Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Новите млади и участието им политическите процеси в България

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с политологията и политиката.
Сравнителна политология, политическа философия, международни отношения, политическа икономия, публична администрация, държавна политика, национална сигурност, авторитаризъм, консерватизъм, анархизъм, демокрация, диктатура, комунизъм, консерватизъм, пацифизъм, милитаризъм, социализъм, теокрация, тоталитаризъм, фашизъм.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284012
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334827
Местоположение: Somewhere In Time

Новите млади и участието им политическите процеси в България

Мнение от Mozo »

ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ – СОФИЯ
СТОПАНСКИ ФАКУЛТЕТ
Faculty of Economics
Катедра “Икономика, индустриален инженеринг и мениджмънт”


РЕФЕРАТ
ПО ПОЛИТОЛОГИЯ НА ТЕМА:

Новите млади и участието им политическите процеси в България


Новите млади и участието им политическите процеси в България

Младите хора –най – често именно те са двигателят на промяната. Това е особено валидно за развиващи се страни като България - страна с неукрепнали институции, проядени от корупция, с неработеща съдебна система, страна, раздирана от постоянни обществени скандали. Нека си припомним, че именно младите студенти бяха в първите редици по барикадите през зимата на 1997 година. Те поведоха народното недоволство срещу една девалвираща политика, ограбила спестяванията на десетки хиляди българи.
Преди да продължа по – нататък бих искал да направя едно разграничение що се отнася до българската младеж. Напоследък няколко изследователи, занимаващи се с младежка политика правят разграничение между „стари” и „млади” младежи. Според тях под понятието „стари младежи” би следвало да се разбират родените и отраснали в годините на социализма. Това са тези млади, възпитани в патриархален дух и живели по времето на централизираната икономика. Обратно на тях „новите млади” са израсналите и възпитани изключително в периода след промените от 1989г., това са тези, незнаещи какво е комсомол и ДКМС, необременени от всякаква идеология. Още една отличителна характеристика на новите млади – това че те имат много по – широк кръгозор и източници на информация – глобалната мрежа ИНТЕРНЕТ, радиа, телевизии, вестници и така нашумелите напоследък блогове.
Какво е участието на българските младежи в протичащите обществено – политически процеси в страната? На този въпрос са посветени редица изследвания.
Според едно такова изследване на "Евробарометър", проведено сред 19 хил. европейци на възраст между 15 и 30 години младите българи са сред най-незаинтересуваните от политика и обществени дейности. В същото проучване се посочва още :

• Българските младежи, склонни да участват в една или друга организация, са едва седем на сто. За сравнение активните младежи в Дания например са 47%. Заедно с нас като най - неактивни се открияват и румънците.

• От тези 7 % основно българските младежи са заети в предимно в спортни клубове, които се ползват с най – голяма популярност сред младежите.

• Процентът на българите, които не знаят как действията им могат да окажат влияние върху политиката, е най-голям за целия ЕС - близо 1/5-та

• Българските и румънските младежи са най-малко склонни да участват в някакъв вид доброволческа обществена работа.



Тези тревожни данни са продължени и в Годишния доклад за младежта за 2006г., където се посочва още

• Кафенето е новият "младежки дом" за младите хора, като 70 процента от тях са почти ежедневно в него

• Една трета /32 на сто/ от младежите са ежедневно пред компютъра, преди всичко за игра и чат. Тревожното е, че над 70 процента от младите хора /20-35 г./ не само че не практикуват какъвто и да било спорт редовно, но и въобще не са правили нещо подобно в рамките на една година, се посочва в доклада. В него са отбелязани седем приоритетни сфери.

• Младите хора нямат усещането, че живеят в правово общество, че има сила и институция, която да се противопостави на отклоняващото се поведение и престъпността


Доверявайки се на посочените по – горе изводи стигаме до следния парадокс –какво стана с онази будна, ентусиазирана, радикална в исканията си за промяна на политическото статукво младеж от янури - февруари 1997 и 10 години по – късно. Как можем да си обясним тази метаморфоза? Според мен основният фактор за дезаинтересоваността и апатията, налегнала младите хора, е липсата на доверие в цялата политическа класа, както и това, че те не виждат тази промяна, която би ги удоволетворила, заради която стояха с дни по барикадите през 1997г.. И затова голяма вина имат политиците, онези, които скандираха от трибуната „Ние няма да ви предадем”, а направиха точно това и то по най – грубия и безцеремонен начин.
През последната половин година обаче имаше няколко събития, които ни дават основание да гледаме по – ведро на ситуацията и да си кажем, че все пак има светлина в тунела.
Едно от тези събития бяха протестите срещу опитите за посегателство над Национален парк Странджа. Всички ние си спомняне за стотиците млади хора на Орлов мост и по централните софийски улици.Онези облечени някак си небрежно младежи, веднъж в пижами, друг път с раници на гърба, трети път каращи колела, с лепенки на устата. Тези акции бяха сигнал, че българската младеж е готова на сериозен отпор срещу такива нагли действия от страна на държавната машина. Но те бяха и пример за активна гражданска позиция.

Друга такава масова проява беше поредицата от протести на Движението на младите учени „2х3х” в защита на българската наука. Те търкаляха тикви срещу безпросветността, измерваха радиацията в сградата на Министерски съвет на РБългария, проведоха факелно шествия. Техните справедливи искания бяха подкрепети от редица ВУЗ-ове в страната, софийски гимназии и от НПО – та като Асоциацията за изследване и развитие на гражданското общество.

Асоциацията за изследване и развитие на гражданското общество – създадена от и за младите хора

Една от организациите, създадени с цел обединяване на усилията на младите хора е Асоциацията за изследване и развитие на гражданското общество. Сдружението е създадено през 2005г. със следните основни цели :

1.Утвърждаване  и развитие на  ценностите на гражданското общество.
2. Защита свободата, достойнството, спокойствието и самочувствието на гражданите и на техните граждански права.
3. Граждански контрол върху законосъобразността на действията на общинската и държавната администрация, народните представители и представителите на съдебната власт.
4. Осъщестяване на младежки дейности и младежка политика

За времето от своето съществуване АРГО е провело следните дейности :

• В края на 2006г. участва заедно с младежи от различни държави в среща с представители на Съвета за децата и младежта

• Участие на годишните срещи БГ Младеж, на които сме изказвали наши мнения и препоръки

• Публична подкрепа за нашите несправедливо осъдени медици в Либия, изразена в нарочна зекларация

• Участие в дискусия посветена на възпитанието в ценностите на гражданското общество

• Подкрепа за закона за добловолчеството, предложен от сдружение CVS – Bulgaria

• На 26 март 2007г. участие в дискусия на тема „Българската визия за бъдещето на ЕС – липсващото мнение”

Целият материал:
Прикачени файлове
Новите млади и участието им политическите процеси в България.rar
(10.71 KиБ) Свален 5 пъти
Прочетено: 418 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Политология, политика”