Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Миналото и паметта

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с литературата.
Константин Преславски, Черноризец Храбър, Паисий Хилендарски, Любен Каравелов, Добри Чинтулов, Добри Войников, Петко Р. Славейков, Христо Ботев, Иван Вазов, Алеко Константинов, Пенчо Славейков, П.К. Яворов, Димчо Дебелянов, Елин Пелин, Гео Милев, Никола Вапцаров, Христо Смирненски, Атанас Далчев, Йордан Йовков, Никола Фурнаджиев, Елисавета Багряна, Димитър Димов, Димитър Талев, Веселин Ханчев, Йордан Радичков, Николай Хайтов, Блага Димитрова, Христо Фотев, Борис Христов и Виктор Пасков
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284012
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334827
Местоположение: Somewhere In Time

Миналото и паметта

Мнение от Mozo »

Миналото и паметта
Есе

Миналото е обект на интерес за поколенията векове напред. На миналото се основават ред традиции, спазвани от народите и до днес. Миналото на един народ дава и редица поводи за гордост от случки в историята. Затова е изключително важно миналото да бъде помнено и предавано на поколенията.
В одата “Паисий” Иван Вазов показва, че Паисий е осъзнал, че без паметта за своето минало българският народ ще загине. С други думи Паисий е първия българин, разбрал, че паметта е живот. Само народ, който е имал своя държава, може да претендира за нейното възстановяване. Затова и думи на Паисий са: “От днеска нататък българский род история има и става народ!”. Паметта за миналото се превръща в контрапункт на настоящето и залог за изпълнено със смисъл и светлина бъдеще.
Никола Вапцаров в стихотворението си “История” припомня на хората, че не само великите личности са субекти на значимите събития. Събитията “се случват”, защото масата ги движи напред. Обикновените хора “от фабрики и канцеларии” са истинския двигател на историческото развитие. Историята е длъжна да съхрани чрез словото техния автентичен свят и да го предаде на “бъдещите хора”. Човекът е неделима част от Историята, но Историята е немислима без човека.
Също като Вапцаров и Йордан Радичков смята, че всичко, което се случва в живота на всеки човек, не трябва да се забрави. Това е общото между стихотворението на Вапцаров “История” и романа на Радичков “Ноев ковчег”. В романът “Ноев ковчег” се разглежда идеята за това как миналото и паметта са взаимносвързани. В този смисъл, за да се помнят всички дела и събития, всички надежди и тревоги, те трябва да бъдат запазени. С тази мисъл авторът създава Ноевия ковчег – за да не могат всички спомени и преживявания да изчезнат.

Целият материал:
Прикачени файлове
Миналото и паметта.rar
(9.86 KиБ) Свален 371 пъти
Прочетено: 12075 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Литература”