Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Режим в местата за лишаване от свобода - същност и съдържание

Безплатни есета, анализи, реферати, доклади и всякакви теми свързани с правото.
Публично право, частно право, материално и процесуално право, вътрешно право, международно право, субективно и обективно право, правна наука, правна система, континентално право, общо право, религиозно-традиционно право, философия на праото, социология на правото, правни институции.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284003
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334807
Местоположение: Somewhere In Time

Режим в местата за лишаване от свобода - същност и съдържание

Мнение от Mozo »

РЕФЕРАТ
на
тема:

Режим в местата за лишаване от свобода - същност и съдържание.Определяне на първоначалния режим и изменение на режима.

Дисциплина: Наказателно изпълнително право









Въведение

Не съществува легално определение на понятието “режим”. Но тълкувайки разпоредбите на Закона за изпълнение на наказанията и задържане под стража (ЗИНЗС) и Наказателно-процесуалния кодекс(НПК), може да се изведе следното определение за същността на режима в местата за лишаване от свобода, а именно - това са установени правила, регламентиращи диференцираното поставяне на лишените от свобода по затвори и поправителни домове, разпределение на времето през денонощието, правото на свиждане, пратки, разполагаеми вещи и суми за лични нужди, създаване на подходяща битова обстановка, степен на изолация, охрана и др.
Съгласно чл.57 ЗИНЗС първоначално определените режими биват:
• Специален режим - определя се за осъдените на доживотен затвор и на доживотен затвор без замяна;
• Строг режим на осъдените на лишаване от свобода, на който се поставят:
- лишените от свобода за повече от 5 години за умишлени престъпления;
- лишените от свобода за умишлени престъпления, когато не са изтекли повече от 5 години от изтърпяване на предходно наложено наказание лишаване от свобода, което не е било отложено на основание чл. 66 от Наказателния кодекс, независимо от реабилитацията;
- за умишлени престъпления, извършени в изпитателния срок на условно осъждане, за което е постановено отложеното наказание да се изтърпи отделно, ако сборът от двете наказания надвишава две години;
• общ режим - във всички останали случаи.

Важно е да се отбележи, че съществува възможност съдът да определи общ режим за лишен от свобода, чийто случай се обхваща от хипотезите, налагащи строг режим, в случай, че осъденият не е с висока степен на обществена опасност. Също така е възможно осъден, който следва да бъде поставен под общ режим, да му бъде наложен строг такъв, в случай, че се е укривал в хода на наказателното производство. Това обаче се определя във всеки конкретен случай по преценка на съда.
Съществува още един режим, който обаче никога не може да бъде първоначално определен, а именно лекият съгласно чл.70 ЗИНЗС.
Определянето на правилния режим е от значение, тъй като от това зависи къде ще бъде настанен осъденият за изтърпяване на своето наказание.
В затворите се настаняват осъдените с първоначално определен специален режим;
В затворите или затворническите общежития от закрит тип се настаняват осъдените с първоначално определен строг режим;
В затворническите общежития от открит тип се настаняват осъдените с първоначално определен общ режим.
След като добавим и лекия режим, според разпоредбата на чл.65 ЗИНЗС обобщено може да се каже, че в затворите и в затворническите общежития от закрит тип се прилагат общ, строг и специален режим, а в затворническите общежития от открит тип се прилагат общ и лек режим.
В поправителните домове, където изтърпяват наказанията си непълнолетни осъдени лица, се прилагат лек, общ и строг режим. На лишените от свобода непълнолетни първоначално се определя общ режим.
По изключение на лишените от свобода непълнолетни може да бъде определен строг режим, ако са изтърпявали преди наказание лишаване от свобода, извършили са бягство или груби, или системни нарушения на реда и дисциплината в поправителния дом или имат остатък от наказанието повече от 5 години.
Разликата във видовете режими, както посочих и по-горе, се изразява най-вече в обема от права, които притежават осъдените, както и степента на надзор, който бива упражняван върху тях.
Така в затворите и в затворническите общежития от закрит тип лишените от свобода се поставят при усилен надзор и охрана, работят само в района на съответния затвор или затворническо общежитие и по изключение - на обособени външни охраняеми обекти.
Лишените от свобода на специален режим се настаняват в постоянно заключени помещения при засилен надзор и охрана.
Осъдените на доживотен затвор и на доживотен затвор без замяна, поставени на строг режим, се настаняват в постоянно заключени помещения при засилен надзор и охрана.
Лишените от свобода, които изтърпяват наказание в затворнически общежития от открит тип, се поставят при смекчен надзор и могат да работят извън района на общежитието без охрана. Те провеждат свиждания без заграждения с възможност за свободен достъп до посетителите.
Лишените от свобода, които изтърпяват наказанието в затворнически общежития от открит тип и са на лек или общ режим, могат да:
• ползват медицинска помощ в лечебните заведения извън местата за лишаване от свобода, включително стационарно лечение без охрана;
• присъстват на културни, спортни, религиозни и други мероприятия, провеждани в населеното място по местонахождение на общежитието, по ред, определен от началника на общежитието;
• се обучават в училища по местонахождението на общежитието, включително да бъдат включвани в курсове за придобиване на специалност или за повишаване на квалификацията заедно със свободните граждани.
С месечен домашен отпуск до две денонощия могат да бъдат наградени лишените от свобода на общ режим, които изтърпяват наказание в затворническите общежития от открит тип. Лишените от свобода на лек режим ползват месечния домашен отпуск до две денонощия по право.
С ползването на годишната почивка извън затворническото общежитие от открит тип могат да бъдат наградени лишените от свобода на лек режим. Наградата включва ползването на целия размер на годишната почивка или част от нея, определена от началника на съответния затвор.

Целият материал:
Прикачени файлове
Режим в местата за лишаване от свобода - същност и съдържание.rar
(13.71 KиБ) Свален 3 пъти
Прочетено: 40 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Право”