Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Великите приказници в българската литература - Елин Пелин

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с литературата.
Константин Преславски, Черноризец Храбър, Паисий Хилендарски, Любен Каравелов, Добри Чинтулов, Добри Войников, Петко Р. Славейков, Христо Ботев, Иван Вазов, Алеко Константинов, Пенчо Славейков, П.К. Яворов, Димчо Дебелянов, Елин Пелин, Гео Милев, Никола Вапцаров, Христо Смирненски, Атанас Далчев, Йордан Йовков, Никола Фурнаджиев, Елисавета Багряна, Димитър Димов, Димитър Талев, Веселин Ханчев, Йордан Радичков, Николай Хайтов, Блага Димитрова, Христо Фотев, Борис Христов и Виктор Пасков
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283739
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334077
Местоположение: Somewhere In Time

Великите приказници в българската литература - Елин Пелин

Мнение от Mozo »

ворчеството на Елин Пелин е едно крупно явление в историята на нашата литература в началото на ХХ век. По това време много от писателите са се интересували от символизма, чрез творчеството си са се отчуждавали от жизнената истина, докато Елин Пелин остава верен и около половин век е близо до своя народ, близо е до болките и неволите му. Главно можем да свържем неговото творчество със селото, той достига забележителен връх в художественото майсторство. Той е един от първомайсторите на българската детска литература. Значителен е приносът му в нашата детса литература. В работата си като учител той опознава децата, но разбира че не е толкова лесно да се пише за деца, нужно е силно вдъхновение за завладяването на малката аудитория.
Името му е псевдоним, истинското му име е Димитър Иванов, роден е на 18 юни 1977 г. в село Байлово, Софийски окръг. Бил е учител, работил е в Университетската и Народната библиотека, уредник в къщата -музей на И. Вазов, участвал е активно в литературния живот, мечтал e да учи в художествената академия, освем литературата го е вълнувала и живописта, което е от значение за самото му художествено творчество. През 1902-1903г. Издава списание "Селска разговорка", то е било протест срещу съществуващите тогава социални и обществени условия.
Елин Пелин починал на 8 декември 1949 г. в София.
Проявявал е широки литературни интереси, бил е активен сред будните младежи, интересувал се е от фолклора. Четял е от рано руска литература - Тургенев, Пушкин, Максим Горки, Гогол, Чехов Толстой и други. Още през ученическите му години се появяват първите му работи в печата. Пише разкази в началото на века и се проявява като майстор-художник на българското село. Виждаме, че в творчеството му са показани социалните противоречия у нас, живота, съдбата на селянина, по-късно и тези на градския интелигент, философския размисъл върху живота.
Голямата плодовитост на автора се проявява особенно ярко в неговото творчество за деца. Пише голям брой лирични творби за деца, стихотворения, приказки и пр. Автор е на редица книги за деца -"Златни люлки", "Кумчо вълчо и Кума Лиса", "Гори Тилилейски", "Песнички", "Сватбата на Червенушко", "Правдата и кривдата", "Дядовата ръкавичка", "Цар Шишко", "Поточета Бистри" "Ян Бибиян", "Ян Бибиян на Луната", "Трите баби", "Страшен вълк", "Щурче-свирче", "Приказки и басни", "Приказки и разкази", "Петльо и Лиса" и други. Трябва да се отбележи, че като творец Пелин се е занимавал и редакторска дейност - "Веселушка" от 1908г. "Чавче " от 1913г. Участва и в редактирането на списание "Светулка" и други. Като тврец писал за деца с право можем да кажем, че творчеството му е много разнообразно: лирични творби, стихотворен епос, разкази, приказки, преразказани приказки, романи.
Писателят е първия български автор, който въвежда стихотворната приказка в детската литература. "Чохеното контошче" излиза 1904г., след него той създава още редица много стихотворни приказки- "Трите баби", "Звяр нечуван", "Кривото патенце", "Дядовата ръкавичка", "Цар Шишко", "Бабината баница", "Сърдитата козица", "Сватбата на Червенушко", "Страшен вълк", "Вълк и козел" и други. Доста от тези приказки са издадени и в книгата "Гори тилилейски". Повечето от приказките имат битова основа и със животните в тях наподобяват широко разгърнати басни. В тях отражение намира животът на нашия народ от ХХ век до годините на антифашистката борба. Остър и изобличителен характер имат някои творби, писани непосредствено след Септемврийзкото въстание от 1923г. Приказките се характеризират с безобиден хумор или язвителен подтекст, насочен към носителите на зло в живота. Материалите за своите творби той открива в нашата действителност, силно влияние оказва българския, руския, украинския фолклор. Влияе се от Пушкин, Некрасов и др., но той създава оригинални художествени произведения. Първата му стихотворна приказка е "Чохеното контошче" и с нея той слага началото на произведенията си сварзани с деца и юноши. Тази приказка той побликува за пръв път в списание "Майска китка". Главните герой в нея са двама старци- баба и дядо. Те имат "схлупена и проста" къщурка, в която живеят скромно и се хранят с "леща и попара". Авторът лаконично изобразява това, което старците притежавали в своя дом. Те са скромни хорица, имали волове, коза, петел, кокошки и т. н. Те живеели в сговор, но в един момент той се нарушава. Бабата вижда една булка в контошче подплатено с лисичи кожи, тя става неспокойна и зависта я обзема, сърдита е и навъсена. Дядото и обещава чохено контошче. Виждаме в тази приказка, че целта е да се изобличи и усмее една ненавременна прищявка. Може би това контошче бабата е искала и в младостта си. Въпреки, че приказката е свързана с кумични ситуации виждаме, че се прокарва и известен трагизъм. Дядото угажда на прищявката на жена си и прави всичко необходимо тя да се сдобие с така желаното от нея контошче. Бабата обаче става разточителна, когато контошчето е готово тя вече е доволна и цялото село и завижда. Но дядото е мрачен и сърдит. Това е трагичната развръзка на на примитивната селска драма.

Целият материал:
Прикачени файлове
Великите приказници в българската литература - Елин Пелин.rar
(6.96 KиБ) Свален 35 пъти
Прочетено: 1558 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Литература”