Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

План-конспект по Околен свят

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с педагогиката.
Дидактика, образование, специална педагогика, социална педагогика, военна педагогика, възпитание, формиране на личността, предучилищна педагогика, училищна педагогика, педагогика за възрастни.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 295443
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 365161
Местоположение: Somewhere In Time

План-конспект по Околен свят

Мнение от Mozo »

ШУМЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ ”ЕПИСКОП КОНСТАНТИН ПРЕСЛАВСКИ”
КОЛЕЖ-ДОБРИЧ

ПЛАН – КОНСПЕКТ
по
О к о л е н с в я т
за IV група (подготвителна)

Тема: БЛАГОДАТНА ЕСЕН
30 минути





Изготвил:
Росица Иванова
ПУНУП
Ф.Н.1942747016

Тема: „Благодатна есен“

Образователно направление: Околен свят
Ядро: „Светът на природата и неговото опазване“
Форма: основна педагогическа ситуация;
1.Цели:
Затвърждаване и надграждане на знанията за природата
a) Образователни: Възприемане на природната картина през различните сезони.
б) Възпитателни: Децата да проявяват активност и имат нагласа за включване в ситуацията.
в) Развиващи: Децата да развият своята наблюдателност, концентрация и логическо мислене.
2. Задачи:
а) Образователни:
• Децата да осмислят разнообразието от плодовете и зеленчуците като резултат от труда на човека.
• Децата следва да разберат, че времето и природата се променят както и растенията през различните сезони.
б) Възпитателни: В децата се възпитава разбирането, че с труда хората създават плодовете, зеленчуците и растенията.
в) Развиващи: Децата да развият уменията си за разпознаване на различните видове растения-дървета, храсти, треви.
Ключови думи: изобилие, диворастящи, климат, промяна, обагрени, шума.
3. Предварителна подготовка:
а) Подготовка на учителя:
Практическа подготовка: Заедно с децата сме събрали есенни листа от различни дървета, които са апликирани върху картон;
Подготвила съм работни листи с поставени задачи към децата във връзка с есента;
б) Подготовка на децата:
Децата вече са обсъждали какво се случва с растителния свят през есента, наблюдавали са промяната на листата по дърветата.
4. Методи: беседа, наблюдение, мозъчна атака, подвижни игри, дидактично игрово упражнение;
5. Средства: ситуации и игри „През кой сезон се случва това“ , „Подаръци от гората“, „Кога ме сеят, кога ме прибират“, „Кой плод на кое растение е“, „Какво е нарисувано“
„Есенни вълшебства“,
6. Връзка с други образователни направления:
Български език и литература: тема „Златна есен“, „Нова приказка за дядото и ряпата“.
Математика: тема „Сравняване редици“.
Конструиране и технологии: тема „Плодовете на есента“.
Изобразително изкуство: теми „Есенен пейзаж“, „Да берем плодове“.
Музика: теми „Есента в песни“, „Звукова картина „Буря“.


Ход на ситуацията:
А/ Въвеждаща част:
Въвеждам децата в темата като актуализирам знанията за растителния свят, който се променя като резултат от промяната на климата през годината. В градините има изобилие от плодове и зеленчуци в резултат от труда на човека. По нивите узрява царевицата. В овощните градини узряват плодовете на дърветата - ябълки, круши, дюли, грозде. В зеленчуковите градини узряват зеленчуците – зеле, моркови, лук, картофи. Дворовете се изпълват с цветя - димитровчета, хризантеми. В гората листата на дърветата са обагрени в жълто (бреза, топола, липа), в кафяво (див кестен, дъб, бук), в оранжево (клен). През есента узряват плодовете на диворастящите храсти.
У: - Деца да разгледаме събраната колекция от различно обагрени листа на дърветата. Да проследим как се променят дърветата по улицата, в парка , в двора на детската градина. Какво става с листата на дърветата когато духа вятър?
Децата отговарят.
Правилно те окапват. Припомняме си, че те окапват защото остаряват и така те предпазват клоните на дърветата от счупване при мокрия сняг. Окапалите листа около дърветата предпазват корените им от замръзване и запазват влагата.
У: - Деца в окапалата шума можем ли да открием животни, които прекарват зимата? Можем. Например бръмбарът се зарява под окапалите листа, където зимува.

Б/ Основна част:

„През кой сезон се случва това?“

Деца сега ще ви прочета един текст, слушайте внимателно:
Изобилие
„Отиде си топлото лято. В притихналите градини и в смълчаните горички дърветата започнаха да обличат златожълтата си дреха.
Ябълките зачервиха бузки. Жлътнаха се едри дюли, а сливите приведоха клончета от плод. Гроздето сякаш само това е чакало-сладко, сочно, събира като на празник работливите пчели. Тиквите, угоени като прасенца полегнаха в топлата пръст. Чушките и те запламтяха от радост. Ех, че изобилие, да му се нарадваш!“
У: - Деца за кой сезон се говори в разказа? Правилно за есента.
По какво познахте? По промените, които настъпват в природата.

Целият материал:
Прикачени файлове
План-конспект по Околен свят.rar
(101.32 KиБ) Свален 435 пъти
Прочетено: 8092 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Педагогика”