Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Същност на Cloud Computing

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани с информатика, компютри, интернет.
Алгоритми, теоретична информатика, операционни системи, изици за програмиране, изчислителна техника, компютърни мрежии, бази от данни, компютърна графика, роботика, изкуствен интелект, криптография.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Същност на Cloud Computing

Мнение от Mozo »

Cloud Computing или изчисления в облак е термин от областа на информационните технологии, означаващ използването на споделени ресурси, софтуер и информация, като предоставяни на компютри и други устройства чрез интернет.
Терминът съвместява понятия като софтуер като услуга ( SaaS), инфраструктура като услуга ( IaaS), платформа като услуга (PaaS) и други съвременни технологии, които под формата на онлайн бизнес приложения, достъпни през уеб браузър, задоволяват изчислителни потребности докато съхраняват софтуера и потребителските данни на свои сървъри.С други думи, понятието се отнася както до софтуерни приложения, предоставяни под формата на уеб услуги, така и до достъпа до хардуерните и системни ресурси на център за данни ,които предлагат тези услуги. Всъщност, комбинацията от достъпа до хардуера и софтуера на центъра е това, което е прието да се нарича „облак“. Смята се, че облакът е метафора за Интернет, тъй като често се изобразява така в диаграмите на компютърни мрежи и като абстракция на сложната инфраструктура, която стои зад него.При този начин на организация и работа на компютърните системи, предоставяните на наемателите компютърни ресурси като процесорно време и компютърна памет могат да бъдат оптимално разпределяни и динамично увеличавани благодарение на технологии за виртуализация. На самите наематели на облака, явяващи се на свой ред доставчици на облачни услуги, се спестява необходимостта да инвестират в инфраструктура, да обучават персонал, да закупуват софтуерни лицензи и дори да разбират как работят за тях системите в облака. Отворените стандарти са критично важни за развитието на облачния компютинг и от средите на разработчиците на софтуер с отворен код са дошли много от основополагащите технологии в областта.
Поради огромните ресурси, които са необходими за предоставяне и поддръжка на облаци, сравнително малко са компаниите-доставчици на облаци, сред които: Amazon (Amazon Web Services), Google (Google AppEngine), Microsoft (Microsoft Azure), Apple iCloud, Salesforce, Sun Microsystems, IBM, Oracle, VMWare, a в България (Cloud bg).



Как се извършват „изчисленията“ в облака?
Изчисленията позволяват върху примерно 20-30 мощни сървъра едновременно да работят няколко стотици виртуални машини, имащи хиляди приложения и десетки хиляди потребители. Тази организация дава възможност всеки да ползва част от облака, когато има нужда и колкото време има нужда, като на практика с по-малко хардуер се обслужват повече потребители. Този ИТ феномен е познат под името “виртуализация” – възможността в една физическа хардуерна машина да работят едновременно много виртуални машини (VMs). Примерно, ако дадена система иска изчислителна мощ за 20 секунди, облакът ще й предостави необходимото изчислително време да си свърши работата, а след това ресурсите на облака ще бъдат блокирани, за да се използват от друга система. В крайна сметка облакът пести разходи и вдига качеството на ИТ услугите.
Съществуват пет принципа или основни характеристики на облаците:
1. Огромен запас от ресурс Облачните технологии осигуряват на всеки регистриран потребител, независимо от коя точка на света или време, в което се свързва чрез интернет връзка, огромен свободно достъпен споделен запас от ресурси. От тук се определя и основното предимство, че всеки потребител с кредитна карта, за минути може да има достъп до този огромен ресурс и да заплати само толкова, колкото изразходва. Да разгледаме пример с корпоративен уебсайт. Има три основни варианта, между които може да се избира:
1. Споделен хостинг
2. Наемане на сървър
3. Мигриране към облачен технологичен модел
Основното предимство на облачният модел е в управлението на разходите. При първите два модела трябва да се планира разхода за периода на договора, независимо колко от него реално ще използвате (капиталов разход). Докато при третия модел, след регистрация, можем за минути да имате достъп до огромен ресурс, който обаче не трябва да заплащате предварително. Ще платим само толкова, колкото ресурс сме изразходили (оперативен разход). Ето в това е силата на облачния модел, защото оперативният разход има много по-ниска стойност от капиталовия разход. По този начин се инвестира директно в продукт, услуга или реклама, без да се закупува инфраструктура, която след проекта ни, може да остане ненужна.
2. Виртуализация
Виртуализираните сървъри са основните технологични единици, които се използват при нужда в облачната структура. Именно тези сървъри представляват огромния запас от ресурс, който е достъпен при нужда. От своя страна виртуализацията не е нещо ново. Това е технология, която позволява висока степен на оползотворяване на хардуера, като всеки физически сървър е разделен на множество виртуални сървъри. По този начин всеки един виртуален сървър действа като самостоятелен такъв имащ собствена операционна система, набор от софтуерни програми и приложения. Сървъри с много ядра засилват влиянието и значението на виртуализацията, защото всяка виртуална машина може да работи на нейно собствено ядро едновременно с всички други виртуални машини на същият физически сървър.
3. Еластичност
Еластичността е синоним на динамично мащабиране и дефинира възможността да се отчита колко ресурс е консумиран в отговор на това колко ресурс е бил необходим. Обикновено приложенията при нормална работа харчат минимално за системата ниво на ресурси, но при пикови натоварвания се нуждаят от многократно повече. Компанията предлагаща услугата трябва да изгради система с достатъчен ресурс, който да поеме пиковите натоварвания при това с много добра производителност.

Целият материал:
Прикачени файлове
Същност на Cloud Computing.rar
(55.59 KиБ) Свален 14 пъти
Прочетено: 92 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Информатика, IT, интернет”