Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Правно-информационни системи

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани с информатика, компютри, интернет.
Алгоритми, теоретична информатика, операционни системи, изици за програмиране, изчислителна техника, компютърни мрежии, бази от данни, компютърна графика, роботика, изкуствен интелект, криптография.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284619
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336184
Местоположение: Somewhere In Time

Правно-информационни системи

Мнение от Mozo »

ЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ

РЕФЕРАТ

НА ТЕМА:

Правно-информационни системи



Изготвил: Проверил:
Стойко Стойков Доц. д-р М. Петрова



Правно-информационни системи


Когато говорим за правно-информационни системи, трябва първо да сме наясно какво представлява правно-информационната система. Според едни тя трябва да съдържа само нормативни актове и международни правни източници. Това обаче силно ще стесни приложното й поле. Други смятат, че в нея трябва да се включва цялото съдържание на Държавен вестник (ДВ) - официален и неофициален раздел. Трети са на мнение, че правно-информационната система трябва да включва освен изброените елементи още и експертни коментари и анализи и съдебна практика.
Като че ли последното твърдение е най-близо до истината, като се има предвид, че само голият закон би бил полезен единствено за юристи с по-голям стаж, а нерядко и те биха желали да се допитат до мнението на доктрината и до съдебната практика.
Всъщност, ако трябва да сме точни, най-важното за една правно-информационна система - тъй като се касае за информационна система - е достоверността на предоставяната информация. Засега почти няма система, която да предлага 100% вярна информация. Причината е очевидна става дума за огромно количество документи, при въвеждането на които вероятността да се допуснат грешки е много
голяма. Всяка от фирмите, предлагащи такъв софтуер, се стреми да сведе грешките до минимум и да поправя всички допуснати до момента, за което до голяма степен разчита и на своите потребители.
От значение е и обемът индексирана информация. Така например Норма 3.1 може да бъде ползвана не само за нуждите на практиката, но и за чисто научни цели, тъй като предлага и немалка част от актовете, действали в периода 1879 - 1947 година. Същото, макар и в по-малък обем, ще откриете и в Ciela 2.2, където можете да ползвате и съдебна практика от 1955 година досега.
Разглежданите тук правно-информационни системи са предназначени за ползване не само от юристи, а и от счетоводители, финансисти, мениджъри и т.н. Целта е продуктите да бъдат представени, без да се сравняват възможностите им.
Със съжаление трябва да отбележим, че една от утвърдените и уважавани фирми на пазара - Digesta - отказа участие в обзора и по този начин лиши незапознатите с нея читатели от възможността да оценят достойнствата й.

