Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Парламент зараждане системи функции

Безплатни есета, анализи, реферати, доклади и всякакви теми свързани с правото.
Публично право, частно право, материално и процесуално право, вътрешно право, международно право, субективно и обективно право, правна наука, правна система, континентално право, общо право, религиозно-традиционно право, философия на праото, социология на правото, правни институции.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Montoya
Модератор
Модератор
Мнения: 21135
Регистриран: съб фев 15, 2014 11:32
Репутация: 117741
пол: Мъж

Парламент зараждане системи функции

Мнение от Montoya »

ПАРЛАМЕНТ-ЗАРАЖДАНЕ,СИСТЕМИ,ФУНКЦИИ



Парламентът (от старофренски: parlement = разговор, съвещание: от френски: parler = говоря) е най-висшия институция легитимирана пряко от народа. Парламентът е орган на държавната власт, който може да се състои от 1 или 2 камари (или палати). В различните страни парламентът има най-различните имена, така например в САЩ се нарича Конгрес, в Русия - Государственная Дума, в Германия - Бундестаг, в Сърбия и други балкански страни - Скупщина, а в България - Народно събрание.

История:

В съвременният си вид възниква в края на 12 век в Испания - т.нар. Кортеси, като орган на съсловно представителство, като парламентарният режим се формира до 18 век.

В духа на парламентаризма е олицетворяването на демократичното начало в управлението на една страна. Съставът му се формира чрез преки избори от населението на държавата. Парламентът осъществява напълно или ограничено законодателната власт съобразно с формата на управление и политическия режим на държавата. Законодателната дейност на парламента може да бъде ограничена от държавния глава, от правителството или от специален съд за конституционен надзор. Парламентът приема бюджета и отчета за неговото изпълнение и участва във формирането на вътрешната и външната политика на държавата, осъществява парламентарен контрол над правителствената дейност, гласува вот на доверие или на недоверие на правителството. Поставя въпроса за политическата и за съдебната отговорност на министрите.

Парламентарни системи:

Еднокамарна система:

Система, при която законодателният орган на държавата се състои от един орган (камара или палата). В България Народното събрание е еднокамарно.

Двукамарна система:

Система, при която законодателният орган на държавата се състои от 2 органа (наричани камари или палати) с различен начин на образуване. Обикновено в едната камара представителството е териториално (по окръзи, области, щати или републики), а в другата е популярно (по гласоподаватели). Съществува в САЩ (Камара на представителите и Сенат), Великобритания (Камара на общините и Камара на лордовете), Франция (Национално събрание и Сенат), Италия (Камара на депутатите и Сенат), Испания (Генерални кортеси и Сенат) и др.
Законодателна функция:

Парламента е една, а в някой държави единствената законодателна иституция. Като такава той изготвя, обсъжда, приема и променя законите на една държава.

Целият материал тук
парламент, зараждане, системи, функции.doc.rar
(126.75 KиБ) Свален 9 пъти
Прочетено: 134 пъти
AsusVivoBook17
CPU 11th Gen Intel(R) Core(TM) i3-1115G4 [/color]RAM 16000MB DDR4; VC-Intel UHD Graphics G4
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Право”