Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Кратко резюме за Втората световна война

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани с историята.
Археография, археология, архивистика, архонтология, бонистика, ваксилология, генеалогия, хералдика, дипломатика, документознание, епиграфика, историография, източникознание, историческа методология, нумизматика, палеография, папирология, хронология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283225
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Кратко резюме за Втората световна война

Мнение от Mozo »

Начало на Втората Световна война



     1. „Странната война” (1939 – 1941 година).

     1 септември 39 година – начало – Хитлер напада Полша;

     Повод – Полша е била спокойна, защото е имала договор и с двете държави. Нападната е гр. войска и е обвинена Полша.

     Под натиска на правителството (3 септември) – Англия и Франция обявяват война на Германия. Но забавят и изпращат войски до границата и само наблюдават. На 17 септември 1939 година Сталин изпраща СССР войски в Полша. Но срещата им ще бъде във Варшава. Но Сталин започнал да се колебае. Хитлер дава ултиматум на Сталин, че ако не нападне Източна Полша, той ще завладее цяла Полша.

     Поляците приемат като защитници СССР. [През „Катинска гора” намират трупове на повечето от поляците убити в масови гробове и до 90 година се счита, че Германия е виновна, а после се оказва, че СССР ги е избила. Много са били изпратени в Сибир.]

     2. Съветско – Финландска война – есента на 39 година – Хитлер се отправя на Запад и Сталин води война с Финландия.

     Хитлер забавя военните процеси. Сталин първо отправя ултиматул да се присъединят. Финландия защитава териториите до пролетта на 40 година. Започва зимата . 40 година Финландия е присъединена към Сталин. Започва Хитлер поход на Запад – Дания, Норвегия.

     3. Светкавичната война – март – април Дания, Норвегия атакува Белгия. Първо атакува Дания, а не Франция за да атакува по море май месец гер. войски до 22 юни Франция е обявена за окупирана (40 год). И тя вече не може да участва във войната до 44 година (освободена).

     Опит за превземане Великобритания август – септември 40 година – блокада. Около 1 месец започва да бомбандира Лондон. Хитлер отлага, защото Великобритания го надминава по флот. Но решава, че не е готов. Есента на 40 и 41 година чрез предложения и от България също Румъния. Унгария (40 год) стават сателити на Германия. Румъния забавя, но до края на 41 год остава сателит на Германия. Но те спорят за Бесарабия. България много бави. Борис се среща с Хитлер (40 година декември). Той се колебаел. 41 год. Народно събрание. Започват великите дебати. Разделят се на две:

     Присъединяване на България. Едни германофили и русофили. В България министър – председател Богдан Филов е германофил. С речите си той ги убеждава да се включат на страната на Германия. Дава се на Богдан Филов и на 1 март 41 година подписва да стане сателит на Германия. Италия и Германия се споразумяват да оставят Италия да превземе Гърция, но не успява.

     13 декември 40 година – Хитлер издава директива – да преминат р.Дунав, но изчаква България и напада Гърция. Но и да атакува СССР, но и Сърбия, защото тя е била решена да помага на СССР. Борис III е поставил условия. Но Румъния не е подписала.

     2 февруари 41 година – Румъния подписва.

     1 март 41 година – България подписва. Защо Хитлер иска България? Защото там има силното влияние на Англия.

     България да не участват военно във войната. Това ще даде на България работни места. Борис III го извоявал. Хитлер се съгласил, защото иска България като територия. По време на войната не се допуска България да воюва. Докато Румъния, Унгария, Финландия воювали. На Сърбия Хитлер също предлага да станат сателити. Те отначал се съгласяват, но когато отиват да подписват (март), но се извършва преврат и ново правителство, което отказва. Април 40 година – влиза Хитлер и превзема Сърбия. За да контролира цяла Европа и той си прави три стратегически центъра: Франция, Полша, Югославия (Балканите). Те се отнасят жестоко към населението. Най-лошо страда Полша, защото там е имало много евреи. На 22 юни 1041 година Германия напада СССР. САЩ не взема микаква позиция.

