Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Типове военно-политически кризи

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с политологията и политиката.
Сравнителна политология, политическа философия, международни отношения, политическа икономия, публична администрация, държавна политика, национална сигурност, авторитаризъм, консерватизъм, анархизъм, демокрация, диктатура, комунизъм, консерватизъм, пацифизъм, милитаризъм, социализъм, теокрация, тоталитаризъм, фашизъм.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334873
Местоположение: Somewhere In Time

Типове военно-политически кризи

Мнение от Mozo »

ВЕЛИКОТЪРНОВСИ УНИВЕРСИТЕТ
СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ
ФИЛОСОФСКИ ФАКУЛТЕТ

РЕФЕРАТ

На тема

Типове военно-политически
Кризи

Трансформацията на международния конфликт в локалната война минава през стапа на военно-политическата криза, проблемен кръг с особена важност за разбиране икорените и логиката на съвременните локални войни.
Кризите възникват като следствие от предишно развитие на международните конфликти, като тяхна най-остра фаза, означаваща,
Че конфликтът придобива драматичен характер, а използването ологически и международноправни средства за разрешаването противоречията не довежда до успех.
Кризата представлява своеобразен повратен пункт, кулминационна точка в еволюцията на конфликта, но не се явява обезателно неговата неизбежна фаза. Развитието на конфликта може дълго време да се намира в латентен период, непораждащ непременно кризисна ситуация. Невинаги кризата се явява и завършваща фаза на конфликта, често се връща в предходното скрито състояние.
Съдържанието на междудържавната военно-политическа криза най-пълно се характеризира от три признака. Първо, лидерите осъзнават, че реалното или потенциалното действие наопонента сериозно заплашва конкретните национални интереси на държавата и нейния международен престиж. Второто, сериозността на заплахата, водеща към перспективата от възможен военен конфликт или война, формира ситуация на кризисен стрес, огромно нервно напрежение, при което вероятността от грешни решения е твърде голяма. Третото, в хода на кризата лидерите изпитват остър дефицит на време за анализ и приемане на конкретно решение.
По дефиниция в основата на типологията лежат коренните, неотменими свойства на междудържавните военно-политически кризи, но възможностите за импровизация в това отношение на различна степен на обобщеност са изключително разнообразни.
Първата група критерии е свързана с характеристика на произхода на кризите. Системата на причинност като критерий за типологизация на кризите включва в качеството на свои компоненти дълговременните и непосредствени причини и пусковия акт за възникването на кризисна ситуация.
Макар и да съществува известна дискусия за съотношението и тежестта на назованите компоненти при произхода на кризисната ситуация, очевидно е, че при тясна политологическа интерпретация на проблема непосредствената причинност и даже спецификата на ситуационния акт има приоритет като предпоставка за възникването на кризисна ситуация.
Степента на заплаха на националните интереси, възникваща в предверието или в хода на кризата, се тълкуват предимно от политико-психологическа гледна точка и се поставя в зависимост от характера на възприемането на тази заплаха от политическото и боенното ръководство на конкретната страна.

Целият материал:
Прикачени файлове
Типове военно-политически кризи.rar
(10.22 KиБ) Свален 44 пъти
Прочетено: 892 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Политология, политика”