Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Подробен преразказ на романа "Тютюн"

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с литературата.
Константин Преславски, Черноризец Храбър, Паисий Хилендарски, Любен Каравелов, Добри Чинтулов, Добри Войников, Петко Р. Славейков, Христо Ботев, Иван Вазов, Алеко Константинов, Пенчо Славейков, П.К. Яворов, Димчо Дебелянов, Елин Пелин, Гео Милев, Никола Вапцаров, Христо Смирненски, Атанас Далчев, Йордан Йовков, Никола Фурнаджиев, Елисавета Багряна, Димитър Димов, Димитър Талев, Веселин Ханчев, Йордан Радичков, Николай Хайтов, Блага Димитрова, Христо Фотев, Борис Христов и Виктор Пасков
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 295325
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 365104
Местоположение: Somewhere In Time

Подробен преразказ на романа "Тютюн"

Мнение от Mozo »

ТЮТЮН
Димитър Димов
/преразказ/

Ирина се връща от гроздобер. Дъщерята на Чакъра, старшията от околийското управление, е ученичка в горните класове на гимназията в провинциален град. По Пътя тя среща Борис – безработен млад човек, син на учителя по латински език. Борис мрази всички – баща си заради неговата бедност, големия си брат Павел – избягал в Аржентина, по – малкия Стефан, който е комунист. Мечтата му е един ден да забогатее с помощта на тютюна характерен за този край. Той заговаря Ирина и въпреки арогантността му тя се влюбва. Скоро обаче баща й разбира за връзката им, и след като и вдига скандал категорично и забранява да се вижда с Борис. Момчето е съгласно, защото е започнал работа в „Никотиана” и намеренията му са да изгради кариера.
Но в „Никотиана” никой не обича Борис Морев. Кариеризмът му е явен. Скоро той има конфликт с някакви чиновници и е уволнен.
По същото време в градчето пристига от София истинският господар на „Никотиана” – Спиридонов, или татко Пиер, както го нарича дъщеря му Мария. Той е със Зара – приятелка на Мария и същевременно негова любовница. В деня, в който Морев е уволнен, татко Пиер предлага на дъщеря си да замине с него и Зара в Гърция, но момичето отказва и излиза да се разходи. Пред къщата тя случайно среща Борис, който настоява да се срещне със Спиридонов , за да му обясни как всъщност стоят нещата в „Никотиана”. Мария го харесва и се съгласява да му съдейства. За да угоди на дъщеря си татко Пиер е заинтересуван от Борис. След известно колебание бащата склонява и кани Борис на разговор. Веднага отчита качестава на младежа – тактичен и студен хитрец. Очите му като на покер играч – готови за надлъгване, за търговски преговори, за удар от засада... За Борис Морев тази среща е съдбовна. Безработният момък прави пред татко Пиер такъв задълбочен анализ на „Никотиана”, че дори собственика й е поразен. Затова го назначава за помощник на главния експерт на централата на предприятието в София – Костов. Малко по-късно Борис разработва новата европейска система за работа в акционерното дружество и от бедния си, раздиран от разправии дом в провинцията тръгва шеметно нагоре...
Малкият брат на Борис – Стефан е комунист. Известно време е лежал в затвора, участвал е в акции. Внезапното издигане на брат му буди съмнения и Стефан праща опитния революционер от Центъра – Макс Ешкенази, да го провери. Стефан минава успешно проверката, но оперативната му дейност е временно замразена.
Скоро „Никотиана” се преобразява, благодарение на Морев и уменията да се справя с конкуренцията. Всички гледат на него по друг начин, дори и баща му спира да се кара с него и започва да се гордее. Ирина научава за шеметната кариера на Борис, но също така разбира, че го готвят за съпруг на Мария.
Използвайки заминаването на баща си и Зара за Атина, Мария извиква главния експерт на „Никотиана” в София, за да го срещне с Морев. Костов е стреснат от факта, че татко Пиер му е намерил помощник, но по-смутен е от факта , че това е благодарение на Мария. Той добре знае, че тя е неизлечимо болна, нещо в нервната й система не е наред. На другия ден се среща с Борис и е поразен от ума и невероятната му студенина. Костов не разбира какво Мария харесва у Морев, но това няма значение – тя е влюбена.
Ирина вече е студентка в Медицинския факултет, но ученето не я влече кой знае колко. Празникът на университета наближава и тя се чуди с кого да го прекара. Спира се на състудента си Бимби, отворен млад човек с много връзки, който печели от комисионни на търговски сделки. Той я кани в най-луксозния ресторант в София – „България” , където се събира хайлайфа. Ирина се съгласява.