     Англия още сма не може да предприеме военни действия. Сталин е най-спокоен, защото има договор и е спокоен, че Хитлер ще спази своето обещание, защото той си е завладял своята част от Европа.

     4. Германо – съветската война.

     Начало – 22 юни 1941 година. Вечерта на 21-22 юни Сталин ги събира да ги почерпи като им казва, че война няма да има. Но на сутринта се оказва, че Хитлер започва война. Сталин е бил много ядосан и уплашен. Сталин се затваря в най-високата кула на Кремъл. Чакал е до обяд Хитлер да му обяви ултиматум. Хитлер навлиза в Брест – Литовск. И първо са избити руските граничари, първи няколко часа и няколко дни през цялата война са избити най-много 6.5 милиона воина. Същия ден в Москва се провежда мач Германия – СССР. Някъде към обяд Сталин излиза и проявява положителни прояви. Планът на Хитлер се нарича Барбароса. Основни посоки на нападението:
· север – да се достигне до Ленинград (Санкт Петербург);
· юг – центърът бил Киев;
· централната – вътрешността на СССР, за да се стигне до Москва;

     Цел – север и юг бързо да се завладеят и да се присъединят. Сталинград също е бил цел. Но и България ще му трябва и излаз на Черно море. Стигат до Ленинград, но там ленинградчани успяват да се защитят и Хитлер не успява. И това продължава 900 дни. Жестока обсада. Зимата е била спасение за тях. Оттук започва забавяне.

     7 декември 1941 година – Япония напада Пърл Харбър.

     5. Създаване на антихитлеристка коалиция.

     На 14 август 1941 година срещата между Рузвелт и Чърчил завършва с огласяване на Атлантическата харта. Целта и е да се осигури независимост за народите е всеки народ сам да си избира формата на държавно управление. На 24 септември 1941 година. И така се изгражда антихитлеристката коалиция.

     На 1 януари 1942 година във Вашингтон е подписана декларация на 26 държави – Обединени нации, които трябва да се борят срещу Тристранния пакт.

     На 7 декември 1941 година Япония напада Пърл Харбър и така се слага край на изолационизма. САЩ обявява война на Япония. Германия и Италия обявяват война на САЩ. Япония завзема Малайзия, Бирма, Индонезия, Филипините. И всички Велики сили се включват във войната. На 26 май е подписан съюзен договор между СССР и САЩ за взаимна помощ.

     Маршал Жуков Сталин е искал да се открие Втория фронт. Целта е да се затрудни германската война (септември 41 година). 7 декември САЩ влиза във войната. Тя забавя, защото ако Хитлер превземе СССР, САЩ е следващата държава, която ще бъде нападната. 41 година – германския народ е недоволен от Хитлер.

6. Основни битки.

     Обсада на Ленинград. За няколко месеца голяма част от заводите в Москва се изнася на влакова композиция в Сибир. Произвеждат нови оръжия – танкове. Жените, децата и старите хора отиват с влаковете. 41 година са най-тежките битки за Москва. Воюва се в предградията, но не успяват.

     Първата победа при Москва: (причини)
· изнасяне на военната промишленост (катюши);
· ентусиазма на СССР;
· декември – жестока зима;

     42 година – Сталинград била последната си възможност. Целта е тази войскаслед това да тръгнат към Москва. За да е сигурен иска от България да предостави военни кораби от Черно море и да се осъществи обръч около Сталин, начело с генерал Паус. Но не се случва. Боеве са се водели за всяка педя зема. Надделяват по брой германците. Във войната след сталинградската битка има най-много избити германци. Някои умират от глад (от юни 42 година до ноември 42 година).

     II етап – превземането на Москва;

     III етап – изгонване на германските войски от СССР.

