Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Методика на обучението по литература

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с литературата.
Константин Преславски, Черноризец Храбър, Паисий Хилендарски, Любен Каравелов, Добри Чинтулов, Добри Войников, Петко Р. Славейков, Христо Ботев, Иван Вазов, Алеко Константинов, Пенчо Славейков, П.К. Яворов, Димчо Дебелянов, Елин Пелин, Гео Милев, Никола Вапцаров, Христо Смирненски, Атанас Далчев, Йордан Йовков, Никола Фурнаджиев, Елисавета Багряна, Димитър Димов, Димитър Талев, Веселин Ханчев, Йордан Радичков, Николай Хайтов, Блага Димитрова, Христо Фотев, Борис Христов и Виктор Пасков
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 295310
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 365103
Местоположение: Somewhere In Time

Методика на обучението по литература

Мнение от Mozo »

БУРГАСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ

План-Конспект
По
Методика на обучението по български език

ТЕМА:Видове прости изречения по състав.Кратки и разширени изречения.
Изготвил:Милена Еленкова Проданова
Специалност:Журналистика
Факултетен номер:

Бургас
2008


1.Тема:Христо Смирненски „ Братчетата на Ггаврош”Литература 6 клас

2.Вид на урока:Урок за нови знания

3.Цели на урока:

Образователни

-овладяване на знания и умения за литературен анализ на лирическо стихотворение;
-създаване на интерес към четене и разширяване на литературните им познания
-поставяне на оценка за емоционалното въздействието на произведението


Възпитателни

-извеждане на преден план на чувствата и емоциите
-съпричастност към събитията , съпреживяване и съчувствие от страна на учениците
-развиване на творческо мислене и анлиз

Развиващи

-вникване и разбиране на учебния материал
-приобщаване на учениците към четене с разбиране


4.Задачи:

-да се определи какви чувства поражда лирическото стихотворение у учениците
-да се определи кой е най – вълнуващия момент в творбата
-да се посочат героите , изобразени в стихотворението
-да се обарне внимание на началото и края на роизведението

5.Предварителна подготовка

• За домашна работа – прочит на стихотворението ”Братчетата на Гаврош ”(колективна работа)
• Въвеждане в анализирането чрез чрез въпроси , на които учениците да отговарят
• Възлагане на няколко ученика в кашти да подготвят биография на Христо Смирненски – живот и творчество (индивидуална задача)

6.Материали:

-дъска и маркер
-тетрадка за домашна работа
-тетрадка за работа в клас
-учебник по литература за шести клас – издателство”Анубис”2007

7.План на урока (на дъската)




Човекът и реалността
„Братчетата на Гаврош”
Христо Смирненски
1898 – 1923г.



I Живот и творчество на поета

II “ Братчетата на Гаврош ”

1.Поетичен цикъл „Децата на града”

2.Ролята на заглавието:

• Гаврош – герой от „Клетнибедниците” на Виктор Юго- събирателен образ на бедните деца.В съдбата му се отразява съдбата на всички деца , принудени от обществото сами да се борят за оцеляването си.
• братчета – умалително , експресивна дума в множествено число , изразяваща състрадание , съчувствие , жал.
• цялото заглавие - насчва към образа на лирическия герой и дава израз на авторовото съчувствие.

3.Жанр – лирическо стихотворение
а/израз на емоционални състояния и настроения
-чувства - трагизъм , обреченост , безнадежност;
- страдание , съчувствие , болкa
- гняв , протест срещъ тежката съдба и виновниците;
б/безсюжетна творба- описани са бедните деца , но целта не е разказ за конкретно събитие , а водещо е емоционалното внушение за мъчителната и безрадостна съдба на бедните деца.


в/мерена стихотворна реч

4.Проблеми и теми
а/отношение „човек – град”
б/изгубеното детство и мотива за скръбните детски очи

5.Форма и композиция
а/понятието лирически говорител
б/риторични фигури
-въпроси
-обръщения
-възклицания
в/кръгова (затворена) композиция
г/контраст и противопоставяне на двата събирателни образа

6.Образи и картини:
а/Гаврощовците
б/Градът
в/лирически говорител





8.Ход на урока

-поздрав към учениците , проверка на класа;
-проврка на домашната работа и на наличието на учебник и тетрадка;
-съобщаване на темата и проблемите , които ще се дискутират и записването и на дъската;
-въвеждане в темата чрез няколко въвеждащи изречения за автора и за времето , в което живее и твори;

Целият материал:
Прикачени файлове
Методика на обучението по литература.rar
(9.86 KиБ) Свален 108 пъти
Прочетено: 2658 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Литература”