Всеки вектор може да се разглежда като наредена съвкупност от реални числа. Например А(а,а1,а2…ап) е енмерен вектор с координати на числата аj, j=1,2..n или накратко aj, j=1n. нулев вектор О(0,0…0) се нарича векторът на к’ всички координати са 0. Единичен вектор е векторът на к’ всички координати са единици Е(1,1…1). Кванти единичен вектор е вектор на к’ квантата координата е 1, а всички останали 0 Е2(0,1,0…0). Векторите А(а1,а2,..ап) и В(в1,в2…вп) са равни ако аj=вj за j=1n. Сумата на А(а1,а2,..ап) и В(в1,в2…вп) е векторът А+В(а1+в1, а2+в2…ап+вп). Произведение на векторът А(а1,а2,…ап) с число К наричаме векторът кА(к1а1,к2а2…кпап). Разлика на А и В е вектор А-В=(а1-в1, а2-в2…ап-вп). Свойства на вектори:
1- А+В=В+А; 2- к(АВ)=кАкВ; 3- ()А=А А; 4- ()А=(А); 5- 1.А=А ; 6- (-1)А=-А; 7- 0.А=0; 8- к0=0. Скаларно произведение на векторите С(с1,с2…сп) и Х(х1,х2…хп) е число СХ=с1х1+с2х2+…+спхп.
Линейни зависимости: казваме че векторът Х е линейна комбинация на векторите А1,А2,…Ар ако к1А1+к2А2+…крАр=Х където к1,к2,кр е елемент на R. Ако кj 0, j=1р и к1+к2+к3+..кп=1 - линейната комбинация е изпъкнала. Векторите А1,А2, Ар са линейни нзависими , ако к1А1+к2А2+…крАр=0 само когато всички коефициенти кj са 0. Ако едното неравенство е изпълнено и поне един от коефициентите е 0, векторите са линейно зависими. Има 2 свойства: 1- ако една система от вектори е линейно зависима такава е и всяка нейна подсистема. 2- ако всяка подсистема на дадена система вектори е линейна зависимост, такава е и цялата система. Базис на дадена система от векторис ранг (мах брой лин.незав.вектори в една система) е r, се нарича всяка нейна подсистема съдържаща с линейни независими вектори.
Тема 2
матрицата е правоъгълна табл.от числа, разположени в редове и стълбове. Ако дадена матрица има т реда и n стълба, казваме, че има размер mxn. Ако m=n, матр.е квадратна, в противен случай тя е правоъгълна. Има матрица-стълб, матрица-ред, триъгълна матрица (квадратна матрица, на която под и над главният диагонал са 0), диагонална (квадрат.матр., в к’ различни от 0 са само елементите от главният диагонал), единична матр. Две матрици със еднаква размерност са равни ако са равни съответните им елементи.
Тема 3
С матриците могат да се дефинират следните действия - 1- две матр.с еднаква размерност се събират като се съберат съответните им елементи. Очевидно е че резултатът е матрица от същата размерност и че А+В=В+А. 2- произведените на дадена матр.А с числото К е матр.от същият вид и има елементи, к’ са произведения на съответните елементи на матр.А с числото К. 3- разлика на едноименни матр.е матр.от същият вид, елементите на к’ са разлики на съответните елементи на дадените матр. 4- умножението на 2 матр.е възможно само когато броят на стълбовете на порвата матр.е равен на броят на редовете на втората матр. Ако А=IIаikIImxp , а В=IIbkjIIpxn , то С=IIcijIImxn . Ако А и В са квадратни матрици, детерминантата на произведението им е произведение на техните детерминанти т.е IAxBI = IAI x IBI. 5- транспонирането на дадена матр.А е действие при к’ редовете на А стават съответни стълбове на транспонираната й матр. А’. Всяка квадратна матр.к’ е равна на своята транспонирана се нарича симетрична матр.
Тема 4
рангът на една матр.е равен на мах.брой линейни независими нейни редове. Рангът на редовете на дадена матрица е равен на ранга на нейните стълбове. Ако имаме А=IIaijIImxn , нейният ранг може да бъде най-много равен на по-малкото от числата m и п. Намирането на ранга на дадена матр.става като редовете и се подлагат на елементарни преобразувания докато се получи стъпаловидна матр (матр.в к’ всеки неин ред първият ненулев елемент стои по-надясно от първият ненулев елемент на предходният ред). Тогава рангът на изследваната матр.е равен на броя на редовете на получената стъпаловедна матр. Елементарни преубразования: 1- смяна на местата на редовете; умножение (деление) на елементите на даден ред с число <> 0; 3- прибавяне на елемент на даден ред към съответните елементи на друг ред, умножени с едно и също <> 0 число; 4- отстраняване на нулев ред или на пропорционален ред. Квадратна матр А-1 се нарича обратна на матр.А, ако А.А-1 = А-1.А=Е. От дефиницията за обратна матр.и от теоремата за детерминанта на произведените на две матр.се получава че det(A).det(A-1)=det(E)=1. Теорема: всяка квадратна неизродена матр.има единствена обратна матрица. Свойства на обратната матр: 1- det(A-1)=1\det(A); 2- (АхВ)-1 =В-1х А-1; 3- (А-1)-1=А; 4- (А-1)’=(А’)-1; 5- ако А е симетрична,то и А-1 е симетрична.
