Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Анализ на политическия имидж на Роналд Рейгън

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с политологията и политиката.
Сравнителна политология, политическа философия, международни отношения, политическа икономия, публична администрация, държавна политика, национална сигурност, авторитаризъм, консерватизъм, анархизъм, демокрация, диктатура, комунизъм, консерватизъм, пацифизъм, милитаризъм, социализъм, теокрация, тоталитаризъм, фашизъм.
Нова тема Отговори
cinephile99
Регистриран
Мнения: 2
Регистриран: нед яну 05, 2020 23:39
Репутация: 20
пол: Жена

Анализ на политическия имидж на Роналд Рейгън

Мнение от cinephile99 »

“Бъдещето не принадлежи на страхливите,
то принадлежи на смелите”

Неоспорим факт е , че всяка личност, работеща в сферата на дипломацията, притежава даден набор от качества, без които осигуряването на място на политическата сцена би било изключително трудно, дори невъзможно. Въпреки сходностите си, политиците имат и много различия както в чертите на характерите си, така и в начините си на подход към различни въпроси и ситуации.
В следния анализ ще бъде разгледан политическия имидж на 40тия президент на САЩ- Ронълд Рейгън.

Бъдещият президент на Америка се ражда през 1911та година и бива отгледан в бедно семейство в щата Илинойс. Първата си работа започва да работи като спасител и според източници спасява 77души от удавяне в седемте години, през които практикува тази отговорна професия.
В университета изучава икономика и социология и въпреки че не получава отлични оценки успява да завърже много познанства и немалко сериозни приятелства. Там и мястото където младият Роналд започва да развива и своите ораторски и актьорски способности. Следващата работа в портфолиото на Рейгън е тази на спортен репортер, изпълнението на която изисква голяма доза отдаденост, търпение и решителност за действие във важни моменти- качества, които след време ще се окажат важни за успеха на един президент, успоредно с комуникативността и умението за завързването на важни познанства.
На 26-годишна възраст той започва своята актъорска кариера, като атлетичната му фигура и ясният му изразителен глас са тези, които го правят популярен сред публиката. Качествата му в тази област не остават незабелязани и актъорът се сдобива със собствена звезда на Aлеята на славата на булевард „Холивуд“. Във военновъздушните сили на армията пък се сдобива с чина капитан.
Жени се през 1940та година за Джейн Уаймън,заедно имат една дъщеря и един осиновен син. Разделят се осем години по-късно като това прави Рейгън първият президент с развод зад гърба си по това време. През 1952ра година се жени за актрисата Нанси Дейвис, която се превръща в един от най- важните съветници на бъдещия губернатор и президент и спомага в голяма степен за положителното развитие на политическата му кариера. Отглеждайки двете си деца в хармония и разбирателство, те стават пример за стабилно и любящо семейство.
Всички гореспоменати събития изиграват ключова роля за формирането на характера на Рейгън. Качествата, които той придобива или развива през различните професии, практикувани от него в годините на своята младост, са тези, които му помагат да спечели доверието на избирателите си,както и да го запази и подхранва през своите години на управление . Именно интересният живот на 40тия президент е причината за широкия мироглед, който му дава възможността да гледа в перспектива и същевремнно с това да има предвид различните гледни точки.
Издръжливостта и постоянството на един спортист, комбинирани с чара и комуникационните умения на един актьор, спомагат за изграждането на един изключително положителен имидж на кандидата за бъдещ президент на САЩ, както спомагат и за управлението му след победата на изборите през 1980та година и преизбирането му през 1984та година.
Първата му истински важна политическа длъжност е ролята му в Гилдията на филмовите актьори – профсъюзно обединение, което включва по–голямата част от холивудските актьори. Паралелно с това дава поддръжката си за кандидатурите на републиканците Дуайт Айзенхауер през 1952 г. и през 1956 г. и за Ричард Никсън през 1960 г., макар все още да е демократ. Това, което му помага да се превърне в изключително значима обществена личност е наемането му от Дженерал Електрик за говорител на компанията. Многобройните пътувания до най-различни дестинации и пламенните му антикомунистически речи стават причина да бъде забелязан от мнозина. Неповторимата му осанка и майсторско ораторство подтикват няколко големи дарители на Републиканската партия да го посетят и убедят да се кандидатира за губернаторското място на Калифорния през 1966 г. Макар че предложението първоначално е посрещнато със смях, Рейгън пише в своята автобиография „ след много безсънни нощи, най–накрая се предадох“. Същата година той действително е избран за 33–тия губернатор на Калифорния, побеждавайки двукратния губернатор на щата Пат Браун,а през 1970 г. е преизбран отново, което говори за добрия имидж, който има сред обществото като губернатор и добрата работа, която е свършил. През времето на своя мандат той:
-Замразява наемането на държавни служители, но увеличава данъците, за да балансира бюджета. По време на масови протести през 1969 г. изпраща 2200 войници от Националната гвардия в лагера на университета Бъркли. Рейгън дава да се разбере, че администрацията му няма да търпи и да се влияе от студентската агитация. С което показва своята твърдост.
-Се противопоставя на голям федерален проект за изграждане на язовир, който би наводнил долина със селище на индианци. По–късно Рейгън и семейството му се отправят на почивка в Сиера на мястото, където трябва да се строи магистрала. Там той обявява, че няма да допусне построяването на съоръжението. С тези свои действия той дава показ на своята загриженост.
Със своята политика като губернатор, Рейгън показва изключителна решителност и адекватност към дадени ситуации и събития, с което полага добри основи на имиджа си на бъдещ президент и настоящ политик.

