Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Власт и политика

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с политологията и политиката.
Сравнителна политология, политическа философия, международни отношения, политическа икономия, публична администрация, държавна политика, национална сигурност, авторитаризъм, консерватизъм, анархизъм, демокрация, диктатура, комунизъм, консерватизъм, пацифизъм, милитаризъм, социализъм, теокрация, тоталитаризъм, фашизъм.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Власт и политика

Мнение от Mozo »

“ От всички човешки страсти след самолюбието най-силна и най-свирепа е властолюбието. Можем вероятно да кажем, че нито една страст не е струвала на човечеството толкова страдания и кръв колкото властолюбието”

В.Г.Белински

От както свят светува думата власт е сред малкото слова, които са често използвани, на пръв поглед без особена необходимост да се осмислят. Малко са онези, които при разговор не споменават властта. Общото схващане за това понятие е : някой или някаква група налага своята воля, цел или цели на други, включително и на онези, които не са съгласни или са враждебно настроени. Следователно колкото по-голяма е способността да се наложи подобна воля и да се постигне съответната цел, толкова по-голяма е властта. Тъкмо защото понятието власт има такова, съответстващо на здравия разум значение, то се използва толкова често и с толкова малка на пръв поглед потребност от тълкуване.
Бертран Ръсел стига до идеята, че властта наред със славата си остават висшият стремеж на човечеството и най-голямото му възнаграждение. Макс Вебер, немски социолог и политолог (1864 - 1920), дълбоко увлечен от сложността на темата за властта, се задоволява с едно определение, близко до всекидневното: властта е “възможност за налагане на нечия воля върху поведението на други индивиди.”
Властта – това е способността на един човек или група хора да подчиняват волята на действието на други хора на собствената си воля. Властта има своите форми. Първата исторически появила се е Обществената форма на власт – характерна за първобитното общество: хората са в пасивно отношение спрямо природата; за своето съществуване те търсят онова, което природата им предлага и е създала без тяхното участие, неоседнал начин на живот (чергарски), основното и най-важното е че всички членове на общността са равни, т.е. всички правят всичко, решенията се взимат равноправно от всички членове. Постепенно обаче първия извод, до който стигат, е че не всички трябва да правят всичко, а всеки да се занимава със специализираната дейност, в която е добър. В това равно общество се явява разделението, което е свързано с тяхната дейност. .Постепенно обаче се появява разделянето на общността според благата си – появяват се бедни и богати. Възниква въпроса: Кой ще взема решенията, когато няма равноправие? От тук произтича Публичната форма на власт, при която решенията се вземат от една част от общността, а другите са длъжни да изпълняват.
“ Властта е хан, където хитреците завземат най-разкошните салони”
Ст. Михайловски
Имайки предвид, че обществото като цяло съществува в условията на недостиг на блага, т.е. няма нито един момент, когато който каквото поиска да го има, възниква въпроса как да се разпределят недостигащите блага? Човешката природа е създадена така , че да задоволи преди всичко себе си и собствените си нужди. Начините за осигуряване на блага са различни. Между всички тези средства важно място заема властта.

Целият материал:
Прикачени файлове
Власт и политика.rar
(12.1 KиБ) Свален 14 пъти
Прочетено: 161 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Политология, политика”