Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

Ако не знаете как, кликнете тук

Българската литература от Христо Ботев до Димитър Димов - анализ

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с литературата.
Константин Преславски, Черноризец Храбър, Паисий Хилендарски, Любен Каравелов, Добри Чинтулов, Добри Войников, Петко Р. Славейков, Христо Ботев, Иван Вазов, Алеко Константинов, Пенчо Славейков, П.К. Яворов, Димчо Дебелянов, Елин Пелин, Гео Милев, Никола Вапцаров, Христо Смирненски, Атанас Далчев, Йордан Йовков, Никола Фурнаджиев, Елисавета Багряна, Димитър Димов, Димитър Талев, Веселин Ханчев, Йордан Радичков, Николай Хайтов, Блага Димитрова, Христо Фотев, Борис Христов и Виктор Пасков
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06

Българската литература от Христо Ботев до Димитър Димов - анализ

Мнение от Kotkata68 » нед фев 24, 2019 14:56

Българската литература от Христо Ботев до Димитър Димов

Христо Ботев 1848 - 1876
Христо
Ботев
1848 - 1876
Творчеството му е „мост“ между възрожденската и новата българска литература.
„Майце си“
елегия
Първото отпечатано стихотворение, излязло през 1867г.във в.“Гайда“ на П.Р.Славейков.

Заглавието е стара падежна форма , която означава „към майка си“ и посочва адресата на изповедта.

Творбата отразява чувството на самота и трагичните преживявания на лирическия герой, породени от срещата с действителността. Самотата е пресъздадена чрез мотива за скитничеството и за носталгията по родния дом.
Лирическият Аз е личност с неоформен мироглед. Носталгичните чувства засилват колебанията му.

Революционна поезия
„Елегия“
елегия
За първи път е публикувано във в. „Свобода“ през 1870г.
Стихотворението разкрива безкрайното народно страдание и търси причините за него.
„Търпи, и ще си спасиш душата?!“
Лирическият говорител е разкрит чрез отношението си към робската народна участ.

„Към брата си“
елегия
Отпечатано през1868г.във в.“Дунавска зора“.
Творбата разкрива драматичните изживявание на личността, породени от любовта към родината и омразата към тези, които остават безчувствени към народното страдание.
Лирическият герой претърпява своеобразна еволюция в позициите си, за разлика от героя в „Майце си“.
....................

Целият материал:
Българската литература от Христо Ботев до Димитър Димов.rar
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Прочетено: 197 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

Върни се в “Литература”