Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Теми по Физиотерапия

Безплатни реферати, доклади, анализи, есета и всякакви теми свързани с медицината.
Анестезиология, патоанатомия, имунология, токсикология, патология, фармакология, хирургия, микробиология, неврология, епидемиология, кардиология, ендокринология, психиатрия, дерматология, детски болести, инфекциозни болести, акушерство и гинекология, диетология, белодробни болести, гастроентерология, вътрешни болести, офталмология, урология, хематология, онкология, рентгенология, физиотерапия, неврохирургия, нефрология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284138
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Теми по Физиотерапия

Мнение от Mozo »

1.Същност и развитие на ФТ. Нарича се вече физикална медицина. Физос(природа) терапия(лечение). Историчестко развитие – най-старите лечебни методи познати на хората са естествени природни фактори – кал, минерални води, масаж, слънце, упражнения. Преди 3000-2000г. пр н е е позната Тракийската медицина по нашите земи. Физикалната медицина включва в себе си – физиодиагностика, физиопрофилактика, физиолчение, физиорехабилитация. Физикалните средства се прилагат за:
-симптоматично лечение – болкоуспокояващ ефект, повишаване на метаболизма, ускорена резорбция на инфилтрати, увеличаване на репаративните процеси и т.н.
-етиологично лечение – електрофореза на АБ и медикаменти
-патофенетично лечение – повлияване на рецепорите, активна хиперемия, стимулиране на обменните процеси, засилване на имунната активност, подобряване на функционалното състояние на клектите, възстановяване на киселото равновесие.
Работещи физикални средства в ДМ
-ултразвук – почистване на ЗК, УЗ иригация, почистване на иснтурменти, отстраняване на щифтове
-електричество – ЕОД, обезболяване (ТЕНС), електрохирургия с диатермичен ток
-звук – аудиоалгезия
Видове природни фактори – променени и непроменени (преформирани и непрефорнирани)
-непреформирани – слънце, въздух, кал, масаж
-преформирани – ел ток, мегнитно поле, температурни фактори(криотерапия – 274 – абсолютна 0), светлина, лазери, звук и УЗ, аерозоли. Небходима е апарратура.
-съчетавани преформирани и непреформирани – СПА (камерна галванична вана,душ виши,тангентор, магнитно-хромо терапия)
Общи правила при ФТ
1.Подходящ избор и дозировка. Съобразяваме се с: (общото състояние на пациента,характер на патологичния процес – остър, гноен, хеморагичен, серозен и неговата фаза)
2.Курсово приложение: 3-20 процедури, тъй акто единичните нямат ефект
3.Съчетаване на средствата –съчетавани на медикаменти чрез електрофореза и перорално например, съчетаване на няколко физикални метода – ефектът им се мултиплицира.
4.Под непрекъснато наблюдение се извършват процедурите –
Противопоказания;(има усилени процеси и кръвообръщение!)
1.Злокачествени орбазувания – опасност от метастази . 2.Туберкулоза в активна форма – опасност от разсейки 3.Хеморагични диатези – опасност от кръвоизливи 4.Бременност – увреждане на плода 5.Атеросклероза – руптура на съдовете. 6.ССС заболявания с декопменсация – инфаркт.


2.Електрически ток – поток от движещи се електрически товари (насочено движение на електрони или йони). В твърда среда – движат се електрони, в течна – йони, в газова – ел и йони.
Основни понятия –
-потенциал – сбор от ел заряди на движещите се товари
-напрежение – потенциалната разлика между две точки в затворена верига – измерва се във волтове. В ДМ се изпозлват токове с ниско напрежение до 100V и с високо напрежение – над 500V
-сила на тока – количеството товари преминало през проводника за еидница време (1 сек) – измерва се в Ампери
-съпротивление на тока – свойствтото на проводниците да противодействат на протичащия ток – измерва се в омове.
Видове електрически ток:
1.Според посоката на движение
-прав(диадинамниче, изправен флукутиращ, експоненциален, галваничен) – ел товари се движат в една посока, изправя се от токоизправители, махат долната синосуида
-1.галваничен, 2.импулсен(пулсиращ) – правоъгълен, триъгълен, полусиносуидален. 3.прекъснат
-променлив – ел товари се движат в различни посоки


