Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Публичните и частните субективни вещни права

Безплатни есета, анализи, реферати, доклади и всякакви теми свързани с правото.
Публично право, частно право, материално и процесуално право, вътрешно право, международно право, субективно и обективно право, правна наука, правна система, континентално право, общо право, религиозно-традиционно право, философия на праото, социология на правото, правни институции.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Публичните и частните субективни вещни права

Мнение от Mozo »

НОВ БЪЛГАРСКИ УНИВЕРСИТЕТ

КУРСОВА РАБОТА

Публичните и частните субективни вещни права

София 2010

Съдържание:

Въведение
1. Носители на частна собственост
2. Носители на държавна собственост
3. Публично право на собственост
4. Защита на публичните вещни права
Заключение
Източници

Въведение
Публичността като специфичен правен режим при вещните права и при останалите имуществени права е анализирана частично в практиката на Конституционния съд, като е наблегнато основно на критериите за разграничение между публична и частна собственост. В конституционната юриспруденция липсва цялостно и концептуално завършено становище по отношение на т.нар. публични ограничени вещни права (публично право на строеж, публично право на ползване и публични сервитути) и по отношение останалите видове публични имуществени права (например публичните вземания).
Въпреки това, проблемите, свързани с публичните и частните субективни права са актуални и важни, което определя актуалността на настоящата тема.

1. Носители на частна собственост
От гледна точка на субектите, които могат да бъдат носители на частна собственост, Конституционният съд приема правилно, че всеки правен субект може да притежава такава собственост. Държавата и общините също могат да имат частна собственост, защото и за тях е открита възможността да извършват стопанска дейност и да бъдат участници в гражданския и търговски обмен и свободната пазарна икономика. Ако всеки правен субект може да бъде носител на частна собственост, за публичната собственост това не се отнася. Конституционният съд приема, че публична собственост имат само субекти, които упражняват властнически правомощия. Такива субекти са държавата и общините. Властническите правомощия на органите на общината я отличават съществено от другите юридически лица, макар че и общината е юридическо лице по силата на конституцията. Само част от вещите, които са собственост на държавата и общините, представляват тяхна публична собственост. От значение е и видът на вещите.
Това си личи особено ясно при т.нар. изключителна държавна собственост. Конституционният съд приема за несъмнено, че изключителната държавна собственост, чиито обекти са изброени в конституцията (подземните богатства, крайбрежната плажна ивица, републиканските пътища, както и водите, горите и парковете с национално значение, природните и археологическите резервати, определени със закон), представлява особен вид публична собственост на държавата.
Когато държавата и общините действат при пазарни условия, т.е. като частни собственици, които участват в частноправни отношения, спрямо тях на общо основание се прилага принципът на равнопоставеност така, както този принцип важи и за физическите и юридическите лица. Гражданите и юридическите лица при една действителна пазарна икономика, която конституцията иска да гарантира, са по принцип равнопоставени на държавата и общините, когато става въпрос за частноправни отношения и за стопанска дейност. При упражняването на частната собственост всички правни субекти са равнопоставени. Тази равнопоставеност се отнася не само за гражданите и юридическите лица, но и за държавата и общините.
При публичната собственост обаче принципът на равнопоставеност не се прилага.

2. Носители на държавна собственост

Според Конституцията това са обекти на публичната държавна собственост, които могат да принадлежат само на държавата, и поради важността, която имат, е осигурена тяхната неотчуждаемост чрез норма от конституционен ранг.
Подземните богатства, за които традиционно се прилага режимът на изключителната държавна собственост и на концесиите, са такива богатства (петрол, въглища, руди и др.), които са еднократна даденост като достояние на националната общност; при използване те са невъзстановими. Единственият възможен носител на правото на собственост на тези богатства може да бъде според възгледите на нашия конституционен законодател само българската държава. Това в основни линии важи и за горите, водите, парковете с национално значение и крайбрежната плажна ивица. По чл. 18, ал. 2 и 3 от Конституцията държавата упражнява точно и стриктно описани права не толкова като титуляр на правото на собственост върху вещи (материални обекти), а като субект (носител) на суверенна власт спрямо континенталния шелф и в изключителната икономическа зона (ал. 2

Целият материал:
Прикачени файлове
Публичните и частните субективни вещни права.rar
(16.42 KиБ) Свален 10 пъти
Прочетено: 132 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Право”