Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Токсикология на циановодород

Безплатни реферати, доклади, анализи, есета и всякакви теми свързани с медицината.
Анестезиология, патоанатомия, имунология, токсикология, патология, фармакология, хирургия, микробиология, неврология, епидемиология, кардиология, ендокринология, психиатрия, дерматология, детски болести, инфекциозни болести, акушерство и гинекология, диетология, белодробни болести, гастроентерология, вътрешни болести, офталмология, урология, хематология, онкология, рентгенология, физиотерапия, неврохирургия, нефрология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283958
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334677
Местоположение: Somewhere In Time

Токсикология на циановодород

Мнение от Mozo »

РЕФЕРАТ
На тема: Токсикология на циановодород. Употриба, пътища на проникване, патогенеза, клинична картина, първа помощ и лечение.
Изготвил: Таня Владимирова, фк. № 610 и Сандрина Агажан, фк. № 604
Специалност: ИОЗ
Предмет: Медицина на бедстващите ситуации

София – 2013

Токсикология на ОВ с общотоксично действие
Към тази група се отнася циановодородът (синилна киселина), хлорцианът, въглеродният оксид, арсеноводородът и др. По химично структура тези отрови са твърде различни, но по своите ефекти в/у организма си приличат. Общото в тяхното действие е причинявания кислороден недоимък, на фона на който се развиват прояви от страна на всички органи и тъкани и особено от ЦНС. Ето защо тези отровни вищества имат циановодородът и хлорцианът. Въглеродния оксид и арсеноводородът, макар и в по малка степен, са предимно битови отрови.
Токсикология на циановодород (синилна киселина)
РИОСВ Стара Загора

Токсикологичен ефект
ЦИАНОВОДОРОД (HCN)

Циановодородът е безцветна течност с миризма на горчиви бадеми. Смесва се с вода и етилов алкохол.
Здравни ефекти – Извънредно силна отрова. Отравянето настъпва следствие на паралич на дихателните пътища.
Източници – Среща се в малки количества в някои растения като нормален продукт на обмяната на веществата. Влиза в състава на някои гликозиди (съдържа се в горчивите бадеми, в костилките на черешите, зарзалите, сливите и др.) Циановодородът се използва за производството на мономери, на млечна киселина и др. Използва се за дезинфекция на затворени помещения.
Препоръка – Първата помощ при цианово отравяне се състои във вдишване на пентилнитрит, приемане вътрешно 2% разтвор от натриев нитрит, след това вътрешно на натриев тиосулфат, покой, вдишване на кислород. Индивидуалната защита срещу отравяне се осигурява с филтруващи и изолиращи противогази и изолиране на кожата.
Данните постъпват в реално време в Регионалната база данни за КАВ на РИОСВ-Стара Загора (респективно, националната база данни за КАВ в ИАОС) и са предварителни. След проверка за достоверност и верифицирането им, окончателните данни се публикуват в тримесечните бюлетини, издавани от РИОСВ/ИАОС.

Легенда:
 Валидна стойност, непревишаваща ПДК
 Валидна стойност, превишаваща ПДК
 Невалидна стойност

Приложение.
Тази отрова се получава в редица индустриални предприятия и лаборатории – при синтезата на пластмасите, синтетичен каучук, в галвонопластиката, в доменния газ, в тютюневия дим (от 10 г. Тютюн се отделя 0,002 г. HCN). Използва се като дератизационно средство. Някъде се употребява за опушване на цитрусови плодове, които я задържат за продължително време. При ниска температура се просмуква и остава продължително време в дрехите, матраците, циментовата настилка, откъдето при затопляне се отделя в токсични дози. Отделя се от нитро–просид–натрия, от алкалоида амигадалин, който се съдържа в ядките на горчивите зарзали, прасковите, сливите, черешите и др. Съдържа се в някои медикаменти, който могат да бъдат източник на отравяне (Aqua laurocerase).
Физико–химични свойства.
Циановата киселина е лесно подвижна течност с много остра киселина на горчиви бадеми, протежава голяма летливост. Химично е много реактивоспособна. Следните нейни съединения причинават най–части отравяния: калиев цианид, натриев цианид, групата на тиоцианитите, циклон В, ацетонцианхидрин, метилцианид, цианхлорид, винилцианид и др.

Целият материал:
Прикачени файлове
Токсикология на циановодород.rar
(24.58 KиБ) Свален 17 пъти
Прочетено: 611 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

Върни се в “Медицина”