Тема 8.
Един от най-често използваните варианти е задача за производството на мах обем продукция с помоща на ограничителни количества от налични ресурси. Да допуснум че предприятие произвежда п(j=1,n) вида продукция, като използва m(i=1,m) вида ресурси (суровини, гориво, оборудване и др.). за даден планов период наличните количества от тези ресурси са bi единици. Известни са разходите аij на I-ти ресурс за производството на единица от j-та продукция. Нека със сj е означена себестойноста на единица продукция от j-ти вид а с рj - търговската цена. За обемите на произвежданата продукция от j-ти вид са дадени долната aj и горната Аj граница. Необходимо е да се състави програма за производството на видовете продукция, като се отчитат наличните ресурси и наложените ограничения, к’ да осигури на предприятието мах.чиста печалба. Да означим хj количеството единици продукция от j-ти вид, което следва да се произведе за плановият период. Тогава сумарната печалба Z от реализацията на произведената продукция при план на производството (х1,х2,…хп) се определя от функцията Z=(рj-cj)xj. При това общият разход на I-ти ресурс не трябва да превишава наличното количество bi , т.е aijxj=bi , I=1,m. ограниченията в/у обемите на отделните видове произвеждана продукция се изразяват така: аj=xj=Aj при j= 1,m. В действителност при производството не се изключва възможноста за поява на брак. Тогава разходът на ресурсите за производството е свързан с обема хj на производството: аij =а1ij+a2ij където а1ij a2ij,=0 . Заедно с това себестойноста на продукцията сj също зависи от обема на произвежданата продукция: cj=c1j+c2jxj (c1j ,c2j=0). Математически модел: max Z=[pj-
(c1j+c2jxj)]xj=(pj-c1j)xj-=c2jxj при условие (a1ij+a2ijxj)xj=bi
Тема 9.
Ще приведем първоначално математическият модел на задачата за съставяне на оптимални смеси в един често срещан вариант - съставяне на дажби за изхранване на животни т.н задача за съставяне на диети. За изхранване на даден вид животни се използва N-вида фураж, където се съдържат М различни харнителни вещества. Известно е, че единица от j-ти фураж съдържа aij единичи от I-ти хранителен компонент. За нормалната жизнена дейност за даден период от време е необходимо да се консумират не по-малко от bi единици от I-ти компонент. Нека cj е стойноста на единица фураж от j-ти вид. Трябва да се състави такава дажба к’ да съдържа хранителни вещества в необходими количества и сумарните разходи за дажбата да бъдат минимум. MinZ= Scjxj , при условие Saijxj=bi , I=1,m xj=0, j=1,n. по аналогичен начин се съставя моделът за съставяне на шихти.
Тема 10.
Голяма част от материалите, преди да постъпят в основното произв.,се налага да бъдат нарязани (разкроени) на различни по форма и големина части. Да предложим, че за разкрояване постъпват достатъчно количество материали във формата на пръти, листи, рола с еднакви размери. Трябва да се нарежат т (i=1,m) различни по размер заготовки. Известна е потребноста от заготовки то всеки вид и тя е = на bj(j=1,n). установени са предварително п(j=1,n) различни приемливи варианти за разкрояване на 1 изходен материал. Означаваме със аij чрой на заготовките от I-ти вид, получен при разкрояване на 1 изходен материал по j-ти вариант, а с сj- количество на отпадъка, получен при разкрояване на 1 изходен материал по j-ти вариант. Нека хj е брой на единиците изходен материал к’ следва да се разкроят по j-ти вариант. Трябва да се намерят такива стойности на неизвестните хj, че общото количество на отпадъка да се сведе до минимум: Z=Scjxj, при условие S aijxj=bi , I=1,m , j=1,n xj=0
Тема 12.
