник









Благоевград
12. 02. 2008 г.








Изготвил: Стефан Новоселски
(студент по Публична администрация,
3-ри курс, фак. No 101266)

Проверил:
проф. д-р Александър Воденичаров

1. Увод
Година след присъединяването на Република България като пълноправна страна членка на Европейския съюз местната власт и органите, които я представляват, са особенно актуална тема в страната. Този факт беше красноречиво потвърден и на местните избори през есента на 2007 година чрез начина, по който те протекоха. Може би част от причините за желанието на прецедентния в българската история брой кандидати за кметове и общински съветници, са средствата, които ще се влеят в общинските хазни по линия на фондовете за финансиране на Европейския съюз.
Независимо от това кметската институция е била и си остава основен изпълнителен орган на местно ниво и това е основният фактор, който я прави изключително важна в обществен план.
Освен това кметът като орган на властта в рамките на българското законодателство е интересен субект от правна гледна точка. Основните моменти по изясняване статута на кмета и правата регламентация на тази материя със своите особеностите са любопитни за всеки студент, изучаващ дисциплината Общинско право.
Всичко написано дотук говори ясно за актуалността на темата на курсовата работа и е достатъчен мотив за избирането и и задълбоченото и разработване.

2. Историческа справка
В българската история кметът като общински орган съществува от зараждането на българската държава. Още от времето на княз Борис в Закона за съдене на хората се говори за кмет. По това време длъжността кмет се тълкува като представител или «глава» селото. След Освобождението според тогава действащото законодателство кметът се избира от градските и селски общински съвети. След 1947 година кметската институция престава да съществува. По късно, след 1978 година, този орган отново се връща в системата на органите на общинско ниво. Според сега действащата Конституция на Република България, приета 1991 година, в общините се избира кмет.

3. Правен статут на кмет на община
Орган на изпълнителната власт в общината е кметът. Той е едноличен орган, който се избира пряко от населението на общината по мажоритарната избирателна система в съответствие с нормите на Закона за местните избори. С оглед на териториалния обхват на неговите правомощия, кметът се явява териториален орган на изпълнителната власт, а с оглед на характера на компетентността, кметът е административен орган с обща компетентност. Това означава, че кметът има право да решава проблеми от различни сфери на изпълнителната власт.


Целият материал тук
Правен статут на кмета на общината, района и кметството.rar
(11.53 KиБ) Свален 22 пъти
Прочетено: 241 пъти
AsusVivoBook17
CPU 11th Gen Intel(R) Core(TM) i3-1115G4 [/color]RAM 16000MB DDR4; VC-Intel UHD Graphics G4
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Право”