Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Фрактури - физиотерапевтично лечение

Безплатни реферати, доклади, анализи, есета и всякакви теми свързани с медицината.
Анестезиология, патоанатомия, имунология, токсикология, патология, фармакология, хирургия, микробиология, неврология, епидемиология, кардиология, ендокринология, психиатрия, дерматология, детски болести, инфекциозни болести, акушерство и гинекология, диетология, белодробни болести, гастроентерология, вътрешни болести, офталмология, урология, хематология, онкология, рентгенология, физиотерапия, неврохирургия, нефрология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284003
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334807
Местоположение: Somewhere In Time

Фрактури - физиотерапевтично лечение

Мнение от Mozo »

СЕКТОР ПО ФИЗИОТЕРАПИЯ И РЕХАБИЛИТАЦИЯ


ФРАКТУРИ


Определение: Фрактурата е травматично или паталогично, закрито или открито, непълно или пълно нарушаване целостта на костта, съпроводено със силно изразени местни признаци на асептично възпаление, хематоми, деформации или скъсяване от разместване на фрагментите, крепитации при движение и патологична подвижност.
Патология: Репаративните процеси минават през четири стадия.
Първия стадий съвпада с алтернативно-ексудативните процеси и продължава до края на първата седмица.
Вторият стадий се характеризира с пролиферативни процеси и калусообразуване с три фази / фаза на провизорен, съединителнотъканен и хрущялен калус/, който започват от края на първата седмица и завършват до края на третата седмица.
През третия стадий се оформя грубовлакнест калус с усилено изграждане на съдове и минерализация.
През четвъртия стадий костта се ремодилира /ламеларно, остеогенно структориране/.
Усложнения:
Ранните усложнения са от съдово естество /руптура на големи кръвоносни съдове с тежки вътрешни или външни кръвоизливи/, от неврогенно естество /лезии на нерви/, фрактури-луксации и значителни увреждания на мекотъканни структури /мускули, лигаменти, инсерции, сухожилия/.
Късните усложнения са забавено срастване, несрастване, псевдоартоза, компресивна невропатия от ебурнеиран калус, алгодистрофични прояви, аневризми, тромбози, артерио-венозни фистули, контрактури, ектопични калцификации или осификации.
Ранните следоперативни усложнения са супорация, остит, кожна некроза, вторично разместване, а късните – остеомиелит, остеосинтезна фрактура, металоза, деформации и др.
В стадия на имибилизация, остеосинтеза или директна екстензия целта е ранно функционално възстановяване и профилактика на усложненията от имобилизацията.



Алгоритъм на лечение

Лечение: То е комплексно и може да се направи:
• Общо облъчване или йонофореза – за повишаване на общия тонус, стимулиране на неспецифичната резистентност и остеогенезата е показано общо облъчване с УВЛ или обща йонофореза по Вермел с CaCl. При забавена консолидация калусообразуването може да бъде засилено чрез комбинирано парентерално приложение на CaCl с последваща йонофореза.
• Електростимулация
• Лечение с НЧМП
Симптоматичното лечение включва:
• Електроаналгезия – при липса на значителни хематоми се прилага електроаналгезия с НЧТ или СЧТ. Сегментарните и рефлекторните методики на обезболяващите токове преодоляват ограниченията както по отношение на метална остеосинтеза, така и при наличието на хематоми.
• Еритеми – показани са алтернативно еритеми с УВЛ сегментарно или върху симетричния здрав крайник
• Кинезитерапия
• Електростимулации – при нервни лезии се започват електростимулации възможно най-рано / още в първите 24 часа/ с НЧТ с регулируеми параметри, в зависимост от данните на електродиагностиката
Примерни комплекси:
• СЧТ и кинезитерапия
• Общо облъчване с УВЛ и кинезитерепия
Лечение след сваляне на имобилизацията продължава кинезитерапията и освен описаните физикални фактори могат да се използват ИТ, УЗ сегментарно, НЧМП.
При персистиращ едем е показана комбинацията на СЧТ или НЧТ с лабилен вакуум масаж.
При нервни лезии се прилага йонофореза с нивалин, а при ставна ригидност с KJ.
Средствата на кинези терапията също се разширяват. Прилагат се упражнения за постепенно увеличаване и възстановяване обема на движение. За тази цел се предпочитат активни вместо пасивни кинезитерапевтични средства, поради риск от рефрактуриране. Пасивните движения за ставите с ригидитет се прилагат предимно в началния период. Извършват се бавно и нежно, задължително при пълна релаксация, до пълния възможен обем, във всички степени на свобода, без болка и без форсиране.
С подобрението постепенно се увеличават ъгловите градуси, което увеличение за различните степени на свобода е различно, като най-често следва капсулният модел на съответната става. Могат да се прилагат също масаж и някой мекотъканни мануални техники.
В началните стадии масажът се прилага извъногнищно проксимално и сегментарно. Започва се с поглаждащи и оттичащи похвати. При добра поносимост с напредване на възстановяването масажът се приближава към центъра на огнището, преценката за което се определя от болката – тя не бива да се увеличава.
Абсолютно противопоказана за масаж е лакътната става и относително противопоказана е колянната става.
За скъсените мускули се прилага релаксиращ масаж и релаксиращи пасивно-активни движения, като ПИР.

Целият материал:
Прикачени файлове
Фрактури - физиотерапевтично лечение.rar
(10.1 KиБ) Свален 6 пъти
Прочетено: 49 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Медицина”