Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Числата до 10. Събиране и изваждане

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с педагогиката.
Дидактика, образование, специална педагогика, социална педагогика, военна педагогика, възпитание, формиране на личността, предучилищна педагогика, училищна педагогика, педагогика за възрастни.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 295489
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 365294
Местоположение: Somewhere In Time

Числата до 10. Събиране и изваждане

Мнение от Mozo »

План-конспект на урок за 1. клас


Тема: „Числата до 10. Събиране и изваждане”

Учебник: изд. “Просвета Плюс” - София; авторски колектив – Владимира Ангелова, Радка Топалска

Вид на урока: Обобщаващ

Цели на урока:
Образователни:
1. Да се обобщят знанията за числата до десет; уменията за сравняване; събиране и изваждане с тях.
2. Да се затвърдят уменията за разпознаване на изучените геометрични фигури.
Възпитателни:
1. Възпитаване към култура на учебен труд.

Методи на обучение, приложени в урока: упражнение, беседа, екипна работа, самостоятелна работа.

Средства:
Индивидуални – учебник и учебна тетрадка.
Общокласови – дъска и мултимедия.

Предварителна подготовка:
На учителя:
Мултимедия.
Лаптоп.
Игра “Домино“.


Ход на урока:


Структурен компонент на урока
Дейност на учителя
Дейност на учениците
Време-траене
1
Уводна част
Добър ден ученици!
Срещнахте ли трудност при изпълнението на дом. работа?
(При среща на трудност по изпълнението на дом. работа се изяснява конкретния случай.)
Три-четири деца четат отделни задачи от домашната работа.

4 мин.

2

Актуализиране на овладените знания, умения и навици, които ще се систематизират и обобщят

Поставяне темата на урока, мотивиране на учениците

У: - Ученици, как се наричат числата, които събираме?

У: - А числото, което получаваме, когато събираме две числа?

У: - А как се наричат числата, които изваждаме?

У: - А числото, което получаваме, когато изваждаме две числа?
Точно така!

У: А сега си пригответе телефоните за състезателна игра в платформата “Kahoot”.
(Учениците са работили с платформата и знаят правилата на играта.)

У: - Деца, какви действия извършихте по време на играта?

У: - А с кои числа?

Точно така!

(Децата, които са на 1-во и 2-ро място в играта се поощряват с „похвалка“ изготвена от учителя.)




У: Този час ще обобщим знанията за числата до 10.

1. зад.

У: Нека да отворим учебниците на страница 60 и да погледнем първата картинка.

У: - Какво има на нея?

У: - Колко на брой са момичетата?

У: - А момчетата?
Аааа, значи пет на пет!

У: - С кой ще ги сравните?
- Вашият клас колко момчета на колко момичета сте?


У: - А сега ми кажете колко деца има преди момичето с 5. номер?

У: - А колко деца има след него?
(Задават се и др. въпроси за децата по картинката, с номера: - 1., 3., 7. и 10.)

У: Сега напишете пропуснатите цифри върху блузките на децата.
(Прави се групова проверка.)

2. зад.

У: - Разгледайте илюстрацията на 2. зад. и ми кажете какво виждате?

У: - Колко са групите от котета?

У: - Във всяка група по колко котета има?
Точно така!

Решете задачите!

У: - Къде са сктити резултатите?

(Прави се групова проверка.)

3. зад.

У: - Какво се иска от вас в задача трета?

Решете задачата!
(Прави се групова проверка.)

Физкултминутка

4. зад.

У: Отворете си тетрадките по математика (с квадратчетата).
Ще направим една математическа диктовка.
Чуйте задачата първо, а на втория прочит - пишете.
(Прави се групова проверка на текстовата задача.)

У: - Колко на брой са животните?

5. зад.

У: - Погледнете зад. 5. и ми кажете колко са кученцата на картинката?

У: - Колко кг тежи първото куче?

У: Изказвайте се с
пълни отговори!

(Задават се въпроси и за др. кученца.)

У: Оцветете най-тежкото куче с черен цвят, а най-лекото - с кафяв.
(Учителят проверява изпълнението на задачата, разхождайки се между редовете.)

6. зад.

У: - Какво се иска от вас в задача 6.?

Започнете работа!

Готови ли сте?

У: - Колко на брой
са квадратите?

У: - Колко на брой са кръгчетата?

У: - А триъгълниците?
Браво на вас!

У: - Ученици, сега ще играем на играта: „Домино“
Разделете се на две групи - момчета срещу момичета.
Първо поставете плочките от доминото на съответните места. При старт започвате да решавате. Оценява се бързината и точното решение на задачите. (Прави се проверка. Спечелилият отбор се поощрява устно.)

Преценка на работата през часа


Поставяне на домашна работа

Ученици, днес работихте отлично, бяхте много активни.

Отбележете си за домашна работа от учебната тетратка урок 56.

1 мин.


ОУ „Иван Вазов” - с. Буково,
общ. Гоце Делчев, обл. Благоевград


Правила на играта:
Разпечатайте шаблона на бял лист.
Детето взима една плочка домино и я поставя в правоъгълника.
След това брои и записва точките от доминото.
Всяко домино е разделено на две части – лява и дясна.
Точките от лявата част детето записва като първо събираемо, а точките от дясната част – като второ.
За резултат на сбора записва общия брой точки от двете части на доминото.

Целият материал:
Прикачени файлове
Числата до 10. Събиране и изваждане.rar
(194.71 KиБ) Свален 41 пъти
Прочетено: 225 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Педагогика”