През деня от провинцията идва нейния братовчед Динко и й се обяснява в любов. Той е фанатик комунист, завършил е Школата за запазни офицери само за да се възправи един ден срещу буржоазията. Ирина го прогонва и започва да се готви за вечерята.
В ресторант „България” наистина е пълно с хора от елита. Бимби урежда сделки, пие, танцува с Ирина и е почти сигурен , че ще я спечели. Кани я горе на бара и тя отива, а там за първи път от много време насам вижда Борис Морев със съпругата му. Ирина и Борис сухо се поздравяват, а Бимби не вярва , че момичето познава такъв големец като Морев. Състудентът ненавижда Борис и й споделя, че му е направил капан с една сделка. Същата вечер за голямот учудване на Мария, Борис изпива три коняка един след друг.
След смъртта на Спиридонов новият генерален директор на „Никотиана” е Борис Морев, от когото треперят всички. Той самият е изправен пред сложен проблем. Кой тютюнев магнат ще спечели доверието на новите господари на света, хитлеристите, и по-специално на Немския папиросен концерн, представляван в България от бившия военен летец фон Гайер. Апетитите са изострени до крайност. Битката е на живот и смърт. Най-напред Борис бърза да се отърве на тоя етап от тютюните си, защото предугажда задаващата се в бранша криза. След това успява да смаже един от главните си конкуренти – Барутчиев. Морев е свидетел в дело срещу него и ако реши може да го съсипе. Предлага му спасение, при условие че онзи му отстъпи връзките си с Немския папиросен концерн срещу десет процента от печалбата. Барутчиев е потресен от ценизма и безскрупулността на Борис, но няма какво да стори. Ала това е само част от плана на Морев. Той принуждава чрез заплахи Зара, бившата любовница на покойния му тъст, да доносничи в негова полза, тъй като я държи в ръцете си чрез един нотариален акт. Едва след това иска от Барутчиев среща с фон Гайер, нацист – поклонник на Ницсше и Вагнер. Ако се разберат с него „Никотиана” ще продава на Немския папиросен концерн от десет до дванадесет милиона килограма тютюн годишно, което на практика означава, че Морев би станал един от най-богатите хора в България. А после би могъл да основе филиали в чужбина , да командва банки, да стане търговец от европейски и световен мащаб... Това са мечтите обсебили Борис. Едно нещо само го тревожи – засилващата се болест на съпругата му. Понякога няма връзка между мислите и думите й.
Наближава най-важното нещо за „Никотиана” – изкупуване на безценица на тютюна на селяните. Макс Ешкенази и Стефан Морев заедно с един друг комунист – Фитилчето , тръгват по селата да агитирват. Представят се за банкови инспектори. Вторият братовчед на Ирина- Динко, им дава двуколката си. Целта им е да подготвят протест по селата срещу купуването на тютюна на безценица, а после да направят голяма стачка в самата „Никотиана”. Само че по селата има дълбок сняг. Нападат ги вълци, а после дори разбират, че Фитилчето е предател и в селото ги чака полиция. Вълците връхлитат. Ешкенази и Стефан стрелят по тях и убиват няколко вълка, а заедно с тях и предателя. Едва се спасяват.
Идва първи май. Студентите в София организират демонстрация, но полицията ги разпръсква. Ирина е заварена от тези събития на улицата, помага на ранен студент. Привечер отива до библиотеката и неочаквано е засечена от Борис. Тя все още го обича и се съгласява на предложението му да отидат на заведение. След това той я завежда в къщата си, където е много болната му жена. Финалът за нея наближава. Морев предлага на Ирина да стане негова съпруга след смъртта на Мария. Тя отказва, съгласява се да му стане любовница, а Морев ще и купи малък апартамент в столицата, в който да се срещат.
Помощникът на Борис – Костов, е врял и кипял човек. Застаряващ бонвиван, мъчен от самота и отегчение, той вечер нарочно губи на покер, с което печели политици, търговци, влиятелни приятели, които един ден биха могли да му потрябват. Един ден Морев и Костов тръгват заедно с немските си съдружници, начело с фон Гайер, да видят поредната партида тютюни в „Никотиана”. По пътя Борис предлага на Костов да му стане съдружник, но помощникът му отказва. След като пристигат в града Морев се среща с делегацията на безработните тютюноборци. Решава въпроса по свой начин – от околото две хиляди безработни назначава на работа само десет, а в това число и самите делегати. Повече не може да си позволи. Сетне обядва със семейството си, на което е купил свястна къща.
