Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Да пожелаеш свободата

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с литературата.
Константин Преславски, Черноризец Храбър, Паисий Хилендарски, Любен Каравелов, Добри Чинтулов, Добри Войников, Петко Р. Славейков, Христо Ботев, Иван Вазов, Алеко Константинов, Пенчо Славейков, П.К. Яворов, Димчо Дебелянов, Елин Пелин, Гео Милев, Никола Вапцаров, Христо Смирненски, Атанас Далчев, Йордан Йовков, Никола Фурнаджиев, Елисавета Багряна, Димитър Димов, Димитър Талев, Веселин Ханчев, Йордан Радичков, Николай Хайтов, Блага Димитрова, Христо Фотев, Борис Христов и Виктор Пасков
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283806
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334300
Местоположение: Somewhere In Time

Да пожелаеш свободата

Мнение от Mozo »

,, Да пожелаеш свободата"

Да си свободен, означава да не си зависим от другите, да не се подчиняваш на определени пварила, които са в противоречие с твоите представи за живота. Да и свободен означава да имаш възможност да разгърнеш потенциала си, да следваш желанията си и да налагаш волята си. При Ботеш усещането за свобода е свързано с множество противоречия. В ранните ситхотворения ,,Майце си" , ,,Към брата си", ,,Делба", ,,До моето мило либе" и ,,Елегия", съдържат дълбоката, емоционална, съкровенна изповед на неговите душевни терзания. Майката, братът, либето и народът са адресантите, към които е насочена тази изповед, в центъра на която стои невъзможността на лирическия герой да живее по този начин в такъв свят. Така се появява Ботевата поезия проблемът за раздвоеността.

Още в стихотворението ,,Майце си" е открит пътя за всички негативни състояния - младостта е попарена, любовта и вярата са невъзможни, мечтите са безнадеждни. Човекът е лишен от всякакъв смисъл в живота си, желанията са мъртви, запътил се към смъртта. В стихотворенията ,,Делба", ,,Към брата си" и ,,Моето първо либе", мотивът за неразбрания и страдащ самотник продължава да се развида и уплътнява. Трудно е да се живее м/у ,,глупци неразбрани" сред унемели души и ,,присмех глупешки", сред ,,думите отровни на битовия любовен захлас". Героят е сам в страданието си и дълбоко неразбран в желанието си.

Какви характеристики на робския свят освен спрялото време вижда героят?

Търпението е определяща характеристика на този свят! - в стихотворението ,,Елегия" е казано ,,бедният роб търпи". Робството е станало навик, през дългите векове българинът е престанал да познава други измерения на живота. Свободата не се познава-като начин на живот, като поведение, като отстояване на личното достойнство. (подчертано) Свободата трябва ,,да се научи", за да се превърне във фундаментална необходимост на живеене.

В стихотворението ,,Елегия" Ботев открито се обръща с въпрос към народа - ,,...кой те в таз робска люлка люлее?..." - поетът търси причините в самото детство на народа. Песните, с които той е приспиван в робската люлка обвързва търпението със спасението на душата. Лъжливото спасение ще се сбъдне обаче не в тукашния а в отвъдния живот. Като контрапункт на търпението и спасението, Ботев изгражда образа на кръста. ,,...кръстът е завит в живо тело/ръжда разяна, глозгани кости". Кърстът символизира христовите мъи, но и означава че този живот повече не може да продължава. Трябва да се изгради нова представа за спасението, ново измерение на самото живеене.

Нравствено изстраданата свобода-подвигът

Нравственото страдание е онова измерение на свободата, което обвързва отделната личност с общността. Героят на Ботевата поезия е част от народа и споделя неговата съдба. Затова в редица негови стихотворения се появява местоимението ,,ний/ние": ,, А бедният роб търси, и ние(подчертано) без срам, без укор, броиме време,/от как е в хомот нашата(подчертано) шия... чакаме и ний(подчертано) ред за свобода! (,,Елегия"). В ранните стихове, бездействието и нерешителността са оценени негативно именно през личната участ. Въпросът е как героят като съучастник в робското броене да намери начин да напусне общосподеляната роля. Той иска да се разграничи от фалшивите пастири, от лъжепатриотите, от хората на празните думи. В стихотворенията като ,,Борба", Странник", ,,Патриот" ,, В механата", е изградена точна представа за живота, лишен от чест.

Целият материал:
Прикачени файлове
Да пожелаеш свободата.rar
(3.7 KиБ) Свален 7 пъти
Прочетено: 1592 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Литература”