Изпъкнала линейна комбинация на 2 точки Х1 и Х2 са точки от отсечката, съединяваща тези точки. Изпъкнала линейна комбинация на 3 точки Х1 , Х2 , Х3 е множество от точки ограничени от триъгълника със върхове същите точки. Множество от точки се нарича изпъкнало, ако заедно с кои и да е 2 свои точки съдържа и отсечката, определена от тях. Празното множество и множеството, съдържащо само 1 точка ще отнасяме към изпъкналите множества. Съвкупноста от всички точки Х за к’ IXAI< , се нарича -околност на точка А. Една точка се нар.вътрешна за дадено множество ако съществува поне 1 нейна -околност, к’ изцяло се съдържа в множеството. Гранична точка на множеството К от п-мерното пространство eп , се нарича точка за к’ нейната -околност съдържа както точките от множеството така и точки непренадлежащи на множеството.
Тема 13.
Сечение на 2 множества k1 и к2 от Еп се нар.монжество к, състоящо се от точките, принадлежащи едновременно както на к1 така и на к2 . Теорема 1: сечението на краен брой изпъкнали множества е изпъкнало множество. Върхуви или крайни точки на изпъкнало множество се нар.точки, к’ не могат да бодат вътрешни за отсечка, съединяващи 2 точки от множеството. Изпъкнал многостен се нар.изпъкнало затворено ограничено множество, к’ има краен брой върхови точки. Теорема 3: всяка точка от изпъкнал многостен е изпъкнала линейна комбинация от върховите му точки. С други думи ако Х0 е произволна точка от изпъкналият многостен с върхови точки х1 , х2 , .. , хк , съществуват числа s = 0, s=1,k и 1+2+…+н=1, така че Х0 =1х1+2х2+…+кхк.
Тема 14.
Хиперравнина Н в Еп се нарича съвкупност от всички точки Х=(х1, х2,…хп), компонентите на к’ удовлетворяват линейното уравнение Н съвпада с а1х1+а2х2+…+апхп=а0 при поне едно аi<>0. Полупространство в Еп се нар.множество от всички точки Х=(х1, х2,…хп)1 к’ удовлетворяват линейното неравенство съвпада с а1х1+а2х2+…+апхп=а0 при едно аi<>0 накратко може и съвпада с Ах=а0. Хиперравнината Н съвпада с АХ=а0. Теорема 2: полупространството е изпъкнало множество. Доказателство: нека е дадено полупространството съвпада с АХ=а0. Избираме Х1 и Х2 от Н, т.е точките удовлетворяват неравенството АХ1=а0, АХ2=а0. Тогава съединителната отсечка Х=кХ1+(1-к)Х2, 0=к=1 принадлежи на Н, тъй като: АН=АкХ1+(1-к)Х2=кАХ1+(1-к)АХ2=ка0+(1-к)а0=а0. Следователно полупространството е изпъкнало множество. Теорема 3: всяка хиперравнина е изпъкнало множество. Доказателство: нека е дадено хиперравнината Н=СХ=а0. Тя може да ес разглежда като сечение на 2 полупространства: Н=1пресича 2, където 1=АХ=а0, 2=АХ=а0. Тъй като 1 и 2 са изпъкнали множество, то тяхното сечение е също изпъкнало множество. Следствие - сечението на краен брой полупространства е изпъкнало множество.
Тема 15
Теорема 1: Множеството от всички допустими решения на задачата на лин.прогр.е изпъкнало. Д-во: очвидно теоремата е вярна, ако задачата има само 1 решение. Да предположим, че х1, х2, ..,хк са допустими решения на задачата на лин.прогр. тъй като хs =0, s=1,к са допустимите планове на задачата, то АХs=В, s=1,к. Нека х=т1х1+т2х2+…+ткхк, тs=0, s=1,к Sтs=1, тогава:АХ= А (т1х1+т2х2+…+ткхк)=т1(АХ1)+..+тк(АХк)=т1В+..+ткВ= (т1+..+тк)В= В,т.е. Х е допустим план на задачата. Следователно множеството от всички допустими лпанове на задачата на ЛП е изпъкнало. Да означим с К множеството от допустими решения на задачата и са възможни следните случаи: когато К е празно множество, системата е несъвместима на задачата - няма решение. Когато се състои само от една точка, то тази точка е решение на задачата. Ако К е изпъкнал многостен, задачата притежава допустими решения, като оптималната стойност на линейната функция е крайно число. В случая когато К е изпъкнала многостенна неограничена област, задачата има допустими решения, но линейната функция може да бъде неограничена отдолу или отгоре. Теорема 4: (основна теорема на ЛП) В случаите, когато множестово от решения на задачата на ЛП е изпъкнал многостен К, целевата функция достига своята оптимална стойност в върховата точка на К. Ако целевата функция достига екстремалната си стойност в няколко върхови точки, то тя приема тази стойност и във всяка точка, която е тяхна изпъкнала линейна комбинация. Доказателсто: От min Z(x*) , X*eKZ(X*)=Z(X), XeK X* - допустимият план за к’ целевата функция достига своят минимум Z(X)=Z(X*) X*=sxs , s0 s=1,k s>1
всяка линейна функция Z(X) притежава свойствата: 1- Z(X+Y)=Z(X)+Z(Y); 2- Z(kX) = kZ(X).