3.Галваничен ток –при галваничния ток ел товари се движат в една посока и са с постоянна големина и напрежение. Двата електрода се поставят върху тялото и се наричат хидрофилни възглавнички. Физиологичното дейстиве на галваничния ток е: електролиза ( разлагане на електролитите на йони), електрофореза – движение на йоните към срещуположните полюси, електроосмоза – преминаване на йоните през полупропускливи мембрани (едниминават, други се натрувпат).
Отрицателните йони се ориентират към положителния полюс А, а положителните към отрицателния К. Когато натоварените частици достигнат до полярните зони под електродите се превръщат в атоми с status nascendi, които се включват активно в биохимични реакции. На К се отделят , H,K,Ca,Na и др, а на Асе отделят – O, Cl. J. Br и др. Получава се и електроосмоза.
Галваничния ток влияе и на нервната мембрана, която от външната среда е заредена положително, от вътрепната отрицателно. При дразнене с катода се получават условия за деполяризация. При анода нервната мембрана се хиперполяризира, което води до подтискане на възбуждането. Причините за всички тези явления са: повишена пропускливост на мембраните, нарушено йонни равновесие в тъканите, промява в кисело-алкалното равновесие в полярните зони(под електродите).
При Катода – рН е до 9(алкално), увеличава се ацетилхолина(инактивира се холинестеразата), което води до дразнещо действие (кателектротонус), засилва се пропускливостта на кл мембрани, което подобрява трофиката, има и противовъзпалеително действие
При Анода – рН е до 6(кисело), намалява ацетилхолина(активира се холинестеразата) => успокояващо действие, уплътнява се клетъчната мембрана, има дехидратиращо и обезболяващо действие.
При преминаване на галваничен ток сетивните рецептори на кожата и лигавицата реагират с усещане за допир, а пулпата реагира с болка.
Апаратура. – източник на галв ток, електроди, хидрофилни възглавнички
Източници – йонофоратори, галванизатори, полистати, комбинирани апарати
Електроди – гъвкави пластинки,пасивни и активни в ависимост от желанието за действие, активния електрод винаги се поставя в областта на действие, а пасивния в дясната ръка или пластини на предмишницата. Има различни видове пластини правоъгълни за пародонта, за лицето се изпозлва полумаска на Бергоние, в шийната област яката на Щербак, за КК има форма на имилеровая игла или ендодонтски инстурмент, за кавитета на борер и т.н. Хидрофилните възглавнички се изпозлват за по добър контакт между електрода и тялото, както и предпазва тялото от изгаряне(марли, памучни тупфери, дунапрен)
Терапевтично действие – подобряване трофиката, регенерацията, противовъзпалеително, болкоуспокояващо, електрофореза на леккаствени йони и медикаменти, ЕОД, електроелиминация и др. Противопоказания има при гнойни процеси и непоносимост към този ток.


