Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

За властта (Есе)

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани с историята.
Археография, археология, архивистика, архонтология, бонистика, ваксилология, генеалогия, хералдика, дипломатика, документознание, епиграфика, историография, източникознание, историческа методология, нумизматика, палеография, папирология, хронология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
lovesnoopdogg666
Начинаещ
Мнения: 64
Регистриран: ср мар 12, 2008 21:14
Репутация: 2
пол: Жена

За властта (Есе)

Мнение от lovesnoopdogg666 »

ЕСЕ




За власта




Власт-асиметрия на свободата.От една страна тя е способността на човека да влияе на други хора и да ги накара да следват неговите собствени желания.От друга страна, тя е взаимодействие м/у различните желания и стремежи на човешките същества.
Ресурсите на властта-Ресурсите на властта са качествата на човека, неговата собственост и социално положение.
Политиката като власт-Политиката е пространството на властта и на “срещата” на властта със свободата на човека.Тя е полето на стремежа към власт и на съпротивата с/у този стремеж, на упражняването на властта и на подчиняването на властта.Политиката е нещо повече от държавата.Държавата е само ядро, център на политиката като феномен на обществения живот на човека.
Правото като власт-умението да се управлява.Това е система от правила за съгласуване на властта и свободата на индивидите, които живеят в някаква общност.В условията на политическото общество правото е тази координатна система, която свързва действията на хората с морала и чувството им за справедливост.Правото е възможната свобода на човека и допустимата власт над човека в държавата.
Политиката като борба за право-Либералната традиция е способността на човека да избира и да носи отговорност за своя избор, е в основата на либералната философска традиция.Центърът на либералната идея са индивидуалната свобода, свободното договаряне и неприкосновеното право на собственост.Под собственост се разбира не само имота но и честта, здравето и убежденията на човека.Основен проблем на политическия либерализъм е проблемът за съчетаване на стремежа към власт със стремежа към свобода.Свободата е условие за съществуване на властта.
Правата на човека - признаване на човешката свобода.Закрепване на свободата в закони
Авторитет и право-авторитетът е естествена и приемана за справедлива власт.За да се укрепи и защити като право, всяка власт има нужда от авторитет.За да бъде една власт стабилна тя трябва да защити своите цели и източници.
Правото на силата и силата на правото в политиката- несправедливостта (насилието) и справедливостта(съгласието).
Политическа свобода и политически права-Човешката свобода има две страни : негативна и позитивна-свобода от и свобода за.Със свобода от се подчертава претенцията на човек за автономност и за независима зона на избор.Със свобода за се подчертава претенцията на индивида да постига своите цели и да разширява зоната на автономен избор.
Политическа свобода-За съвременния човек полит. свобода е негативна, охранителна или защитна.
Политически права 17-18 век Отхвърлят се съсловни и наследствени привилегии и се издигат лозунги като свобода, равенство, братство.
Вещ и вещни права-Вещта е устойчиво единство от качества, което няма собствена свобода, а е обект на човешките права.Противоположността вещ-лице.Лицето има свобода затова има и права , вещта няма свобода.Лицето е субект, носител на права, а вещта е обекта на човешките права.Вещите имат цена защото могат д бъдат сравнявани.Всяка вещ може да бъде оценена като повече или по-малко ценна.
Светът на вещите-Вещите са пасивният обект спрямо който човек проявява активно своята свобода.Божествени и човешки-Това е древно и архаично деление от времето на римското право.Храмовете, гробниците и всички предметно на религиозния култ принадлежат на божественото право.Те нямат цена защото са несъизмерими с човешките вещи.
Общи и публични-Вещите са за никого или са на всички.Общи-водата, въздухът, морският бряг- те не принадлежат на никого.Публични- пътищата, театрите, пристанищата- това са изкуствени вещи направени за общо ползване.
Движими и недвижими-Недвижимите вещи са такива по природа (земя, дървета, растения, сгради) или по предназначение(животните във фермата, машините в завода).Движими са всички останали вещи.
Заместими и незаместими - 100лв.не точно тези 100лв.
Потребими и непотребими - потребими (храна , пари) непотребими (сгради, инструменти) после могат да бъдат върнати.
Делими и неделими - Делимата вещ и след деленето остава цяла, докато след деленето неделимата вещ престава да бъде цяла.
Главни и второстепенни - Когато една вещ е делима, тогава нейните части или са равноценни, или някоя от тях е главна, а другите второстепенни.
Владение - фактът и намерението да се държи вещта като своя (не съвпада със собствеността).Държането е временно властване над вещта без намерение да се задържи.
Собственост - най-пълна проява на вещното право; пълна власт над вещта или плодовете й (природни и граждански).
Придобиване - първично и производно.Първично- завладяване, присъединяване, намиране, плодове, обработка;
производно - чрез договори и завещания.
Права върху чужда вещ - право на ползване - с отстъпване на определена вещ за определено време на определено лице.Суперфиция - право на ползване.Чужда земя за строеж.Правото на суперфицията е абсолютно вещно право.Сервитут - Собственикът на един участък има право да прокара през съседния участък пътека за достъп, напоителни съоръжения, елзахранване.Негативен сервиту - Правото да се изисква от съседа да не за сажда близо до границата засенчващи дървета, да не строи сграда, която да нарушава нормалния изглед и достъп на светлина.
Престация - позитивна - нещо да се направи и нещо да се даде
негативна - нещо да не се направи
Облигационната връзка има 4 необходими условия:възможен резултат;не трябва да противоречи на закона;не трябва да противоречи на нравствеността; да е оценимо в пари;
Договори - Договорът е създаване на правна връзка м/у две или повече лица за постигане на някакъв резултат.Човек не може да сключи договор само със себе си.В договора се постига равенство, съгласуване на две воли.
Прочетено: 9503 пъти
Изображение МоМиЧе СъМ,По ДяВоЛиТе!!!
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “История”