Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Приложение на системи линейни уравнения и матрици в икономиката

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с математиката.
Алгебра, линейна алгебра, математически анализ, векторен анализ, аритметика, геометрия, аналиитична геометрия, евклидова геометрия, диференциална геометрия, тригонометрия, математическа логика, статистика, теория на множествата, теория на числата, теория на вероятностите, числен анализ.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Приложение на системи линейни уравнения и матрици в икономиката

Мнение от Mozo »

ПЛОВДИВСКИ УНИВЕРСИТЕТ
„ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ”
ФАКУЛТЕТ ПО ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛНИ НАУКИ


Р Е Ф Е Р А Т

На тема:

Приложение на матрици и системи линейни уравнения в икономиката


Въведение

Математиката намира приложение във всяка наука в определен стадий на нейното развитие.Математиката започва да се използва по-широко в информатиката през ХIX век. Днес математиката и икономиката вървят ръка за ръка,защото чрез математиката се осъществяват логически преходи от основните предположения на информатиката към извеждане на резултати от тях.Със средствата на математиката се търсят нови свойства и зависимости , които е трудно да бъдат изведени само с икономически метод.

Приложение на матриците в икономиката :

Следното преобразуване :

у1 = 2х1 + 3х2 + 5х3
у2 = 6 х1 - х2 + 4х3

се характеризира със следната матрица :



На това преобразуване може да се дадат различни тълкувания . Най-общо може да се разгледа като преобразуване на едно тримерно в двумерно пространство.От гледна точка на икономиката , тези две равенства например могат да се тълкуват като модел на икономическа система,която на множеството готова продукция (х1 , х2 , х3 ) съпоставя множеството суровини (у1, у2). В този случай аij представлява разходът на суровини от i- тия вид за производството на единица продукция от j-тия вид.
В решаването на икономически задачи за дадено производство , матричното представяне ни помага да открием консумацията на материали , разходите за даденото производство и други.

Нека разгледаме следния пример:
Фирмата Х произвежда два вида продукция П1 и П2 , използвайки материали М1 , М2 , М3 , съответно в количества за единица продукция , показана в таблица 1.


М1
М2
М3
П1
2
4
3
П2
1
2
2
Таблица 1

-Каква ще бъде дневната консумация на материали,ако фирмата Х произвежда дневно 25 ед. от П1 и 20 ед. от П2 .

Означаваме: А – матрица на единичните разходи ; В – матрица на дневно производство на П1 и П2 . ; С – матрица на дневната консумация на материали
Произведението е определено , тъй като броят на редовете на А е равен на броя на стълбовете на В, получаваме :

С = В.А =(25 20) . = ( 25.2+20 25.4 + 20.2 25.3+20.2) = (70 140 115)
Дневната консумация на материали :
М1 = 70 ; М2 = 140 ; М3 = 115

• Какви ще са разходите за производството на единица продукция от П1 и П2 , ако единичните цени на материалите са съответно 5лв за М1 , 10лв. за М2 и 11лв. за М3 ?
Означаваме с D – матрица на единичните цени на материалите ; М – матрица , показваща материалните разходи в лв. за единична продукция ; R – общата сума,изразходвана дневно за материали

D = М=А.D = . =
От това следва ,че разходите за единица производство на П1 и П2 са съответно 83 и 37.
Общата сума,изразходвана дневно за материали се определя по формулата :

R=B.A.D = C.D = (70 140 115) . = 3 015 лева.

Приложение на системите линейни уравнения в икономиката

При разглеждането на производствено-икономически задачи достигаме до математически модели , една голяма част ,от които се описват чрез системи линейни уравнения.Един такъв модел е и моделът на Василий Василиевич Леонтиев (1905г.-1999г.) , за който модел той получава Нобелова награда през 1973 година.
През 30-те години на XX век руският икономист Леонтиев започва да изследва междуотрасловата структура на американската икономика.Той описва връзките между икономическите отрасли чрез система линейни уравнения. Леонтиев изследва икономическия ръст и взаимоотношенията между развитите и развиващите се страни , следвайки модел на световната икономика.Моделът ,който Леонтиев създава, се използва и до днес за моделиране на национални икономики по целия свят , а също така и за моделиране н световната икономика като цяло.Решаването на модела на Леонтиев ни дава възможност да прогнозираме обема на производство,който да задоволява междуотрасловите и пазарните(вътрешните и външните) потребности,
Балансовият модел на Леонтиев се нарича модел на „разходи – приходи” . Моделът „разходи-приходи” се разглежда в два варианта – затворен и отворен.
Затвореният модел разглежда икономиката,чиито сектори произвеждат продукция само за задоволяване на производствените си нужди / не се произвежда продукция за крайни потребители,т.е.векторът ,който ни показва нуждите на потребителите d=0/.
Отвореният модел разглежда икономика,чиито отрасли използват част от продукцията в процеса на производство ,а останалата част остава като краен продукт , който да задоволи нуждите на крайните потребители.

Пример за отворен модел

Нека разгледаме взаимните връзки между два отрасъла – селско стопанство /О1/ и промишленост/О2 /. За производството във всеки от отраслите се извършват следните разходи: за заплати,наем,ток,вода,отопление и т.н. ; за материали и суровини;за транспорт и др.Производствената продукция се използва за: задоволяване на собствени нужди ;за задоволяване нуждите на другия отрасъл ; задоволяване на нуждите на външния и вътрешния пазар. Решението на модела дава възможност за прогнозиране обема на производство,който да задоволява междуотрасловите и пазарните потребности.

Целият материал:
Прикачени файлове
Приложение на системи линейни уравнения и матрици в икономиката.rar
(18.52 KиБ) Свален 12 пъти
Прочетено: 621 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Математика”