Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Еволюция и основни характеристики на природата на войната

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани с историята.
Археография, археология, архивистика, архонтология, бонистика, ваксилология, генеалогия, хералдика, дипломатика, документознание, епиграфика, историография, източникознание, историческа методология, нумизматика, палеография, папирология, хронология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284096
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335063
Местоположение: Somewhere In Time

Еволюция и основни характеристики на природата на войната

Мнение от Mozo »

В О Е Н Н А А К А Д Е М И Я “Г. С. Р А К О В С К И”
ФАКУЛТЕТ “НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ И ОТБРАНА”
КАТЕДРА „ПОЛИТИКИ СТРАТЕГИИ И ОТБРАНИТЕЛНО ПЛАНИРАНЕ”


ТЕОРИТИЧНИ АСПЕКТИ НА ВОЙНАТА
Основни характеристики на природата на войната


УВОД

Въоръжената борба, се отнася за всеки човешки конфликт, в който се използва оръжие или оръжрейни системи. Независимо от настъпилите промени в света и в съвременни условия въоръжената борба си остава най характерен белег и главна съставна част на войната.
Необходимо да се разработва теорията на войната, която формира в определена степен нашето мислене, за да се справяме със сложността и непостоянството на стратегическата среда, с нейните промени, непрекъснатост, проблеми и последици, благоприятни възможности и присъщи заплахи на средата.
Целта на настоящата разработка е на основата на анализа на опита от миналите войни, съвременните военни конфликти и съществуващите теоретични разработки да се разкрият теоретичните постановки за природата и основните аспекти на теорията за войната и се представят съвременните постановки за ролята на националната и военната стратегия за войната.
От древността до наши дни войната е най-голямото изпитание за жизнеността на цивилизацията и най-голямата заплаха за нейното съществуване. Като такава хилядолетия наред тя е била обект на изучаване от философи, държавници, учени и прочее. Те се стремят да изяснят нейната същност, генезис, характер и последици в резултат, на което съществуват много определения и сентенции за войната.
В древната китайска литература Сун Дзъ определя войната като „велико дело за държавата, почва на живота и смъртта, път за съществуване или гибел”.
Клаузевиц я описва като „акт на силата, с която принуждаваме противника да изпълни волята ни” и още като „продължение на политиката с други средства”.
Целите на войната се различават в съответствие с ролите на групите в конфликта: целите на офанзивната война обикновено се заключават в подчиняване, асимилация или унищожение на друга група, докато целите на дефанзивната война са просто отблъскване на офанзивната сила, а често и просто оцеляване. Целта на войната, или на опонентите в конфликта, е да се наложи волята над противника.
Разсъждавайки върху изложеното до тук, можем да опишем войната като социален феномен, представляващ насилствен сблъсък на жизнени интереси между организирани общности от хора, постигащи целите си с използване на военна сила.
Като всяко явление или предмет, войната има свои и особени характеристики. Познаването на тези характеристики ни дава възможност да разбираме и да си обясняваме същността на съвременните войни и конфликти с използване на въоръжени сили.

ОСНОВНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ И ЕВОЛЮЦИЯ НА ПРИРОДАТА НА ВОЙНАТА

Основните характеристики на природата на войната са: триене (противопоставяне); несигурност; флоидност (постоянна промяна); безпорядък; сложност; човешко измерение; насилие и опасност; физически и морални сили.1
Триенето (противопоставянето) като основна характеристика на природата на войната е един от неизброимите фактори, които въздействат, превръщат нейното водене в изключително трудно дело.
Тези обединени фактори се наричат триене (противопоставяне), описани от Клаузевиц като „силата, която прави очевидно лесното толкова трудно”.
Противопоставянето е сила, съпротивяваща се на всички действия. Тя прави простото трудно, а трудното – привидно невъзможно.
Всеки от опонентите се стреми да се противопостави на противниковата воля и да наложи своята. Това е динамично взаимодействие между двете противоположни воли, което прави войната трудна и сложна. В тази среда противопоставянето (триенето) е в изобилие.
Каквато и да е формата, поради факта, че войната е човешко начинание, противопоставянето (триенето) винаги ще съдържа психологическо и физическо въздействие.
Несигурността като основна характеристика на природата на войната е един от многото източници на противопоставяне (триене) и тъй като е дълбоко проникващ и остър белег на войната, се разглежда самостоятелно.
Всички действия по време на война са в условия на несигурност – според Клаузевиц това е мъглата на войната.
Опитите да се редуцира чрез набиране на информация не могат да я елиминират. Същността на войната прави невъзможна абсолютната сигурност. Всички действия по време на война ще се базират на непълна, неточна и дори на противоречива информация. В най-добрия случай може да бъдат определени вероятностите.

Целият материал:
Прикачени файлове
Еволюция и основни характеристики на природата на войната.rar
(16.07 KиБ) Свален 19 пъти
Прочетено: 163 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “История”