Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Антивирусни програми

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани с информатика, компютри, интернет.
Алгоритми, теоретична информатика, операционни системи, изици за програмиране, изчислителна техника, компютърни мрежии, бази от данни, компютърна графика, роботика, изкуствен интелект, криптография.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284012
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334827
Местоположение: Somewhere In Time

Антивирусни програми

Мнение от Mozo »

СПЕЦИАЛИЗИРАНО ВИСШЕ УЧИЛИЩЕ ПО БИБЛИОТЕКОЗНАНИЕ И ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ

КУРСОВА РАБОТА
TEMA:

Корпоративни решения за информационна сигурност. Антивирусна защита.

Съдържание:


1.Увод 3
2. Начини на заразяване с вируси 4
2.1. Чрез обмен на дискети 4
2.2. Чрез електронна поща 4
2.3. При свързване с Интернет сайтове 4
2.4. При ICQ или IRC сесии 5
2.5. При теглене (download) на файлове 5
3. Важни правила за защита от вируси 5
4. Технологии за откриването на вируси 6
5.Основни компоненти на антивирусната програма 8
5.1. База данни с дефиниции на вируси 8
5.2. Файлов скенер 9
5.3. Резидентен модул 9
5.4. Интерфейс 9
5.5. Евристичен скенер 9
5.6. Карантинна папка 10
5.7. Мрежови модули 10
5.8. WEB филтри 10
5.9. Пощенски модул 10
5.10. Download контрол 10
5.11. Архивен Модул 11
5.12. Защитна стена (Firewall) 11
6. Видове антивирусни програми 11
6.1. NOD32 за Windows NT/2000/XP/2003 2.70.32 11
6.2. RemoveIT Pro XT SE 12
6.3. Perfect Network Antispy 2.0 12
6.4. Abacre Antivirus 1.0 13
6.5. HandyBits VirusScan Integrator 5.5 13
6.6. Arovax Shield 2.1.82 beta 13
6.7. VBA32 3.11.2 14
6.8. Safe'n'Sec Personal Antivirus 2.0 14
6.9. TZ Spyware-Adware Remover 7.0.0.0 15
6.10. Norton AntiVirus 15
6.11. F-Prot 15
6.12. Panda Antivirus 15
6.13. Kaspersky Antivirus 15
7. Използвани източници 16


1.Увод

Компютърните вируси са фрагмент от програма, които въздействат неблагоприятно върху вашия компютър посредством изменение на начина му на работа без ваше знание или позволение. Изразено на технически език, те са сегмент на програмен код, който се имплантира в изпълнимите файлове и систематически се разпространява от един файл в друг. Компютърните вируси не се образуват от само себе си. Те се пишат от хора и имат определена деструктивна цел.Обикновено вирусите изпълняват следните две функции:
* Разпространение от един файл в друг без вашето потвърждаване, т.е. саморепликация или размножаване.
* Внедряване на симптом или нарушение, предварително планирани от автора. Може да става дума за съсипване на харддиска, изменение на поведението на програми или просто за привеждане на компютъра в безпорядък. Доброкачествените вируси не нанасят на поразените компютри реална вреда. Например те не се проявяват до определена дата, на която показват присъствието си със някакво съобщение.
За разлика от тях злокачествените вируси се мъчат да причинят вреда на компютъра-гостоприемник. Понякога те правят това неволно вследствие лошо програмиране и груби грешки в кода на самия вирус. Злокачествените вируси са способни да изменят една или повече програми така, че те да престанат да работят по желания начин. Заразената програма може да започне внезапно да блокира или да записва информацията некоректно. Вирусът може също да променя информацията за директорийната структура в системната област на диска. Това пречи на откриването на дяловете или стартирането на едно или повече приложения, които не намират необходими за коректното им функциониране файлове. За съжаление преобладаващата част от вирусите са злокачествени, като най-гадните могат да повредят харддиска или да изтриват файлове.
Антивирусният софтуер е вторият вид софтуер, след операционната система, който е жизнено важен за работата на една компютърна система. Той е сборното название на всички видове софтуерни приложения, предназначени за предпазване и отстраняване на компютърни вируси и други злонамерени програми при персонални компютри. Антивирусната програма е програма следяща всички процеси в компютъра ви, за някакъв вид активност която би могла да повреди файлове в него или да форматира диска ви, да нанесе всякакви поражения. Злонамерените програми още познати под името malware могат да бъдат главно няколко вида - троянски коне, червеи и вируси. Задачата на антивирусния софтуер е да предпазва компютъра като постоянно следи файловете които се изпълняват и отварят за възможни заплахи.
Инсталирането на подходяща антивирусна програма е първата мярка за сигурността, която трябва да се вземе. Защитата от вируси трябва да включва Интернет връзката, всички сървъри и работни станции.