Известен като Великият комуникатор, Роналд Рейгън оставя своя изключителен и траен отпечатък в американската история като 40тия президент управлявал страната. Със своите невероятни ораторски способности, той печели всеки дебат, а страстните му речи остават дълго в съзнанието на масите. Визията му за света и стремежа към важни промени в положителна насока са тези, които му спечелват мястото на един от най-обичаните и подкрепяни президенти на САЩ. Той успява да изпълни слогана на предизборната си кампания, който гласи:”Нека направим Америка велика отново.” Рейгън постига това като работи усилено върху иновативната си програма наречена Революцията Рейгън, която цели да даде нови сили на американците като намали уповаването им на правителството, също така той съкращава данъците и спомага за спада на инфлацията от 12,5% на 4,4% , увеличава разходите за отбрана, договаря споразумение за намаляване на ядрените оръжия. Едно от най-големите му постижения касаещи не само Америка,но и света като цяло, е огромния принос за по-бързо прекратяване на Студената война. Наричан е още “тефлоновият президент“, защото нищо не може да остави петно на репутацията му. Рейгън е и най-старият избран президент за онова време, спечелил изборите на 69-годишна възраст, както и най-старият управляващ президент в историята на САЩ изобщо- заемащ поста на 77-годишна възраст. Освен това, след напускането на президентския пост през 1989та година, Роналд Рейгън може да се похвали с изключително високия процент на одобрение от 68%, сходно с тези на Франклин Рузвелт и Бил Клинтън, държащи най-високите рейтинги за оттеглили се президенти в модерната епоха на Америка. Още повече, той е първият президент на САЩ след Дуайт Айзенхауер (начело на Америка през периода 1953г.-1961г.), който управлява два пълни мандата, като поставя още един свой рекорд при преизбирането си- Рейгън печели най-много избирателни гласове 525 от 538, което прави общо 97,6%-повече от всеки преди това.

В последния ден на президентството на Роналд Рейгън, когато той излиза от Белия дом и тръгва към лимузината си, един от помощниците на Белия дом поглежда към президента и със сълзи в очите тихо казва: ”Никога няма да има друг като него.”
“Всеки президент е уникален, разбира се, но имаше нещо специално в този човек”.
Дори хора, които познавали Роналд Рейгън, често бивали затруднени от задачата да го опишат. Оптимистичен, но не наивен. Интелигентен, но управляван от здравия разум. Добре възпитан, но никога претенциозен. Приятелски, но не и прекалено. Харизматичен, но истински. Принципен, но не непреклонен.
“Той беше всичко това и много повече.”
“Може би ключът към разбирането на Роналд Рейгън е да се осъзнаят двете му определящи характеристики - той наистина харесва хората и се чувства удобно с това кой е той всъщност. Това може и да не звучи много, но когато си президент прави цялата разлика”.
Ронълд Рейгън води модерна за времето си политика.” Модерността залага на универсалното, обединило световно-културните уникалности. Постмодерността,обратно, съсипва идеята за универсалността, която обаче се оказва единственоисторически конструкт, несъвпадим за отделните нации и региони- доказала се теза, дошла с разглеждането на света еволюционно, и открила у различните култури етапите от развитието на общосветовната човешка култура.” По времето на своето управление той успешно съумява да вземе предвид културните различия с ключови за САЩ страни и благодарение на своята дипломатичност да превъзмогне бариерите на тези различни култури, като постига съгласие по важни въпроси.
Несъмнено, 40тият президент на САЩ е изключителна личност- това си личи не само по големите постижения по време на двата му 4-годишни мандата, но и от позитивни оценки и мнения, изразени не само от хората, работили с него,но и от избирателите му, а това, всъщност, е и най-важната оценка за един имидж- тази на “публиката”. Щом тя е успяла да забележи и оцени по достойнство всички силни качества- както личностни, така и професионални, значи задачата за създаване и поддържане на устойчив и положителен имидж на личност, в този случай дори политически, е изпълнена пресполучливо.



Източници:
https://bg.wikipedia.org/
https://www.reaganfoundation.org/

Библиография:
Междуперсонални интернет комуникации-Стилиа Фелиси

Автор: Марина Янчева
Прочетено: 226 пъти
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Политология, политика”