В „Никотиана” зрее стачка. Идва по висшестоящ, който на нелегално събрание дава инструкции. Там присъства Макс Ешкенази, а Стефан все още не е допуснат. Пратеникът на Центъра Лукан е смел, но тесногръд, иска стачката да започне. Трябва да се спре потисничеството на буржоазията. По този начин в предприятието не може да се продължава, още повече че Борис всеки момент ще започне реформата в „Никотиана”, т.е. масови съкращения.
Малко по-късно, Ешкенази е разпознат от помагачи на полицията във връзка с убийството на Фитилчето. Макс се опитва да избяга, но полицейските агенти блокират къщата, където живее. Един тръгва да го арестува, но революционерът го убива, а после прострелва и себе си.
Избухва всеобща стачка във всички клонове на „Никотиана”. Морев е бесен, това може да отблъсне немците. Настоява пред политиците стачката на бъде потушена със сила. Настъпва решителният ден за работниците. Стефа е изолиран. Лукан е заловен и зверски измъчван.
Стачката избухва и нищо не може да я спре. Работниците тръгват към площада на митинг. Конският ескадрон се бави. Началника на полицията не е на себе си и заповядва на Чакъра макар и с малкия брой подчинени, да разпръснат тълпата. Това е лудост, бащата на Ирина отива на сигурна гибел, но заповедта си е заповед. Има възможност с преговори сблъсъка да се размине, но една от работничките нарична дъщеря му гювендия пред всички и това изважда Чакъра от равновесие. Той връхлите върху работниците, а една от жените го удря с тежкия си бастун и го убива. На свой ред и тя е застреляна от полицай, но вече е късно, защото Чакъра е мъртъв.
На погребението му Ирина идва с Борис, те вече не крият връзката си. Целият град шушука, но те не обръщат внимание, защото вече са част от хайлайфа. По-късно Ирина се скарва жестоко с влюбения си братовчед Динко. Ирина го изгонва, бяга от дома си и иска да види Борис.
Срещат се в склада на „Никотиана”. Морев е мрачен, току що са убили човек, който е искал да подпали сградите. На всичкото отгоре са арестували и брат му Стефан, но този път Борис е наредил да го държат известно време там да му дойде умът в главата. Ирина се нахвърля върху Борис. Той е пиян. Не може вече да живее без алкохол – заради жена си, заради труповете около себе си, заради шеметната си кариера и безумното си желание да владее всичко и всички. Нагрубяват се с Ирина, тя рухва и иска да пие. Иска и тя да бъде като него и да не съзнава нищо.
Стефан Морев е осъден на година и половина затвор. Но това е истински кошмар за него. Той се разболява от малария. Рухва психически и дори съжалява, че е станал комунист. Прави сделка с един от надзирателите да прати писмо до Костов. Сигурен е , че ще го освободят. Ала отегченият Костов, който иначе е добър човек, прочита писмата случайно едва на петнайстия ден и когато задейства връзките си, вече е късно – Стефан е умрял.
Скоро всичко се забравя. Фон Гайер действа по-грубо и безкомпромисно и дори иска да намали доставките от „Никотиана” за сметка на други тютютениви фирми. Според Борис единственият човек способен да го разубеди е Ирина. Германеца я харесва, но и тя не е равнодушна към него. Морев решава да я използва, тя е смаяна, но в крайна сметка се съгласява при условие да действа по свои правила.
Една вечер всички отиват на концерт с изключение на Ирина и Фон Гайер. Сега е моментът тя да го прелъсти, но нещо я възпира. Същата нощ избухва войната. Ирина отпътува за София. От този момент тя разбира в какъв свят живее и решава твърдо да търгува със себе си и за себе си.
Немците навлизат в Тракия и Беломорието. Нападат Гърция. Ирина вече е любовница на фон Гайер, а Борис крои планове за завладяването на гръцкия пазар. Алкохолизмът му е факт, умът му вече не е толкова бистър. Самата Ирина го мрази, защото е унищожил младостта й, чувствата й. Следването в Медицинския факултет отдавна не я интересува. Изневерява дори на фон Гайер с негов приятел.
Динко е мобилизиран. Той няма никакво намерение да се бие на страната на немците и заедно с още седем човека отива в Балкана. Една нощ, малко след смъртта на Мария, Ирина се усамотява за известно време в Чамкория. Там се среща с по-големият брат на Борис – Павел, който много прилича на него и неслучайно е избрал вилата за свое скривалище. Той е въоръжен. Първоначално Ирина е уплашена, но после провеждат дълъг разговор. Тя му обяснява какъв е станал Борис, но Павел остава безразличен. Скоро хората от партизанския отряд му дават сигнал отвън и той напуска вилата.