4.Галванизация – лечебен метод, при който се прилага прав постоянен ток, галваничен. Прилага се чрез хидрофилни възглавнички в които са увити електродите. Напоени са с вода. Поглъщат веществата, образъвани под електродите и предпазват от химично увреждане.
Видове. Тя може да бъде – локална(активния електрод е над патологичния процес), рефлекторна(активния електрог е над рефлексогенната зона), стабилна(електродите са фиксирани), лабилна(активния електрод се мести), напречна, надлъжна.
Локални методики.
2.Интраорална галванизация – лечение на периодонтити и алвеолити.
3.Катодна галванизация – при лечение на зъби с инфектирани коренови канали и при болни с медикаментозна алергия. Контраиндикация има при зъби с незавършено кореново развитие. Методиката е следната – безлекарствена електрофореза. След дисоцияцията хлора се изтласква към апикалната трета и периапикалната облас – антибактериално действие. Натрия образъва натриева основа, която хидролизира белтъчините, осапунва мастите от некротична материя в канала.
4.Анод галванизация – – при остри екзацербирали периодонтити, при зъби, които не позволяват херметизиране. При този метод се въвежда анодът. Анода има обезболяващо и дехидратиращи действие. Тои позволява да се намали налягането на възпалителни ексудат в перипаикалната област и по този начин да се създадат условия за херметизиране на зъбите. В канала се слага дренче с физиолоричен р-р, активния електрод е платинена жица допряна до дренчето запечатана с леплив восък. Сила на тока до усешнае, 5-7 мин, 3-6 процедури. Лечебния ефект се изразява в електроелиминация на анеробите –те са с отрицателен товар. Канала се огазява с хлор. Недостатък е, че канала се подкислява с НСл ие необхдима платитен електрод тъй като медния се разпада.
5.Електроаналгезия на ТЗТ – обезболяване при оформяне на кавитети. Използва се апарат – портативен на батерии. Активния електрод се свързсва с наконченика а пасивния под формата на липс се закача на ухото. Кавитета е с физиологичен разтвт. Наконченика трябва да е изолиран. Електроаналгезията продължава, докато борчето пълзи по дентина.
Рефлекторни методики.
1.Галванизация на шийните сипматикови възли. – по рефлекторен механизъм се стимулират обмените процеси и трофиката. Тя с назначава за стимулиране на обмяната на ТЗТ за профилактика на кариес, при хиперестезии, ерозии, клиновидни дефекти на емайла и др.
2.Галванична яка на Щербак. Индицирано при глосалгии, рецидивиащи афтозни стоматити, невалгия, миофасциалиен дисфункционален болков синдром и др.
3.Галванизация на лицето – при неврити и невралгия на лицевия нерв. Прави се с полумаска на бергоние. При невралгия на тригеминуса активен е АНОДА, при неврит на фациалиса – КАТОДА.
Противопоказания – общи, гнойни процеси, дерматити, непоносимост към ел.ток


5.Електрофореза – лекарствената електрофореза е лечебен метод, при който в организма се въвеждат медикаменти с постоянен ток. Успяват да се въведат йони- атоми в статус насценди, образува се дълготрайно депо и всичко това напълно безболезнено. Електричния ток трябва да бъде прав-галваничен или импулсни токове(експоненциален,правоъгълен, диадинамичен, флуктиращ).

Целият материал:
Прикачени файлове
Теми по Физиотерапия.rar
(54.04 KиБ) Свален 13 пъти
Прочетено: 231 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Физиотерапия и рехабилитация - презентация
    от Mozo » вт сеп 12, 2023 23:56 » в Медицина
    ФИЗИОТЕРАПИЯ
    • Названието произхожда от гръцките думи
    fysis - природа и therapeia – лечение, т.е.
    природолечение.
    • Физиотерапията цели...
    0 Отговори
    39 Преглеждания
    Последно мнение от Mozo
    вт сеп 12, 2023 23:56
  • Физиотерапия при увреда на цетрална нервна система
    от Mozo » чет май 18, 2023 18:47 » в Медицина
    Физиотерапия при Увреда на Централна Нервна Система

    Централни парези могат да бъдат резултат от:
    1. Мозъчен инсулт.
    2. Травма.
    3. Тумор....
    0 Отговори
    31 Преглеждания
    Последно мнение от Mozo
    чет май 18, 2023 18:47
  • Теми по Ортопедия
    от Mozo » съб май 20, 2023 17:16 » в Медицина
    1. Контузия на меките тъкани, distorsio, luxation-
    • Контузия на меките тъкани- е нарушаване целостта на меките тъкани, придружено с разкъсване на...
    0 Отговори
    98 Преглеждания
    Последно мнение от Mozo
    съб май 20, 2023 17:16
  • Теми физикална терапия
    от Mozo » вт сеп 12, 2023 23:54 » в Медицина
    1.Физиологично въздействие на физиологичните ф-ри.Същност на физикалната терапия, рехабилитация,кинезитерапия.Рехабил,екип.
    Думата физиотерапия има...
    0 Отговори
    86 Преглеждания
    Последно мнение от Mozo
    вт сеп 12, 2023 23:54
  • Теми по кинезитерапия за държавен изпит, 2 част
    от Mozo » чет май 18, 2023 18:46 » в Медицина
    28. КТ при хипертонична болест - състояние,при к’ артериалното кръвно налягане е трайно повишено над 160/95 mmHg.Това се дължи на разстройство на...
    0 Отговори
    170 Преглеждания
    Последно мнение от Mozo
    чет май 18, 2023 18:46

Върни се в “Медицина”