Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Артуров цикъл

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с литературата.
Константин Преславски, Черноризец Храбър, Паисий Хилендарски, Любен Каравелов, Добри Чинтулов, Добри Войников, Петко Р. Славейков, Христо Ботев, Иван Вазов, Алеко Константинов, Пенчо Славейков, П.К. Яворов, Димчо Дебелянов, Елин Пелин, Гео Милев, Никола Вапцаров, Христо Смирненски, Атанас Далчев, Йордан Йовков, Никола Фурнаджиев, Елисавета Багряна, Димитър Димов, Димитър Талев, Веселин Ханчев, Йордан Радичков, Николай Хайтов, Блага Димитрова, Христо Фотев, Борис Христов и Виктор Пасков
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 295288
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 365053
Местоположение: Somewhere In Time

Артуров цикъл

Мнение от Mozo »

АРТУРОВ ЦИКЪЛ

Историята на крал Артур и рицарите на Кръглата маса стана много популярна през последните няколко.Станахме свидетели на един момент от човешката история, свързана с великолепна картина на величие, на невиждани геройства, на невероятни вълшебства и красота. Гледаме и се възхищаваме на нашите герои. Децата извадиха дървени мечове и започнаха битките на улиците. Боже мой, колко е забавно, нали? Може и да не знаем кой е написал “Снежната кралица”, но знаем как се казва мечът на крал Артур. Знаем и за Ланселот, за Мерлин и Гиневер. А образът на рицаря стана кристален образ на висшата човечност, на стремежа към съвършенство, вярност, преданост, взаимна лоялност и чувство за дълг.
Чувство за дълг? Да, ама не, както казваше известен наш журналист. Не и на лоялността, не и на верността. Великият Ланселот е влюбен трагично в кралицата. Ние по-големите момчета и момичета, ставаме съпричастни на голямата любов. Съчувстваме и се надяваме на красива развръзка в отношенията на двамата, без да мислим за предателството? Нима любовта не се измерва и със страданията на душата? Нима ако Ланселот и Гуиневер бяха устояли на повелите на страстта, нямаше да се издигнат много повече в нашите очи. Ако не друго, поне щяхме да се научим как наистина човек може, дори с цената на собственото си щастие, да остане достоен човек докрай?
Тук стигаме и до другия голям проблем, който напоследък ме вълнува. С каква цел някой, някъде е седнал да пише или да прави филм? За забавление? За поука? За заблуда? Или за всичко това заедно? А отговорът ми съвсем не е еднозначен. Човек има нужда от всякакви теми, но в крайна сметка по-важно е извличането някаква поука. С други думи – целта не е ли да се учим да мислим, да разграничаваме доброто от злото и да се стремим да не допускаме злото в сърцата си? Не с книги или филми, които да ни отнасят в несъществуващи светове, изпълнени с вълшебства, които идват да ни кажат, че всичко ще завърши добре, че Злото ще бъде победено. Не и с думите на друг литературен герой, който ни учи на своята максима: “ВЯРВАЙ И СЕ НАДЯВАЙ”. Вярвай – добре. Надявай се – също добре. Но как? Като нищо не правим и вървим през дните с наведена глава? Или с изправена глава и с усещането, че човек е длъжен да се бори всекидневно със себе си, с препятствията по пътя си и с отговорност наистина.
Артуровият цикъл е една безкрайна приказка, която продължава твърде дълго и, за съжалени, се гледа не само от деца, а и от далеч по – зрели хора, които се спускат по течението.
Питам баба ми защо гледа сапунените сериалчета по телевизията, а тя ми отговаря, че животът й и достатъчно труден и малко приказка няма да й навреди.
А да й помогне?
Опитвам се да намеря отговор на въпросите, които м вълнуват, но не успявам на всички да си отговоря. Понякога се лутам в една безкомпромисна посока. В следващия миг изпадам в друга, но се надявам, че с годините ще стана мислещ човек, за когото образът на сухия, слаб и карикатурен образ на рицаря, ще стои като предупреждение за разум в лудостта си и лудост в разумността.
Прочетено: 1391 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

Върни се в “Литература”