Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Развитието на информационните технологии

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани с информатика, компютри, интернет.
Алгоритми, теоретична информатика, операционни системи, изици за програмиране, изчислителна техника, компютърни мрежии, бази от данни, компютърна графика, роботика, изкуствен интелект, криптография.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284020
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334847
Местоположение: Somewhere In Time

Развитието на информационните технологии

Мнение от Mozo »

СЪДЪРЖАНИЕ


I. Увод.
1. Мотиви за избор на темата.
2. Съпоставка между основни моменти от дипломната работа в контекста на общото развитие на информационните технологии.
3. Съдържание на дипломната работа.
II. Изложение.
1. Общи тенденции в развитието на Информационните технологии.
2. Представяне на името и дейността на фирма Грамма Компютърс.
3. Маркетингови аспекти при изграждане на имидж – модели и принципи.
4. ПР техники и методи за изграждане на имидж – модели и принципи.
5. Изследване на маркетинговите елементи и ПР-похватите за изграждане на имидж, чрез опита на фирма Грамма Компютърс.
6. Стратегии за бъдещо развитие на фирма Грамма Компютърс
III. Заключение.
IV. Използвана литература.

I. Увод.
1.Мотиви за избор на темата.
1.1. Актуалност на темата.
Нарастващият интерес към развитието на информационните технологии може да бъде обяснен с реалните социални потребности на съвременния човек.
Напредъка в културния и обществен живот у нас през последните няколко години постави компютрите в едно ново измерение, благодарение на което комуникацията между хорските множества се развива с невъобразими темпове.
Актуалната мисъл днес, че владеенето на информацията е най-голямото предимство в съвременния свят, определя комуникационните технологии, като най-голямото достижение от развитието им. Светът трябваше да мине през писмото, телеграфа и телефона, за да преодолее разстояния и време, да удовлетвори необходимостта на хората от контакти, за да достигне до съвременните свръхмодерни системи, осъществяващи глобална комуникация, пренасящи информация в размери, трудно приемани от човешкото въображение.
Ускореното внедряване на нови интерактивни форми на комуникация в България, доведе до бързо и повсеместно развитие компютърните технологии както в техническо, така и в софтуерно отношение.
Една от причините за това се оказаха, политическите промени в страната ни след 10 ноември 1999тодина. Нахлуването на частната собственост, преминамането от планово към пазарно стопанство, промениха всички области на социалния ни живот. Създаде се мощен пазар на компютърна техника предизвикана, от една страна поради нарастваща персонална нужда на хората и от друга, от необходимостта на предприемачите да развиват своя бизнес.
1.2. Значимост на темата.
От изключително значение за устойчивостта на една организация е нейният “публичен образ”. Още по-важно е това за фирмите, развиващи се в сферата на компютърните технологии. Компютърната индустрия, е една от специфичните сред комуникационните технологии сфери, чийто технически характеристики са непознати за голяма част от хората. Повечето хора познават този вид техника дотолкова, че да могат да си служат с нея персонално у дома или на работното място.
За да бъдат изтъкнати предимствата на едни компютър пред друг, е необходимо визуално да бъдат представени и обяснени неговите плюсови качества пред конкурентните му. Затова за фирмите работещи в тази сфера е абсолютно задължително изграждането на уникален и неповторим образ. С всеки изминал ден навлизат нови технологии, които изискват от хората работещи в този бизнес да усъвършенстват своите комуникативни и маркетингови способности.
1.3. Специфични предпоставки за избора – Грамма Компютърс!
Във фирма Грамма Компютърс работя от края на 1998 година, и до днес. Основния мотив, който ме насочи към избора “Грамма Компютърс” бе продиктуван от желанието ми, да създам един истински проект, който да покаже реалния опит на една фирма в процеса на изграждане на образа си пред нейните публики. За мен изборът “Грамма Компютърс” се оказа едно истинко предизвикателство. В процеса на писане на този проект, от една страна натрупах запас от нови знания, а от друга успях да предам опита си на своите колеги.
Когато се разработват проекти, които са обект на действителността е много по – голяма вероятността те да окажат еволюционно въздействие в науката, към която имат пряко отношение, отколкото ако се създават проекти само на теоретична основа.
II. Изложение.
Глава 1.
Развитие на Компютърните Технологии.
1.1. Теоретична част. Общи тенденции в развитието на Информационните технологии.

Кратка история на развитието на компютрите.

Модерното компютъризиране може вероятно да бъде проследено назад до “HARVARD Mk I” и “COLOSSUS” - и двата от 43 година. COLOSSUS е бил електронен компютър е създаден във Великобритания в края на 43 година и предназначен да разбие Немската кодираща система - Lorenz cipher. “HARVARD Mk I” е бил електро-механичен програмируем компютър с по-общо предназначение, създаден в Харвардския университет с подкрепата на IBM. Тези компютри са измежду първите от т.нар. “първа генерация” компютри.

Първата генерация компютри са били обикновено базирани върху (жични) електрически вериги, съдържащи вакуумни радиолампи и използвали перфо-карти като основно (непрекъсваемо) средство за съхранение на информацията. Друг компютър с общо предназначение от тази епоха е ‘ENIAC’ (Electronic Numerical Integrator and Computer), който е бил завършен през 1946. Това е бил типичен компютър от първо поколение, с тегло 30 тона, съдържащ 18 000 вакуумни лампи и консумирал около 25 KW електроенергия. Обаче той можел да прави невероятните 100 000 калкулации в секунда.