2. Начини на заразяване с вируси

2.1. Чрез обмен на дискети

Твърде стар и тривиален начин, при който не е необходимо да сте свързани с Интернет. Решението е да инсталирате на компютъра си съвременна антивирусна програма и чрез нея да сканирате всички външни дискети и нелицензирани CD дискове преди да използвате програмите и файловете от тях.

2.2. Чрез електронна поща

Електронната поща е най-използваното приложение на Интернет. Много често освен текст към писмата има прикрепени файлове от различен тип, които могат да съдържат както вируси, така и други опасни програми - аплети, скриптове и др. Ситуацията се утежнява от факта, че съвременните E-mail програми, които функционират в персоналните компютри, могат да получават писма в HTML формат и тези програми изпълняват антоматично скритите в такива писма скриптове.

2.3. При свързване с Интернет сайтове

Така нареченото "сърфиране" в Интернет е втората по честота на използването Интернет услуга. При това почти всички Интернет сървари използват най-новите технологии, като Java и ActivX програми, за да създават динамични и впечатляващи Интернет страници. Тези програми се зареждат и изпълняват автоматично при обръщане към съответната страница. В основните използвани браузери - Internet Explorer и Netscape Communicator съществуват възможности да се забрани изпълнението на Java и ActivX приложения, но болшинството интернет сървари изискват тези технологии да бъдат активни, за да предоставят съответната Web страница. За съжаление едва ли има Интернет сървари, които могат да се похвалят с абсолютна обезопасеност и непробиваемост от страна на кракери. Това се дължи на изключително сложните и разнообразни Интернет приложения, които функционират в тях и в които рано или късно могат да бъдат открити грешки, допускащи неоторизиран достъп до базисния софтуер. По този начин злонамерени лица с достатъчно опит могат да проникнат във всеки сървар и да инсталират скриптове или програми в някои Web страници на сървара, без съответния администратор да знае за това.

2.4. При ICQ или IRC сесии

Едно от любимите занимания на тийнейджърите е т.н. "бърборене" (chat) в Интернет. Твърде опасно удоволствие, защото тези сесии се следят от кракерите, които с подходящи програми (предлагат се в изобилие от кракерските сървари по света) могат да проникнат в собствения Ви компютър и или да изтеглят файла с паролата, или да причинят някаква друга вреда.

2.5. При теглене (download) на файлове

Често използвана процедура, която, макар и с по-малка вероятност, Ви излага на повечето от изброените до тук опасности. Ето защо, преди да изпълните изтегления файл, проверете го с инсталирания в компютъра Ви антивирусен продукт.


3. Важни правила за защита от вируси

За да бъде компютърната Ви система защитена от вируси, освен инсталирана антивирусна програма трябва да спазвате и някои основни и важни правила.

• Не отваряйте никакви файлове прикрепени към e-mail съобщение пристигнало от непознати, подозрителни или недоверени източници.
• Не отваряйте никакви файлове прикрепени към e-mail, освен ако не знаете какво представлява файла. Не го отваряйте, дори и да изглежда че писмото пристига от добър приятел или някой, който познавате. Бъдете по-предпазливи и преди да го отворите попитайте подателя, дали ви го е изпращал.
• Не отваряйте никакви файлове прикрепени към e-mail, ако заглавието на писмото е загадъчно или неочаквано. Ако е необходимо да го отворите, винаги записвайте файла на харддиска си, преди да продължите.
• Изтривайте верижните писма и спама. Не ги препращайте и не им отговаряйте.
• Не сваляйте никакви файлове от хора, които не познавате.
• Бъдете много внимателни, когато сваляте файлове от интернет. Уверете се, че източникът е сигурен и има добра репутация. Проверете дали сайта проверява файловете с антивирусна програма. Ако не сте сигурни в нищо от изброените, не сваляйте файла изобщо, или го свалете в отделна папка и го тествайте с вашия антивирусен софтуер преди да го стартирате.
• Актуализирайте антивирусната си програма често. Над 500 нови вируса се откриват всеки месец и за да ги засича вирусният скенер, той трябва да ги познава. Тези актуализации представляват в повечето случаи файлове с вирусни сигнатури. Понякога е добре да се актуализира и самата антивирусна програма.

Целият материал:
Прикачени файлове
Антивирусни програми.rar
(23.22 KиБ) Свален 12 пъти
Прочетено: 116 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Информатика, IT, интернет”