Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

"До моето първо либе" - анализ

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с литературата.
Константин Преславски, Черноризец Храбър, Паисий Хилендарски, Любен Каравелов, Добри Чинтулов, Добри Войников, Петко Р. Славейков, Христо Ботев, Иван Вазов, Алеко Константинов, Пенчо Славейков, П.К. Яворов, Димчо Дебелянов, Елин Пелин, Гео Милев, Никола Вапцаров, Христо Смирненски, Атанас Далчев, Йордан Йовков, Никола Фурнаджиев, Елисавета Багряна, Димитър Димов, Димитър Талев, Веселин Ханчев, Йордан Радичков, Николай Хайтов, Блага Димитрова, Христо Фотев, Борис Христов и Виктор Пасков
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284145
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

"До моето първо либе" - анализ

Мнение от Mozo »

“ДО МОЕТО ПЪРВО ЛИБЕ”
Поредното доказателство за единството между съдбата на поета и тази на народа, откриваме в стихотворението "До моето първо либе", където са разкрити силните чувства на лирическия герой към отечеството и народа. Централно място в това произведение заемат мотивите за робството и свободата. Личностните лутания на лирическия персонаж, разкрити в "Майце си", "Към брата си" и "Дялба" отсъстват, тъй като азът вече е намерил своето място в живота. Той е осъзнал смисъла на желания идеал за борба за свобода, прозрял е своята мисия и е направил своя житейски избор.
Проблематизирайки любовта, поетът рисува картината на робската неволя и страдание, които разпалват гнева, негодуванието и омразата на Ботевия човек, чийто приоритет е свободата. В стихотворението "До моето първо либе” дилемата лично-народно не стои пред Аз-а, който е поел по пътя на революционната борба. Този път е осмислил битието му. Отхвърлил романтичните вериги, с които се е самооковал в младостта, героят вече не чува песента на либето, а тази на народа. Ето защо началото на творбата звучи императивно.
Остави таз песен любовна
не вливай ми в сърце отрова.
Използваните заповедни форми заявяват категоричността на избора: “остави”, “забрави”, “ не вливай”. Непоколебим и твърдо решен, лирическият субект загърбва миналото "млад съм аз, но младост не помня/ пък и да я помня, не ровя." Потъпква любовта, която за него има вече друго значение, други измерения.
Неслучайно отношението на лирическия герой към любовта е негативно, тя се превръща в еквивалент на несвободата. Любовното чувство е емблема на живота в робство, мъки и страдания. Тя се асоциира с "отрова", "вериги", "полуди". Любовта не носи успокоение и просветление, а единствено нещастие, "скръб дълбока" и разруха. Лирическият аз не е способен да гради лично щастие на "гърба" на народното нещастие. Той ясно съзнава, че отдаването на любовното чувство и изживяването на любовните пориви означават свиване на света и съществуване единствено в рамките на интимното. Любовта не е вече в състояние да проникне в една ограбена и опустошена душа, която е запленена от великия идеал за свобода и е разгневена от робската действителност, изпълнена с тирания и жестокост. Азът знае, че изчерпването на битието в зоните на личното, любовта и дома води до обезличаване и самоунищожение.
Роб бях тогаз - вериги влачех
та за една твоя усмивка,
безумен аз светът презирах
и чувствата си в калта увирах!
Любовта има място в живота само ако служа на идеята, на революцията, на свободата. Няма място за любов в една действителност, която обвива я злоба и най-благородното сърце - "и сърце зло в злоба обвито!" Героят се дистанцира от любовната песен, за да утвърди тази на гората. Той има сетива единствено за стенанията на сиромасите, неволята на сирачетата и плачът на вдовицата. Те са обсебили изцяло неговата същност и той чувства като свой морален дълг отмъщението за оскърбените и унижените: "За тоз глас ми копней душата / и там тегли сърце ранено./ там, де е със кърви облено!". Непосилно за Ботевия човек е народното страдание. Непоносима е за него картината на робската участ, която го разяжда отвътре. Служенето на българския народ, на революцията е върховна цел и идеал на аза.
Откроява се също така и мотивът за песента в Ботевото стихотворение. Времето диктува не песни "любовни", а песни за "жалост". Лирическият герой има нужда не от любима, а от съмишленик. Ето защо той поставя категорични императиви към любимата: "Запей, или млъкни, махни се!". Призовава я да се вслуша във въздишките на страдащите и да чуе песента на гората, да пренебрегне еснафското щастие и да осъзнае и оцени великата мисия на юнака:
Запей ми, девойко, на жалост,
запей как брат брата си продава
как гинат сили и младост.
Когато либето се промени и прояви съпричастие към народното нещастие, тогава любовта ще бъде възможна.
Моделът на достойното човешко поведение е ясно очертан и в стихотворението "До моето първо либе", където азът се лишава от личното в името на народното. Либето и любовните песни биват отхвърлени, защото героят чува единствено песента на гората, стенанията на сиромасите и плачът на вдовицата. Той навлиза в едно ново пространство: “Там, де земя гърми и тътне", "Там ... там буря кърши клонове". Героят е наясно, че мястото на истинския патриот е в развихрената стихия. Сравнението на битката с буря и цялата образност води към идеята за драматичността, величието и красотата на разразилия се сблъсък. Свободата и мисълта за нея са изпълнили всички духовни пространства на лирическия аз.
В тази творба усмихнатата и героична смърт е видяна като "либе" “И смъртта там й мила усмивка”. Смъртта се утвърждава като измерение на живота. Лирическият субект е готов да прекрачи границите на нормалното, да направи и невъзможното. Това внушава идеята, че за да се превърне в спасител, той трябва да се пренесе в отвъдния свят, където да вдигне "кървава напивка".

Целият материал:
Прикачени файлове
%22До моето първо либе%22 - анализ.rar
(7.85 KиБ) Свален 21 пъти
Прочетено: 1108 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Литература”