Следващата голяма стъпка в историята в компютърното развитие e изобретяването на транзистора през 1947 год. Те заменят неефикасните радиолампи с много по-малки и по надеждни компоненти. Транзисторните компютри са обикновено отнасяни към т.нал. “Второ поколение” и са широко разпространени в края на 50-те и началото на 60-те години. Въпреки че използват транзистори и електрически вериги, тези компютри все пак са доста обемни и основно - използвани от университети и държавни учреждения.

Експлозията на употребата на компютрите започва с “Третото поколение” компютри. Те се опират на изобретението на Jack St. Claire Kilby (Джак Сенклер Килби) - интергрираната система от микрочипове. Първата интегрирана система е произведена през Септември 1958 но компютрите, които я използват се появяват едва през 1963. Докато големите “mainframes” като I.B.M. 360 увеличават съхранителните (способност да спомнят информация) и процесни възможности все повече, интергрираната система позволява развитието на Миникомпютрите което започва да дава път на навлизането на компютрите нашироко и в по-дребния бизнес. На 15 Ноември 1971, Intel произвежда първият микропроцесор в света - 4004 - и технология, върху която се базират Четвъртото поколение компютри. Микропроцесора събирапоголямата част от процесните възмоности на компютъра само в един единствен (малък) чип. Свързан с някои други от изобретенията на Интел, RAM чипът (килобитовете памет в един чип) микропроцесора позволява на компютрите от четвъртото поколение да бъдат дори по малко и по бързи от всички преди тях. 4004 е бил способен да извърши 60000 операции в секунда, но по-късните процесори (като 8086, на който са базирани всички Интел процесори за IBM PC и съвместимите) донасят нарастваща скорост и мощност на компютрите. Супер компютрите от тази епоха са извънредно мощни, като CRAY-1, който може да изчисли 150 милиона floating point в секунда. Микропроцесорите спомагат за развитието на микрокомпютрите, персонални компютри, коит ос атолкова малки и евтини, че могат да се използват от ообикновенните хора. Първият такъв персонален компютър е MITS Altair 8800, е пуснат в края на 1074 година и е последван от компютри като Apple I & Iiq, Commodore PET и накрая оригиналния IBM PC през 1981 година.
Въпреки, че процесната мощ и съхранителните способности са нарастнали извън всякакво съмнение от 1972 година насам, основната технология на LSI (large scale integration) or VLSI микрочиповете е останала в основата си същата, така че е разпространено схващането, че по-голямата част от днешните компютри все още принадлежат към четвъртото поколение.

Кратка история на развитието на Интернет.

Началото на историята на Интернет може да бъде отнесена към ARPANET, която е започната от американското министерство на отбраната за изследване на мрежата някъде през 1969 година.
Много хора искали да вложат своите идеи за стандартите на комуникацията между компютрите, което създаде тази мрежа, така че тя е изобретена за да се развиват тези идеи. В общи линии човек написва своите идеи на хартия наречено “Request for comments” (RFC), и дава на всеки останал да ги чете. Хората коментират и подобряват тези идеи в нови RFC-та. Първото RFC (RFC 0001) е написано на 07.04.1969 година, което вероятно е най-близкото до началото на Интернета. Сега има над 2000 RFC описващи всеки аспект на това как функционира Интернет.
ARPANET е бил отворен за невоенни потребители в края на 70-те години и първите потребители са били университетите, въпреки че на този етап това с нищо ненапомняло Интернета какъвто го познаваме днес. Международните връзки (тоест извън Америка) започват да функционират през 72 година, но тогава Интернета е бил просто начин за компютрирте за си говорят един с друг и начин за изследване в мрежовата дейност, не е имало World-Widw-Web, нито електронна поща, каквато я позванаме днес.

В началото Интернет съвсем не е бил това, което виждаме днес. Нямало ги е всички тези мултимедийни елементи, Shockwave, анимирани графики, Java скриптове, аплети и т.н. Всички тези неща наистина правят една уеб страница красива и атрактивна, но и доста увеличават обема й.

Едва в началото и към средата на 80-те службите, които днес използваме предимно, се появяват в Интернет. Концепцията за “domain names”, неща като ‘www.microsoft.com’ (Microsoft web server), не са били изобщо въведени до 1984 - преди това всички компютри са били просто адресирани чрез техните IP - адреси (номера). Повечето протоколи за електронна поща и други служби са възникнали след това.
Частта от Интернет, с която са най-добре запознати повечето хора е World-Wide-Web. Това е сбор от хипер-линкови с информация, разпростанявани в интернет чрез
протокол, наречен http (hyper-text-transfer-protocol). Това е било изобретено от Tim Ядрена физика, и е търсел начин физиците да разменят информация за своите изследвания и World-Wide-Web е било неговото решение. И така мрежата била стартирана, въпреки че по това време - само текстово. Графиките идват по-късно с броузер, наречен NCSA mosaic. И Microsoft Internet Explorer и Netscape са базирани на NCSA mosaic.
Графичният интерфейс отваря Интернета за редовите потребители и през 93 година неговата употреба експлодира като хората вече могат да се включват към Интернет, използвайки домашен компютър и модем, за да звъннат на Internet Service Provider (ISP) и да получат връзка с тази (сега огромна) мрежа.

Целият материал:
Прикачени файлове
Развитието на информационните технологии.rar
(297.45 KиБ) Свален 22 пъти
Прочетено: 185 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Информатика, IT, интернет”