Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Проектиране на модел на SIP прокси сървър

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани с информатика, компютри, интернет.
Алгоритми, теоретична информатика, операционни системи, изици за програмиране, изчислителна техника, компютърни мрежии, бази от данни, компютърна графика, роботика, изкуствен интелект, криптография.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Проектиране на модел на SIP прокси сървър

Мнение от Mozo »

ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ – СОФИЯ
ФАКУЛТЕТ ПО КОМУНИКАЦИОННА ТЕХНИКА И ТЕХНОЛОГИИ





КУРСОВ ПРОЕКТ
ПО
ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ В СЪОБЩЕНИЯТА



ТЕМА:”Проектиране на модел на SIP прокси сървър”


Студент: Ивайло Владимиров Петров
IV курс, фак.№ РА040197





СОФИЯ Ръководител:
гл. ас. д-р. И. Атанасов



ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ – СОФИЯ
КАТЕДРА СЪОБЩИТЕЛНА ТЕХНИКА



ЗАДАНИЕ ЗА КУРСОВ ПРОЕКТ ПО ДИСЦИПЛИНАТА ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ В СЪОБЩЕНИЯТА

На: Ивайло Владимиров Петров
Група: 65 Ф.Н-р: РА040197
Задание:
Да се проектира модел на софтуерен модул, реализиращ поведението на SIP прокси сървър, запомнящ състоянията на сесиите. Моделът трябва да има следната функционалност:

• Да поддържа SIP съобщения за изграждане на гласови повиквания между клиент(и) и сървър

В курсовият проект да се представят SDL диаграми на процесите за:
• SIP stateful proxy server

Модулът трябва да има възможност да извежда информация за събитията, които детектира, както и номера на сесията за която се отнасят те.

Дата на задаване: 23.03.2006
Дата на предаване: края на семестъра

Структура:
1. Увод
2. Разглеждани сценарии
3. SDL Диаграми
4. Заключение









1. Увод
С бурното развитие на телекомуникациите като икономически и технически отрасъл беше наложено въвеждането на все по нови и нови услуги осигурявани от мобилните мрежи, с цел да се задоволят изискванията на съвременния динамичен пазар.
Разбира се мобилната телефония винаги остава най-популярната телекомуникационна услуга. Поради големите възможности на съвременните мрежи не би било пълноценно една мрежа от последно поколение да бъде използвана само за този вид услуга, имайки предвид, че всяка една допълнителна услуга предлагана от даден оператор го прави по конкурентно способен и високотехнологичен.
С въвеждането на мобилните мрежи от трето поколение каквато е UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) или 3G, започва унифицирането и свързването на различните и познати мрежи, за да могат да си взаимодействат и обменят информация една с друга.
В следствие на това унифициране се започва и реализирането на услуги които да разширят стандартното използване на услугите на мобилната мрежа като по този начин използват по пълноценно капацитета й. Самото преминаване от GSM мрежата в мрежа от трето поколение става плавно като вече реализирана UMTS мрежата обединява GSM мрежата със допълнителните разработки за осъществяването на прехода.
В съвременният високотехнологичен начин на живот, все повече нови услуги започват да стават достъпни за динамичният човек, чрез мобилните устройства. Все по-широко става използването на различни интернет услуги в ежедневието. Реализирането на тези услуги е възможно да се осъществи чрез IP Multimedia Sybsystem (IMS). Изграждането на аудио и видео връзки в IMS става на базата на Session Intiation Protocol (SIP). Това е протокол за сигнализация използван за изграждане и прекратяване на мултимедийни сесии.
В краят на 2000 година, SIP беше приет като 3GPP протокол за сигнализация и постоянен елемент от архитектурата на IMS за IP базирани мултимедийни услуги в мобилните мрежи.
IMS e стандарт на Next Generation Networking (NGN) за мобилните оператори, които искат да предоставят мобилни и фиксирани услуги. IMS използва Voice-over-IP (VoIP) изпълнено на базата на 3GPP. По този начин IMS ще даде на мрежовите оператори и доставчиците на услуги способност за контрол и зареждане за всяка услуга. В добавка на това потребителите ще имат възможност да им се изпълняват всички услуги когато са в роуминг, така добре както все едно са си в собствената мрежа. За постигането на тези неща IMS използва стандартния IP протокол. Така мултимедийната сесия се осъществява между два IMS потребителя, между IMS потребител, който обаче е съвместим с IP протокола и потребител на Internet и между два потребителя на Internet чиято връзка е изградена на базата на самия протокол. Още повече, че интерфейсите за услуги също са базирани на IP протокола.
В курсовия проект се разглежда изграждането на аудио връзки в IP Multimedia Subsystem (IMS) базирани на SIP протокол за сигнализация. Реализирано със SIP прокси сървър, запомнящ състоянията на сесиите и поддържащ SIP съобщения за изграждане на гласови повиквания между клиент(и) и сървъра. В проекта са представени SDL диаграми на процесите SIP multimedia call agent.


2. Разглеждани сценарии
Session Initiation Protocol (SIP) сe намира в приложния слой сигнални протоколи за създаване, промяна и приключване на сесии с един или повече участника. Тези сесии изграждат телефонни разговори през Интернет, включително и мултимедийна конференция. SIP се използва главно при изпращане и получаване на гласови или видео повиквания в пакетно базирана мрежа. Той може да се използва и за други приложения където започването на сесия е задължително. Водещата цел на SIP е да се грижи за сигнализацията в IP базираните комуникации и също така да поддържа функции на високо ниво при телефонните разговори и тяхното бъдещо развивитие в Public Switched Telephone Network(PSTN).
SIP протоколът е проектиран да даде възможност за изграждане на мрежови системи, имащи Proxy Servers или User Agents. Също така ще стане възможно в бъдеще да се извършват обичайни операции: избиране на номер, известяване когато телефона звъни, чуване на сигнал за свободно или заето. Изпълнението и технологията на SIP по света са различни, но при потребителите качеството на телефонията вече е подобно на това в PSTN.
SIP дава възможност бъдещите телефонните мрежи да имат много повече предимства от тези, които са базирани на Сигнализация №7 (Signalling System 7 - SS7), като двата протокола много се различават един от друг. SS7 e тясно насочен протокол, предназначен за много сложна централизирана архитектура и не много сложни крайни точки. За разлика от SS7, SIP изисква IP базирана опорна мрежа с равномерно разпределени мрежови точки. Според някои източници бъдещето на SIP e в крайните комуникационни точки, както и предстоящoто противопоставяне с традиционната сигнализация SS7.

Целият материал:
Прикачени файлове
Проектиране на модел на SIP прокси сървър.rar
(176.59 KиБ) Свален 7 пъти
Прочетено: 51 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Информатика, IT, интернет”