Прочетено: 1244 пъти
Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят. |
Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите. |
Ако не знаете как, кликнете тук |
Вектори
Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с математиката.
Алгебра, линейна алгебра, математически анализ, векторен анализ, аритметика, геометрия, аналиитична геометрия, евклидова геометрия, диференциална геометрия, тригонометрия, математическа логика, статистика, теория на множествата, теория на числата, теория на вероятностите, числен анализ.
Алгебра, линейна алгебра, математически анализ, векторен анализ, аритметика, геометрия, аналиитична геометрия, евклидова геометрия, диференциална геометрия, тригонометрия, математическа логика, статистика, теория на множествата, теория на числата, теория на вероятностите, числен анализ.
Отиди на
- Въпроси, информация, новини
- ↳ Въпроси и проблеми, свързани с Kaminata.net
- ↳ Информация и новини
- ↳ Анкети
- ↳ Поздрави!!!
- Обсъждане
- ↳ Лафчета, лични проблеми, въпроси и още
- ↳ Любопитни новини
- ↳ Всичко за електронната цигара
- ↳ Поезия, лично и чуждо творчество!!!
- ↳ Миг в кадър
- ↳ Спам, спам, спам!!!
- Забавление и образование
- ↳ Музика
- ↳ Филми
- ↳ Книги
- ↳ Всякакви игри
- ↳ Форумни игри
- ↳ Реферати, есета, доклади, анализи
- ↳ Заявки за сваляне от Помагало
- ↳ Биология
- ↳ Български език
- ↳ География
- ↳ Геодезия, геология
- ↳ Геополитика
- ↳ Геофизика
- ↳ Европейска интеграция
- ↳ Екология
- ↳ Журналистика
- ↳ Информатика, IT, интернет
- ↳ Икономика
- ↳ История
- ↳ Литература
- ↳ Математика
- ↳ Медицина
- ↳ Механика
- ↳ Митология
- ↳ Педагогика
- ↳ Политология, политика
- ↳ Полиция, отбрана, национална сигурност
- ↳ Право
- ↳ Психология
- ↳ Радиоелектроника
- ↳ Религия
- ↳ Социология и социална политика
- ↳ Статистика
- ↳ Технически науки
- ↳ Транспорт
- ↳ Туризъм
- ↳ Физика и астрономия
- ↳ Физкултура и спорт
- ↳ Философия
- ↳ Химия
- ↳ Чужди езици
- ↳ Други
- Свободно време
- ↳ Свободно време
- ↳ Спорт
- ↳ Авто-мото
- ↳ Кулинария и рецепти
- ↳ Салати, предястия, аламинути
- ↳ Супи
- ↳ Ястия с месо
- ↳ Ястия с птиче месо
- ↳ Десерти и тестени ястия
- ↳ Ястия с риба
- ↳ Вегетариански ястия
- ↳ Пици
- ↳ Напитки и коктейли
- ↳ Други
- Компютри, интернет, програмиране
- ↳ Хардуер
- ↳ Интернет свят
- ↳ Софтуер
- ↳ Линукс - инсталация, настройки, проблеми
- Мобилен свят
- ↳ GSM новини, проблеми и въпроси
- ↳ Полезни нещица
- Много смях и закачки
- ↳ Вицове и смешни истории
- ↳ Забавни клипове и картинки
- ↳ Развлечения, тъпизми и всякакви подобни
- Архив
- ↳ Архив
- ↳ Софтуерни продукти
- ↳ Аудио и видео
- ↳ Изображения
- ↳ Текстови редактори
- ↳ Браузъри
- ↳ Windows инструменти
- ↳ Инсталация
- ↳ Антивирус
- ↳ Почистване и отпимизация
- ↳ Чертане и 3D моделиране
- ↳ Отдалечен достъп
- ↳ Плейъри
- ↳ Хард диск инструменти и бекъп
- ↳ CD/DVD/BlueRay инструменти
- ↳ FTP клиенти
- ↳ Интернет/Мрежи
- ↳ Програмиране
- ↳ Архивни мениджъри
- ↳ OCR - оптично разпознаване на текст
- ↳ Друг софтуер
- ↳ IT Новини