Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Електронни разплащания

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани с информатика, компютри, интернет.
Алгоритми, теоретична информатика, операционни системи, изици за програмиране, изчислителна техника, компютърни мрежии, бази от данни, компютърна графика, роботика, изкуствен интелект, криптография.
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Електронни разплащания

Мнение от Kotkata68 »

УНИВЕРСИТЕТ ПО БИБЛИОТЕКОЗНАНИЕ И ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ

КАТЕДРА: ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ
СПЕЦИАЛНОСТ: ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ

КУРСОВА РАБОТА
ТЕМА: ЕЛЕКТРОННИ РАЗПЛАЩАНИЯ


Изготвил: Проверил:

Мая Боянова Дойчинова-Сапунджиева проф.д-р Л.Глушков
Задочно обучение
Ф. № 233 - ит

София
2010г.

СЪДЪРЖАНИЕ:
1. ВЪВЕДЕНИЕ В ЕЛЕКТРОННИТЕ РАЗПЛАЩАНИЯ. 2
2. ВИДОВЕ СИСТЕМИ ЗА ЕЛЕКТРОННИ РАЗПЛАЩАНИЯ. 2
2.1 СИСТЕМА ЗА ЕЛЕКТРОННИ РАЗПЛАЩАНИЯ С БАНКОВИ КАРТИ В ИНТЕРНЕТ. ЕЛЕКТРОННИ РАЗПЛАЩАНИЯ В БЪЛГАРИЯ ЧРЕЗ СИСТЕМАТА EPAY.BG 2
2.2 ЕЛЕКТРОННО БАНКИРАНЕ. 2
2.2.1 Предоженията на ОББ. 2
2.2.2 Булкорект на Булбанк 2
3. ПРЕДИМСТВА И НЕДОСТАТЪЦИ НА ЕЛЕКТРОННИТЕ РАЗПЛАЩАНИЯ. 2
3.1 ПРЕДИМСТВА НА ЕЛЕКТРОННИТЕ РАЗПЛАЩАНИЯ: 2
3.2 НЯКОИ НЕДОСТАТЪЦИ НА ОНЛАЙН БАНКИРАНЕТО: 2
3.3 ПРЕДИМСТВА НА ОНЛАЙН БАНКИРАНЕТО: 2
4. СТЕПЕН НА СИГУРНОСТ НА ПЛАЩАНИЯТА ПРЕЗ ИНТЕРНЕТ. 2
4.1 СИГУРНОСТ ПРИ ЕЛЕКТРОННИАЕ РАЗПЛАЩАНИЯ. 2
4.2 СИГУРНОСТТА ПРИ ИЗПОЛЗВАНЕТО НА EPAY.BG. 2
4.3 СИГУРНОСТ ПРИ ЕЛЕКТРОННОТО БАНКИРАНЕ. 2
4.4 СИГУРНОСТ НА ПЛАЩАНИЯТА В U-ONLINE НА ОББ. 2
5. ЕЛЕКТРОННИТЕ РАЗПЛАЩАНИЯ НЕДЕЛИМА ЧАСТ ОТ ЕЛЕКТРОННИЯ БИЗНЕС И ЕЛЕКТРОННАТА ТЪРГОВИЯ. 2

1. Въведение в електронните разплащания.
В информационната ера електронното плащане започва да става все по-важно. Бяха въведени нови финансови процедури и монетарни структури, които да рефлектират на технологичните възможности и изискванията на съвременната икономика. Глобализацията и Интернет промениха начина по който крайните потребители и компаниите извършват своите разплащания.
При традиционното плащане, определена стойност се прехвърля по няколко различни начина - документно или в брой. Разплащането в брой използва банкноти и монети, които се издават под контрола на правителствата. Документните плащания използват ордери, чекове, пощенски трансфери, акредитиви и банкови карти. Различните методи за разплащане имат различни свойства. Те варират от пълна анонимност при плащанията в брой до пълна идентификация при плащанията с банкови карти. Различните транзакции могат да бъдат проследени в различна степен, а таксите за транзакциите са различни в зависимост от метода за разплащане. Причината за съществуването на толкова много механизми е, че съществуват различни обстоятелства - това дава на всеки механизъм пазарна ниша. Както при традиционните методи за разплащане, така и електронните най-големия проблем е да бъде осигурено, че никой няма да може да копира цифровите пари и, че никой няма да може да открадне информацията за кредитната карта, банковите сметки и всяка друга лична информация. Финансовите транзакции между отделните банки отдавна бяха приведени в електронен вид. За да могат да емулират характеристиките на съществуващите схеми за разплащане, електронните системи за разплащания трябва да отговарят на определени изисквания. Системите за Интернет плащания трябва да бъдат много гъвкави - те трябва да поддържат различни модели на плащания за различни ситуации (примерно плащане чрез кредитна карта, дебитна карта, в брой или чек). Периодът за плащането трябва да бъде договорен между двете страни. Системите трябва да позволяват извършването на конверсия на цифровите пари от една в друга система за разплащане. Инфраструктурата за разплащане трябва да поддържа множество форми на разплащания, различни цифрови валути и освен това е необходимо сключването на договори с други доставчици на цифрови и реални финансови услуги - това ще позволи конвертирането на паричните средства в други системи. За да има успех дадена инфраструктура за разплащане, тя трябва да бъде достъпна и добре приета от всеки. Следенето на плащанията трябва да може да се извършва лесно. Инфраструктурата трябва е такава, че всеки да може да я използва без посредник (примерно банка). Всяка транзакция включва купувач и продавач на продукти, информация или услуги. За всяка финансова транзакция е необходима и финансова институция, която да извърши паричния трансфер, дори в повечето случаи са необходими две финансови институции (на продавача и купувача). ......................
..................
Електронни разплащания.rar
(34.73 KиБ) Свален 59 пъти
Прочетено: 527 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Информатика, IT, интернет”