Павел се интересува единствено от революционната борба. Дори и самите партизани не знаят кой точно е той. Известно им е само, че е виден комунистически функционер, когото трябва да заведат в щаба на оперативната зона. От там трябва да поеме командването на партизанска бригада, действаща в южните части на Родопите, в тясно съдействие с националния освободителен фронт на Гърция. Павел минава за малко през отряда, в който са Шишко, Лукан и Динко. Сред водачите му е и еврейката Варвара, стара негова позната от нелегалната борба.
По пътя братът на Борис научава, че Динко съвсем наскоро е свален от Лукан от поста командир на партизаните. Бил издал заповед да бъде нападната добре укрепена гара само защото видял, че там е спряла колата на генералния директор на „Никотиана”. Ревността и злобата са го заслепили. Трима партизани са убити заради неблагоразумието му. Динко не може да си го прости. Нова операция е в процес на подготовка. Трябва да бъде нападната военна колона, за да се снабдят с оръжие.
По това време Морев, Костов и Ирина пътуват към Новите български земи, към Кавала. Пътят е ужасен. Ирина и Борис вече не могат да се понасят. Морев е вечно пиян. И все пак не може да живее без Ирина. Нейната мечта обаче е да се уедини на остров Тасос. В Кавала ги посреща Костов, който както винаги е уредил разкошен апартамент. Борис е решил да направи огромен гешефт – да продаде тютюните от Беломорието на гръцкия богаташ Кондоянис, като измами по този начин държавата. Същата вечер двамата започват преговорите, а Ирина тръгва към остров Тасос. По пътя среща фон Гайер, който тръгва с нея.
Същата нощ Борис и Ирина се скарват жестоко. Той не й позволява да отиде на острова с германеца, тя е категорична и Морев избухва. Страшно убижда Ирина, но тя знае, че той и е в ръцете, защото от фон Гайер зависят сделките на „Никотиана”.
На остров Тасос отиват Ирина, фон Гайер и Костов. Моревия помощник намира бедно мръсно дете, което се оказва, че е болно от малария. Той се обръща за помощ към Ирина. Отиват в местния лазарет, където среща Бимби. Той гледа на нея като на божество. Успява да помогне на детето, а после тримата отиват при майката на мимиченцето, защото Костов иска да я осинови.
Когато Костов и Ирина се връщат в Кавала, Борис ги посреща весел. Сделката с Кондоянис върви. Морев предлага на Ирина да отиде с него в Солун, но тя отказва, защото възнамерява да замине за Чамкория.
Морев и Костов заминават за Солун, за да купят фабриката. Борис дълго се пазари. Той е зле, проявява първите симптоми на малария.
Скоро болестта поваля Борис. Костов звъни на Ирина в Кавала. Тя обещава да дойде. Скоро той пак успява да се свърже с нея. Тя решава да тръгне сама с колата за Солун. Възхитен от достойнството й фон Гайер решава да ч придружи.
Започва кравопролитното сражение за превземането на гарата. Партизаните нападат храбро, но немците получават подкрепления. Точно в това време колата с Ирина, Костов, фон Гайер и мъртвия вече Морев влиза в района на сраженията и е спряна от партизански пост. За германеца е казано – щом бъде заловен да го разстрелят. Така и се случва. Ирина разбира, че Динко е тежко ранен долу при гората. Водят я като лекарка да го превърже. В началото не успява да познае братовчедка си, но после е силно развълнуван. Умира с усмивка на уста.
Това е краят. Червената армия е вече в София. Ирина отсяда известно време във вилата в Чамкория с прислужницата си, но скоро сградата е конфискувана за нуждите на съветските офицери. Тя отива при Павел, вече генерал, отседнал в къщата на Борис. Ирина го моли за помощ, но той отказва. По това време Костов се самоубива. Момиченцето, което осинови умира от малария и той няма вече за какво да живее.
Един ден Павел качва Ирина на колата и я водив родното им градче. Гроздобер е. Тя се сеща, че точно по това време е срещнала Борис, съжалява. Предпочита да е бил Павел, когото тя много харесва.
Няколко месеца по-късно, по време на Отечествената война, вече в Словакия, генерал Морев получава кратко писмо от свой подчинен. В него между другото се споменава, че снаха му Ирина се е самоубила с лекарство. Оставила е две писма: едно до следователя и едно до майка си.
В края на писмото се казва :„ Изглежда, че душата й е била проядена от нещо, което не знаем...”
Прочетено: 78292 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Литература”