     „Сраженията край Куркската дъга”. 44 година – голямата победа на СССР и пролетта на 44 година нито един германски войник не се намира в СССР.

     Основни конференции по време на войната Чърчил, Рузвелт и Сталин.

      Техеранска конференция – среща в Москва 28 ноември – 1 декември 1943 година – Сталин я предлага. Решението е Великите сили се ангажират с откриване на Втори фронт. Те се ангажират да бъсе 44 година, но датата не е уточнена. Забавя се политиката. Великите сили са се надявали Хитлер да победи, но са знаели, че един ще бъде победителя – СССР. Тримата започнали да спорят къде точно да се открие. Чърчил искал да се открие на Балканите, Рузвелт – в северна Европа, а Сталин подкрепя Северна Европа, защото не иска да се откаже от Северна Европа.

     На 6 юни – Нормандия, с флот, по море – целта е да атакуват по море.

     43 година – в Италия влиза Англия. Тя е победена. Не е в Тристранния пакт.

     Хитлер не искал руснаци да навлезнат в прекалено много територии. А Сталин не криел претенциите си към Източна Европа. Започнала надпревара (44 – 45 година), кой пръв ще влезе в Германия и по-точно в Берлин (ще завладее Райхстага и ще установи нова политика). В Алжир и Мароко се водела освободителна борба, начело с генерал Шарл де Гол. И да участват в освобождението на Франция и да се атакува Италия. 1943 година организират нахлуване в Италия. В 1945 година след десанти Италия капитулира.

     7. От юни 44 година военните действия се пренасят извън СССР (пролетта на 44 година до 2 септември 45 година).

     Край на войната в Европа (от 44 година до 9 май 45 година). Започва се война в Западна Европа. Откриване на II-ри фронт и освобождение на Франция. Шарл де Гол искал да не навлизат в Париж. И до края на юни 22 Франция е освободена.

     Освобождаване на Балканските територии – Румъния, България, Югославия. Българите навлизат в Югославия. При р.Драва в Унгария са най-ожесточените боеве и са избити много българи.

     9 май се подписва акта за капитулация на Германия.

     45 година юли – август – Погодамска конференция. Трябва да се реши (от 22 юли до 3 август) как да се съди Германия.
Военни действия в периода 44 – 45 година.

     48 година – Хари Труман довършва мандата и е избран за президент. На конференцията той показал своите антисъветски и антикомунистически настроения. Решенията са набелязани на Кримската конференция – Германия да бъде разделена на зони. И на тази конференция се решава на кои държави да бъдат дадени 50% от Германия ще бъде дадена на СССР. А другите 50% са разделени на три – Франция, Англия и Америка.

     СССР искали готова стока, чрез която да се изплатят репарациите. Защото са големи разрушенията. За Германия са и спор за западната граница на Полша – СССР, Сталин ги е избрал.

     Да се създаде съвет на министрите на всички победителки – договор с победените.

     10 февруари 47 година – подписан е договора с България – Парижки договор. Полша, Чехословакия са най-облагодетелствани с германските територии. СССР застава зад България. СССР да не се отнемат на България територии. От 1 януари 40 година да останат български включително и Южна Добруджа.

     Във всички фашистки държави да се дефашизират – да се премахне фашизма.

     Демилитаризация – намаляване на победителки и победени (за оръжията). Но по-упоритите са били американците – те вече са имали атомна бомба. Труман решава да я използва сега.

     Между Сталин и Труман се появява личностен конфликт. Имало е спор и за Китай – Манджурия. Руски флот е трябвало да участва. Август месец СССР навлиза в Япония. Но се страхува че СССР ще реши да завземе цялата територия, включително и Азия. На 6 август и 9 август 1945 година – Хирошима и Нагазаки.

     2 септемсрви 45 година – Япония капитулира и това е краят на Втората Световна война.
Прочетено: 10157 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “История”