Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Балканите: етнически фактори и регионална стабилност

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с политологията и политиката.
Сравнителна политология, политическа философия, международни отношения, политическа икономия, публична администрация, държавна политика, национална сигурност, авторитаризъм, консерватизъм, анархизъм, демокрация, диктатура, комунизъм, консерватизъм, пацифизъм, милитаризъм, социализъм, теокрация, тоталитаризъм, фашизъм.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334873
Местоположение: Somewhere In Time

Балканите: етнически фактори и регионална стабилност

Мнение от Mozo »

Балканите : етнически фактори и регионална стабилност


Съдържание :

1. Етническият фактор от международна гледна точка: Косово
1.1 Косово : автономия ,независимост или обединение с родствени етнически групи зад граница?
1.2 Косово: престъпност и тероризъм
1.3 Косово: демократизация и неконтролируеми граници
2. Етническият фактор от вътрешно политическа гледна точка
2.1 Албанците в Македония
2.2 Гърците в Албания
2.3 Турците в България
3. Заключения и политически препоръки



Балканският полуостров е един особен и динамичен регион . Намиращ се на геополитически кръстопът , тук не са малко етносите оставили следите си или заселилите се трайно. Не са и малко войните за спорни територии и населението живеещо върху тях. След Втората световна война обстановката се успокоява - повечето от балканските държави са под съветско влияние и това е една от причините,които пречат за възникване на регионална нестабилност. След разпадането на Съветският съюз, обаче има реална опасност „ Кутията на Пандора „ да бъде отворена за Балканите. Югославия – една многонационална държава започва да се разпада под натиска на съставляващите я етноси борещи се за самостоятелни независими държави. Такава тенденция за отделяне или присъединяване към държавата – майка се по появява и сред малцинства населяващи други балкански държави . Именно поради това не , икономическото и демографско развитие , инфраструктурата , престъпността или военната политика , а етническият е фактора посочен в изследването ,като заплашващ Балканската регионална стабилност в най-голяма степен.
Целта на изследването е да се направи оценка на риска от етнически конфликт в южните Балкани в периода след Косовската криза от 1999 г. до 2001 година . Обект на изследването са България ,Албания и Македония и малцинствата живеещи на тяхна територия или съответно – етнически турци, етнически гърци и етнически албанци. Те са оценени с оглед на вътрешно и външно политическия им конфликтен потенциал според тяхната сплотеност , политическо представителство , културни права и етнически вълнения. Тук от международна гледна точка е разгледана етническата ситуация в Косово ,с цел да се създаде реална представа за регионалната етническа нестабилност.


1. Етническият фактор от международна гледна точка: Косово

В рамките на разглеждания период от юни 1999 до септември 2001 година стават факт две регионални кризи. Едната от тях е тази в южна Сърбия през 2000 година ,а другата е кризата в Македония през 2001 година. Механизмът за създаване и при двете е чрез привнасяне от косовски етнически албанци посредством буферни зони и сепаратистки организации. Те се случват дори след намесата на НАТО в косовския конфликт през 1999 година и показват , че Косово остава център на регионална нестабилност независимо от статутът му обявен с резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН ,който реално дава международна подкрепа и закрила на косовското население и в частност косовските албанци подложени на етническо прочистване от режима на Слободан Милошевич.
Въпросът какъв да бъде статута на Косово е разискаван близо век и върви заедно с борбата на косовските албанци срещу югославските власти. В зависимост от обстоятелствата, исканията се люшкат между автономия , държавна независимост и дори обединения с Албания или с етнически общности в съседните държави. До 90-те години на 20-ти век водещи в политиката на Косово са исканията за автономия или обединения и едва с процеса на разпадане на Югославия за първи път са формулирани искания за независимост. Повод за открити искания за независимост става лишаването от автономен статут на областта ,както и проведените наказателни акции от страна на сръбските власти т.е. етническото прочистване на което са подложени косовските албанци . Създадена е Армия за освобождение на Косово , която влиза в открит конфликт с режима в Белград през 1998. Тези събития са последвани от въздушните удари на НАТО срещу Югославия с цел подобряване положението на албанците живеещи на територията и . С резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН се потвърждава , че Косово остава област в състава на Югославия със статут на международен протекторат. Положението на албанците е подобрено след военните нападения , но приетата резолюция е разгледана от тях като стъпка към крайната им цел - пълна държавна независимост. , ражда се дори идеята за Велико Косово. Част от следваната от тях националистическа политика са военните трансгранични структури създадени с цел да подпомагат борбата на етническите албанци в различни части на бивша Югославия. Те са свързани с контрабандата на оръжия и прехвърляне на бойци от АОК ,които участват в предизвикването на етнически конфликти в съседство.
Косово заплашва регионалната стабилност и с това ,че националистическата политика в областта е тясно свързана с престъпност и тероризъм . Огромно влияние има мрежата от албански престъпни кланове , разпръснати из Албания ,Косово и Македония , занимаващи се с контрабанда на оръжия, наркотици и трафик на хора през граница. Те подпомагат основаването на АОК и нейното разширяване. Част от тези кланове са т.нар. „ сезонни „ бунтовници ,които разглеждат войната като източник на трудова заетост и взимат участия във възникнали конфликти на Балканите. Борбата с косовската престъпност и тероризъм е предизвикателство ,тъй като между тях съществува тясна връзка . Контра-терористичните части в областта като Силите за охрана на Косово са обвинени в поддържане на връзки с престъпните кръгове ,тъй като организацията произлиза от АОК,която е свързана с престъпни групировки.
Провала на опитите на Косово да се демократизира е също от решаващо значение за стабилността в региона. Степента на демократизация в разглеждания период е малка .Изграждането на демократични институции в областта често е съпроводена с междуетническо напрежение. Пример за това са етническите проблеми в Митровица, където живеят голям брой сърби. Косовските албанци предприемат редица акции на отмъщение срещу тях ,както и срещу евреи , роми и мюсюлмани обвинени ,че са действали в тяхна подкрепа , а това от своя страна води до трайното прогонване на последните от областта. Мироопазващите части също са цел за терористите , тъй като са определени като симпатизанти на косовските сърби и пречка към пътя за независимост. Неконтролируемите граници пък дават възможност за изнасяне на граждански размирици в съседни територии – пример за това са Кризата в южна Сърбия и в Македония.
Косово се превръща в основна заплаха за стабилността на южните Балкани ,когато проявява претенции за независима държава.Шансовете Косовският въпрос да бъде бързо решен не са големи , но за това пък международната и регионална общоност се заемат със задачата да стабилизират областта и да намалят риска от разпространяване на етнически конфликти отвъд косовските граници.

Целият материал:
Прикачени файлове
Балканите етнически фактори и регионална стабилност.rar
(16.82 KиБ) Свален 21 пъти
Прочетено: 464 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Политология, политика”