Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Природа на войната

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани с историята.
Археография, археология, архивистика, архонтология, бонистика, ваксилология, генеалогия, хералдика, дипломатика, документознание, епиграфика, историография, източникознание, историческа методология, нумизматика, палеография, папирология, хронология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284095
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335053
Местоположение: Somewhere In Time

Природа на войната

Мнение от Mozo »

ВОЕННА АКАДЕМИЯ „ГЕОРГИ С. РАКОВСКИ”
1584,София, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви” № 82



Е С Е
Тема: “Основни характеристики на природата на войната.”



Специалност „Национална сигурност и отбрана”.


Избрах тази тема, защото ме впечатли много с невероятната историческа палитра от конфликти между различни велики империи, водещи нации и други страни, дръзнали и правили своите велики истории от древния свят до настоящият все по глобализиращ се такъв. В световен мащаб е имало и има многобройни конфликти, които тлеят с години, като претенциите на едни страни спрямо други, стават все по ожесточени. Несъмнено, където има мир няма война и обратно, което показва, че винаги има конфликти, които са нерешими по дипломатичен път, заради това се прибягва до военни действия.
За да бъде ясно, какво е насилствен конфликт, съпроводен с насилие и отнемане на човешки животи, ще опиша във вид на определение, що е война?
Войната за мен е абсолютен неприемлив и нежелан ужас, както и за определени страни или групи, които взема участие в нея. Неприятното е, че военните действия са един нелицеприятен цирк или сеир за околните страни, които я наблюдават с охолство или не. Определено една война е съпроводена с голям финансов ресурс, който се отпуска от поръчалата войната страна.
Но какво всъщност означава една война?
Основната характеристика на войната (военните действия) е, организиран целенасочен насилствен конфликт, който има характера на особено висока агресия, несигурност в обществото и приспособяването към нея от страна на същото. Факт е, че в една война има много висока смъртност.  В характеристиките на войната можем да включим обособени най-малко две организирани групи, които решават предумишлено някакъв спор. Тук винаги има две страни, като едната страна налага интересите си с упражняване на насилие спрямо другата. В зависимост от поставените цели във войната има офанзивни действия, които са насочени от едната страна спрямо другата, с цел пълно унищожаване и разгром. Целта на другата характеристика на войната е дефанзивната такава, чрез отблъскването на офанзивната сила, с цел оцеляване на по-слабата страна в повечето случаи.
Какви са причините за една война? Навярно и доказано е, че те са заради наличието на оскъдни природни ресурси, като земя, енергийни източници и други. В една война се решават много противоречия между страните, като тук можем да споделим мисълта на немския генерал-майор Карл фон Клаузевиш, който дава следната характеристика и решение на войната: „Войната е продължение на политиката с други средства”. Във войната се използват най-вече въоръжените сили, които са от решаващо значение. В нея се ползват лостове и механизми за въздействие по икономически, идеологически и дори дипломатически път за водене на борба от страните. Войната е приета, като престъпна политика, на която и да е страна, изчерпала дипломацията или други форми за преговаряне и постигане на желаните резултати. Война има винаги, когато има големи недоразумения или спорове между нации, които не могат да бъдат разрешени с мир или дипломатически средства, като се прибягва до агресия и военни действия.
Във воденето на войните винаги е имало много фактори, които им въздействат и ги правят доста трудно начинание или дело. Тук може да посочим и една от характеристиките на войните – триенето или противопоставянето. Самата съпротива във войната е вид сила, противопоставяща се на каквито и да е действия, като прави простото трудно а последното невъзможно.
Относно гореизложеното споделям логиката, че там където има водени действия, винаги има две страни, които враждуват и налагат една на друга своята воля, ценности или идеи. Когато има противоположно мислене между две страни, винаги имаме несъгласие и цел на двете страни да спорят, като само едната налага волята си над другата, като се поражда така нареченото противопоставяне. Вследствие на това можем и да заявим, че всяка въоръжена единица (противник) е вид независима сила.
Друга особена характеристика на природата на войната е така наречената несигурност. Несигурността е характерен белег на войната, който носи несигурност и особен момент. Имайки в предвид, че всяко действие и противодействие в противопоставянето между две страни има несигурност, като Клаузевиц споменава свое научно мнение, че несигурността е мъглата във войната. Под мъгла, можем да разбираме непознато, невидимо и изненадващо, което прави природата на войната различна и немалко пъти непозната за враждуващите страни.
Безпорядъкът е друга важна характеристика на природата на войната, когато в нея имаме несигурност и флуидност. Всяка бойна ситуация поражда безпорядък и неподреденост между страните. Безпорядъкът се характеризира с това, че победите изискват работа във военни действия, които се развиват на бойното поле в безпорядък.
Във всяко военно действие имаме човешки фактор, който е в основата на противопоставянето на две страни в безпорядъкът на войните. Във тях има издръжливост, морални и физически сили. Човешкият фактор, като основна характеристика на природата на войната, не може да бъде подценен или изолиран от природата на водените действия, като цяло.
Сложността в природата на войната се характеризира с това, че всеки от воюващите не е самостоятелна единица, която да мисли и действа, както намери за добре, а се явява част от сложна система с множество индивидуални части, събрани в едно цяло. Тук имаме колективно действие на различните индивидуални части в противопоставянето между две страни, с цел налагане на една воля над друга воля. В сложността е характерно, че не може едно лице или самостоятелен орган да взима еднолично решения в централизацията на военните действия, защото това се смята за вредно и нередно действие.
Насилието и опасността са образа на войната, като в нея няма нищо човешко, а напротив само престъпления и ужас над човечеството. При войната винаги има опасност, независимо каква и в какъв вид. Ето защо проблемът е това, лидерите да разучават страха и да се научат да го разбират и избягват до колкото е възможно това в определени ситуации на военни действия.
Войната, като природа има своята физическа характеристика, изразяваща се във видими, измерими и познати елементи. Те се измерват с апаратура или технология. Тук има различни характеристики за съотношение на силите, средствата, пленени хора, загубени човешки животи или загуба на материални средства и загубена или превзета територия. Моралният аспект на войната се изразява във способността на поддържаща висока воля и умствен аспект, които са части от общите психологически сили.

Целият материал:
Прикачени файлове
Природа на войната.rar
(37.86 KиБ) Свален 10 пъти
Прочетено: 304 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “История”