Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Промени в османо-европейските отношения през 16 в.

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани с историята.
Археография, археология, архивистика, архонтология, бонистика, ваксилология, генеалогия, хералдика, дипломатика, документознание, епиграфика, историография, източникознание, историческа методология, нумизматика, палеография, папирология, хронология.
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Промени в османо-европейските отношения през 16 в.

Мнение от Kotkata68 »

Промени в османо-европейските отношения през 16 в.
(реферат)
по Османската империя и Европа

на Десислав Венциславов Панков
F38769

Управлението на Селим I, Сюлейман I и Селим II бележи върха на османската експанзия както в централна Европа и Баканите, така и в Средиземноморието. Селим I и Сюлейман I полагат огромни усилия и средства за водене на военни походи, но и задължително участвали в тях, смятайки че без тях тези походи биха били неуспешни. Завоеванията чрез военни деиствия са внушителни, но и успехите на фронта на дипломацията също не отстъпват по важност. XVI в. поставя на преден плат държавната организация на Османската империя. Неслучайно и Сюлейман I получава прозвището си Законодаеля. А и управлението му само по себе си е внушително по продължителноста си, цели 46 години, които спокоино може дасе определят като най-блестящия период на османската империя.
През първите месеци външната политика на Сюлейман значително се различава от тази на баща му Селим I. Новият султан и везирите му се насочват към по- естествените си противници, а именно неверниците в Европа.
Станалите при Селим I незначителни инциденти по границата с Унгария, Сюлейман бързо си припомня, когато научава, че османският посланнок, изпратен в Буда, за да съобщи за възкачването му на престола, не е бил посрешнат подобаващо от Лайош II. Но това бил само поведе истинска свещенна война, която щяла да възвърне самочувствието на армията, а благодарение на получената плячка и желанието на воините да влизат в битка. През 1521 г. Сюлейман завзема Белград и околните крепости. Това затвърждава положението на османците по десния бряг на р. Дунав и дава възможност за ползване на средното течение на р. Сава при предстоящите походи.
През 1522 г. се провжда смесена- сухопътна и морска операция срещу о. Родос и намиращите се там родоски рицари, считан за бастион на франското присъствие в източното Средиземноморие. След петмесечна обсада на 20 декември 1522 г. Родос капитулира при неблагоприятни условия. Великият магистър на острова Вилие дьо Л’Ил Адами хората му потеглят към Европа.
След завръщането си от о. Роодос 1523 г. Сюлейман взел решение което променило следващите дванадесет години, а именно Великият везир Пири Мехмед получил разрешение да се оттегли, а за негов заместник бил избран Ибрахим- интелигентен, трезвомислещ, с добър политически усет и силен характер. Ибрахим паша изиграва първостепенна роля в османската политика. Но това внезапно назначаване било нещо неучаквано, но бързо доказало ползата си. 1524 г. заминаваики в Египет Ибрахим паша има задача да сложи край на злоупотребите, които поради отдалечеността от централната власт са големи- беззаконието и корупцията били често явление. Но благодарение на деиствията на великия везир спокойствието в Египет било възвърнато, близо за век.
Ибрахим паша спешно се върнал в Истамбул поради бунт на еничарите от 1525 г., но най- вече заради възобновяването на военните деиствия срещу Унгария. На 29 август 1526 г. унгарската войска била разбита от артилеията и по- подвижнат войска на султана край блатистата равнина Мохач. В битката загива и крал Лайош II, на негово място султана поставя Януш Запояи, воивода на Трансилвания. Той бил задължен да плаща на Портата данък. Но след два месеца връждебно насртоените срещу Запояи благородници се събират в Пресбург и провъзгласяват за крал ерцхерцога Фердинанд Австрийски, брат на Карл V и вдовицата на Лайош II. Правото на османците като завоеватели и изборът на Диетата за Хабсбургите възниква почти непрестанен конфликт, продължил почти два века и половина.
..............................

Целият материал:
Промени в османо-европейските отношения през 16 в.rar
(14 KиБ) Свален 6 пъти
Прочетено: 217 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “История”