Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

План-конспект на урок по история за 11 клас

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани с историята.
Археография, археология, архивистика, архонтология, бонистика, ваксилология, генеалогия, хералдика, дипломатика, документознание, епиграфика, историография, източникознание, историческа методология, нумизматика, палеография, папирология, хронология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 295463
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 365247
Местоположение: Somewhere In Time

План-конспект на урок по история за 11 клас

Мнение от Mozo »

Шуменски университет „Епископ Константин Преславски”
Факултет по хуманитарни науки

План- конспект
на урок по История

Тема : Зараждане на национално самосъзнание


Изготвил: Проверил:
IV курс специалност: Български език и История Подпис:/…………………./

Шумен 2012г.
I. Тема на урока: Зараждане на национално самосъзнание


II. Вид на урока : комбиниран

III. Цели на урока :

1. Идеи:
Моята идея е да покажа ролята на книжовността, историята и духовенството за зараждането на националното самосъзнание. Мястото на Паисий и неговата „История славянобългарска” за формирането на националното самосъзнание и огромният принос на „будителите” на нацията.

2. Умения и компетенции:
- извличане и систематизиране на информация от писмени източници и изображения
- установяване на причинно- следствени зависимости
3. Понятия: нация, национализъм, национално самосъзнание

IV. Акценти:
- Нация и национализъм
- Промени в идейия климат през XVIII в.
- Паисий Хилендарски
- „ История славянобългарска”
- „Будителите” на нацията

V. Образователни технологии:

1. Методи :
- устни методи: беседа, разказ
- текстови методи: работа с исторически текст
- нагледни методи: снимков материал от учебника

2. Самостоятелна работа :
- стр.129 в учебника( Изображение на българският герб) , учениците
разглеждат изображението и отговарят на въпросите - Какво
представлява българският герб? , На какво е израз българският герб ?
- стр. 129 в учебника ( Създаване на „История славянобългарска”),
учениците прочитат документа и отговарят на въпросите - Към кого се
обръща Паисий в предисловието на „Историята” ? , Как Паисий
определя целта на своя книжовен труд ?, Кой българи укорява ?
- стр.130 в учебника ( трети и четвърти абзац за „История
славянобългарска), учениците прочитат текста и отговарят на
въпросите- Какво е прякото послание на „Историята”, освен като разказ,
който дава център на пробуждащото се национално самосъзнание? ,
Кои са тези две линии, в които се развива национланото осъзнаване?,
От какво е застрашен българския народ в Османската империя ?


VI. Дидактически средства:
- учебник по „История и цивилизация” за 11клас , Просвета-София, ЗП

Ход на урока


I. Въведение

1.Организационен момент – Добър ден, ученици. Казвам се Янислава Здравчева, студентка 4 курс БЕИ в Шуменския университет. Този час ще работим заедно и се надявам на вашето участие.

2.Въведение в историческото мислене
Възраждането е един от най-наситените периоди в българската история – преход от средновековието към новото време. Това е преход от затворения традиционен начин на живот към модерната епоха на икономическо предприемачество, културни промени, борба за национално признаване и за политическа независимост.

3.Актуализация на стари знания
В: Кога започва Българското възраждане ?
О: В българската историческа наука е утвърдена тезата, че Възраждането започва в началото на XVIII в. и в общи черти приключва с възсрановяването на българската държава през 1878 г. Редица от процесите на модернизацията обаче продължават много по- късно.
В: Кои са външните фактори повлияли на Българското възраждане ?
О: На първо място това е „отварянето” на Османската империя. Макар и да поддържат отдавна установения начин на живот и закони, консервативните елементи в турското общество не могат да спрат неудържимото навлизане на външния свят в икономиката, проникването на западни влияния, движението на хора,стоки и идеи. Фактор в развитието на българското население са и честите войни. Преминаването на войски, издръжката им, рекрутирането на селяни за обоза въвличат цели области във военната кампания. Сред факторите, повлияли на Българското възраждане, огромно място имат културните прониквания и влияния. През XVIII в. най-значително е влиянието на гръцката култура.

Целият материал:
Прикачени файлове
План-конспект на урок по история за 11 клас.rar
(19.38 KиБ) Свален 108 пъти
Прочетено: 3952 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “История”