Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Обща селскостопанска политика на Европейския съюз

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с политологията и политиката.
Сравнителна политология, политическа философия, международни отношения, политическа икономия, публична администрация, държавна политика, национална сигурност, авторитаризъм, консерватизъм, анархизъм, демокрация, диктатура, комунизъм, консерватизъм, пацифизъм, милитаризъм, социализъм, теокрация, тоталитаризъм, фашизъм.
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Обща селскостопанска политика на Европейския съюз

Мнение от Kotkata68 »

ОБЩА СЕЛСКОСТОПАНСКА ПОЛИТИКА
НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Финансовият пакет за България за периода 2007-2009 год. е в размер на 1 552 млн. евро. Средствата са разпределени в три основни направления – преки плащания – 431 млн.евро, пазарна подкрепа ( интервенция и експортни субсидии ) – 388 млн.евро и развитие на селските райони – 733 млн.евро.
През февруари 2004 г. България получи от Европейската комисия финансовата рамка за периода 2007-2009 година. Средствата за директни плащания в размер на 431 млн.евро са предназначени за подпомагане на производителите на полски култури, тютюн, семена, мляко и млечни продукти, говеждо, овче и козе месо. Средствата ще бъдат разпределяни по следния начин :
2007 г. – 25 % от равнището на преките плащания на 15-те страни-членки. Договорено е при преговорите още през 2007 г. да се увеличат преките плащания за страната чрез съфинансиране от Държавния бюджет (ДБ) на България.
2008 г. – 30 % от равнището на преките плащания на 15-те страни-членки. За сметка на Държавния бюджет на България ще се предоставят 25 %.
Директните плащания в България за следващите години ще бъдат съответно 35 % през 2009 г. и 40 % през 2010 г. До 2016 г. ще се продължи с десетпроцентно ежегодно увеличение на директните плащания, до пълното им изравняване с ЕС-15.
При преговорния процес за присъединяване на България към ЕС е постигната договореност за прилагане на директни плащания по две схеми :
1. Схема за плащане на единица площ.
Това е плащане на единица площ ( хектар ), което ще се прилага 3 години ( за периода 2007 – 2009 год. ). Размерът на плащането на хектар за България се изчислява, като се раздели годишният финансов пакет, определен за страната, на използваната земеделска площ ( ИЗП ). Размерът на използваната земеделска площ ще бъде определена през 2006 г. По дефиниция ИЗП включва обработваемата земя, постоянните пасища, многогодишни култури/трайни насаждения и семейни градини. Тогава ще бъде определена и минималната площ от стопанство, за която може да се предявява искане за субсидии ( между 3 и 10 дка ). Производителите на животновъдна продукция могат да получават директни плащания, при положение, че стопанисват земеделски площи.
2. Схема за единно плащане.
След 2009 год. България ще започне да прилага Схемите за единно плащане на стопанство, т.е. получаване на помощи, които няма да бъдат обвързани с размера на производството. За някои сектори директните плащания обаче остават обвързани с размера на стопанисваната земя.
Прилагането на Схемите за единно плащане има два модела :
■ Плащане на база на получаваните директни плащания в стопанството през определен референтен период.
■ Регионален модел, при който общата сума за директните плащания се разпределя между районите въз основа на обективни критерии.
ОБЩА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ПАЗАРА НА ПОЛСКИ КУЛТУРИ
Полските култури заемат около 40 % от използваната земеделска земя на ЕС и се отглеждат във всички страни-членки на ЕС. На този сектор се обръща голямо внимание и по тази причина той е един от първите, в който се въвежда Обща организация на пазара като механизъм за регулиране на пазара и за подкрепа на земеделските производители в ЕС.
Основни елементи на Общата организация на пазара ( ООП ) в сектора са : интервенция, директни плащания, външнотърговски режим. Елементите са взаимно свързани : при изменение на ООП, което включва намаление на интервенционната цена, производителите се компенсират с увеличение на директните плащания за да не се намаляват доходите им.
ДИРЕКТНИ ( КОМПЕНСАЦИОННИ ) ПЛАЩАНИЯ
Цел : да се компенсират земеделските производители за намалението на доходите им при намаление на интервенционната цена вследствие изменение на ООП.
Основни регламенти :
Решение на Съвета 2004/281/ЕС
Регламент на Съвета 583/2004
Регламент на Съвета 864/2004
Регламент на Комисията 2199/2003
Обхват :
- зърнени култури : твърда пшеница, обикновена пшеница, ръж, ечемик, овес, царевица, сорго, елда, просо, канарено семе, тритикале и др.зърнени, сладка царевица
- маслодайни култури : соя, рапица, слънчоглед
- протеинови култури : грах, фасул, лупина
- лен : ленено семе и лен за влакно
- коноп : коноп за влакно
Базови площи : плащания се предоставят за площ, която е засята с полски култури или е извадена от оборота на посевните площи, при условие, че изваждането от оборот е било финансирано чрез схемата за финансиране с публични средства, която е била прилагана за страните-членки в периода 1989-1991 г. Плащанията се извършват за площи, за които са представени данни за 3-годишен предварително определен референтен период. България получи базова площ за полски култури (зърнени, маслодайни, протеинови) в размер на 2 625 258 ха. Референтният период по отношение на площите е 2000, 2001, 2002 г.
.........................................

Целият материал:
Прикачени файлове
Обща селскостопанска политика на Европейския съюз.rar
(23.9 KиБ) Свален 14 пъти
Прочетено: 164 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Политология, политика”