ТЕМА: СЕЗОНИ
ПЛАН – КОНСПЕКТ
на урок по Околен свят 2 клас
Разработил: Мария Николова фак.№ 1806488150
(име, фамилия)
1.Тема на урока: Сезони
1.2 Ядро на учебното съдържание: Природни явления и процеси.
2. Вид на урока: Нови знания
3.Цели:
І. Образователни:
Формиране на представи и понятия за различните сезони; време; изгрев; залез; ден; нощ; прелетни птици; сезони; природен календар.
• да наблюдават и отбелязват резултати от извършени проучвания;
• да наблюдават и описват промени във времето през сезоните;
• да попълват природен календар;
• да описват промени, които настъпват с растенията през различните сезони;
• да назовават видове прелетни птици;
• да описват промени в поведението на животните през сезоните.
ІІ. Развиващи:
Формиране на умения да наблюдават; да използват условни знаци; да описват; да сравняват; да проучват; да обсъждат в група и др.
ІІІ. Възпитателни:
Формиране на отношение да осъзнават красотата на природата през различните сезони и да проявяват интерес към промените, които настъпват в природата.
4.Задачи:
- На база началните сведения за движенията на Земята да се осмислят зависимостите и причинно- следствената връзка за сезонните явления, които са вследствие на обикалянето на планетата ни около Слънцето и наклона на земната ос.
- Затвърдяване на знанията и формиране на умения да се откриват типични за сезоните промени в природата. Свързването на промените във времето с промени в развитието на растенията и поведението на животните.
- Затвърдяване на познанията за спецификата на годишните времена и влиянието им върху живота и труда на хората.
- Затвърдяване на знанията за наименованията и поредността на сезоните в годишния календар; имената на месеците, дните от седмицата, частите от денонощието.
- Формиране на умения за ориентиране в продължителността на денонощието през сезоните по изгрева и залеза на Слънцето.
- Развитие на интерес към промените в природата през четирите годишни времена.
- Възпитаване на уважение към природата и екологична култура.
5.Материали:
• пролетни пейзажи; картини, които изобразяват развитието на растенията през пролетта;
• природен календар;
• картини на пролетни цветя;
• рисунки/снимки на плодове;
• рисунки, които показват фази от живота на птиците през пролетта;
• картини на прелетни птици;
• рисунки, които представят поведението на животни през пролетта.
ХОД НА УРОКА
I Организация на класа за работа 5 мин.
Учител: Нека си припомним кои са сезоните и кой сезон кои месеци включва?
Ученици: Сезоните са пролет, лято, есен и зима.
-Пролетните месеци са Март, Април и Май.
-Летните месеци са Юни, Юли и Август.
-Есенните месеци са Септември, Октомври и Ноември
-Зимните месеци са Декември, Януари и Февруари
II. Съобщаване на темата. Мотивация 5 мин.
Учител: Нашата родина е с много разнообразна природа. Това се дължи на четирите ни годишни времена. Кои бяха те?
Ученици: Пролет, лято, есен, зима.
Учител: Точно така.
III. Възприемане, осъзнаване, осмисляне 15 мин.
Учител: Деца, погледнете към дъската сега ще ви пусна презентация. Разгледайте Слайд №1 и ми отговорете коя картинка отговаря на сезона :пролет , коя на лято, есен и коя на зима.
Целият материал:
Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят. |
Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите. |
Ако не знаете как, кликнете тук |