Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Пражка пролет 1968

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани с историята.
Археография, археология, архивистика, архонтология, бонистика, ваксилология, генеалогия, хералдика, дипломатика, документознание, епиграфика, историография, източникознание, историческа методология, нумизматика, палеография, папирология, хронология.
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Пражка пролет 1968

Мнение от Kotkata68 »

ЮЗУ „ Неофит Рилски”
Правно – исторически факултет
Благоевград

Курсова работа
по
Най – нова обща история
на тема: „Пражка пролет ’68, опит за реформи”

на
Димитрия Ангелова Васева
фак. № 0606038
IV курс
специалност: История
Благоевград
2010

Пражка пролет е опит за либерализация на социалистическия режим, опит, който показва, че социализмът не може да се реформира. Наименованието „Пражка пролет“ се появява за първи път в западната преса и с него стават известни събитията в Чехословакия от 1968.
Чехословашките ръководители и идеологически центрове на ЧКП издигат тезата, че за Чехословакия е необходим нов, дълбокодемократичен модел на социализма. В идеите на „Пражка пролет” фигурира постановката, че марксизма не е интернационална теория и че са възможни различни разновидности на марксистката теория.
На 5 януари 1968 г. на мястото на Антонин Новотни, привърженик на твърдия партиен курс, за първи секретар на Чехословашката комунистическа партия е избран Александър Дубчек. Той обявява нов курс за реформиране на комунизма под мотото „социализъм с човешко лице“ и през април същата година в Чехословакия започва цялостна либерализация. Постепенно се прокарва идеята за свободни пазарни отношения и се дава свобода на пресата.
Като цяло, партиите от другите соцстрани, реагират остро на разбиранията на новите ръководители на ЧКП. Налице е противопоставяне между диктатурата на пролетариата и социалистическата демокрация, затова, че „ диктатурата на пролетариата е изчерпала своите исторически възможности и функции” и за „необходимостта от разширяване на демокрацията в Чехословакия и на свободата на личността.”
Ново е виждането за мястото и ролята на комунистическата партия в социалистическото общество. Според идеолозите на Пражка пролет комунистическата партия не може да е представител на всички социалистически слоеве. От тук следва, че другите партии и безпартийните трябва да участват пълноправно в управлението на обществото. Също така компартията трябва да се разграничи от държавната власт, изкуството, науката и културата и да се осигури свобода на научното и художественото творчество. Новият елит на ЧКП защитава идеята , че работническата класа не може вече да е водеща сила в социалистическото общество и че такава трябва да бъде интелигенцията.
.............................

Целият материал:
Прикачени файлове
Пражка пролет 1968.rar
(10.44 KиБ) Свален 10 пъти
Прочетено: 175 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

Върни се в “История”