Дакси 2002
Дакси е софтуер на Интерклип за търсене в интернет и интранет среда. За разлика от другите програми в тази област у нас, използващи готови решения, ДАКСИ 2002 е българска разработка. Тя включва 3-слойна архитектура и като технология се стреми да обхване целия пазарен сегмент – от клиенти с Win 95 до корпоративни клиенти. Единственото изискване е работоспособен TCP/IP протокол.
Тази разработка през 2000 г. спечели от Пловдивския панаир втори златен медал за софтуер. Първият бе през 1995 за “ДАКСИ - компютърният Държавен вестник”.
Предлаганите решения включват Win X и Linux. Под Linux се използва обикновено Apache сървър, но може да се ползва и какъвто и да е друг.
Сървърът предлага много настройки, включително базата данни да се намали от около 1,2 GB, което е вариантът за най-висока скорост, до около 350 MB.
Daxy Web, като сървър, предлага стандартизиран интерфейс, като за заявките и отговорите се използва xml, което позволява да бъде запитван и от приложения, които не са уеб ориентирани. Може да бъде включен като част от друга система или да бъде реализиран интерфейс, който да не се основава на уеб, за системи с по-специално предназначение, например за WAP, PDA и т.н.
Корпоративното решение се основава на това, че информацията, която предлага Интерклип е със софтуер, ОС и хардуер. DAXY_G-Server, който съдържа информацията, е Linux решение, което не изисква администрация. Сървърът е достъпен само по TCP/IP мрежата.
Самата актуализация се извършва без намеса на клиента! Интерклип поддържа в Мрежата няколко сайта с огледални образи на актуализацията, като тук е по-точно да се говори за репликация. Така може да се променя практически всичко по сървъра. Решението, което репликира информацията дава възможност сървърът, след като се обърне към всеки от огледалните сайтове, да определи най-подходящия от тях. Ако пък някой клиент е изостанал с няколко актуализации, DAXY_G-Server ще определи как да реализира репликацията така, че да доведе базата му в актуалното състояние. След обработката клиентът и ИнтерКлип получават email от всеки DAXY_G-Server как е протекла актуализацията.
Интерклип предлага и допълнителна хардуерна разработка в DAXY_G-Server, предвидена за сривове в захранването. При възстановяване на напрежението сървърът се включва и влиза в режим без намеса на оператор.
ИнтерКлип еднакво държи на върховите технологии и на точността на информацията. Освен достоверна в отделните факти, тя трябва да бъде и пълна като множество. Фирмата твърди, че Държавен вестник е неделимо цяло и ДАКСИ е копие на двата раздела на Държавен вестник ( 1989-2001 г.), включително и на графиката (Въз основа на последния, Интерклип са разработили и два софтуера за фирмено разузнаване, които дават почти неограничени възможности за проучване на настоящи и потенциални партньори, съдружници и т.н - DAXY_Global и DAXY007, предназначени за фирмено и банково разузнаване, както и базата данни “ДАКСИ - Нормативна уредба в актуално състояние”).
Актуализацията се извършва в деня на излизане на ДВ от файловете, от които се отпечатва вестника.
Всички връзки между обектите в системата се реализират автоматично. Където и да се среща информация за някакъв документ, автоматично се слага линк към този документ.
ДАКСИ няма ограничения при търсенето и може да намери абсолютно всичко, находящо се в базите данни. Тези възможности позволяват да се открие търсеното с една единствена заявка, която може да достигне до 16K!
Езикът, с който се дават заявките, включва различни логически оператори, от които най-мощният е NEAR. С него могат да бъдат включени в извадката блоковете, отговарящи на условието една дума или фраза да е на разстояние от друга не повече от определен брой думи.
Скоростта на търсене в Дакси е впечатляваща - обработката на цялата база данни отнема изключително малко време (от порядъка на 0,1 - 3 секунди) и то на непретенциозни машини.
Тук ще откриете и “Машина на времето”. Характерно е, че тя връща цялата база данни към избран минал момент.
Уникална е функцията “Сравнение на документи”. Мигновено се сравняват две произволни състояния на един нормативен акт и разликите им – добавените и отменените текстове, се показват в син и червен цвят.
Последната разработка на фирмата е визуализираното съдържание на Държавен вестник, предназначено за разпространение по e-mail. Обемът на изпращаната поща е 4-5 КВ, а при интерес може веднага да се види пълният текст на конкретния акт, или на разликите му спрямо предишното състояние.
ИнтерКлип е единствената в страната фирма, която предлага и пълното законодателство на ЕС, на 11-те езика на общността. Тя е една от 26-те фирми в света, получили статут на Document Delivery Agent на Европейската комисия, което им дава достъп до базите данни на ЕС за търсене на информация.
Освен богатите възможности за изготвяне на критерии за търсене, системата е много бърза и при работа онлайн (сайтът е www.daxy.com).

Ciela 2.2
Ciela предложи първата 32-битова правно-информационна система в България. Тя се разпространява на компакт-диск. Базата данни е около 500 МВ, съдържа официалния и неофициалния раздел на държавен вестник и струва 38 лева. Абонаментът е значително по-скъп, като всяка актуализация (седмична, месечна и т.н.) може да се осъществи по няколко начина: със CD, по електронна поща (препоръчително само при бърза и надеждна линия) или от интернет Предлага се осъвременяването да се извършва от специалисти на фирмата, като цената на този вариант е 97 лева при месечна актуализация.
Ciela 2.2 съдържа действащи и отменени нормативни актове, решения и определения на конституционния съд, практика на Върховните съдилища (назад до 1955 година!), практика на Арбитражния съд към БТПП и други. В продукта е включен българо-английски юридически речник, както и легални дефиниции на различни правни термини. Последните обаче не винаги са коректни и отговарят смислово на възприетите в теорията на правото определения, тъй като са извадени в друг контекст (примерно, определение на термин по смисъла на определен нормативен акт или международен договор, което има по-тясно или въобще различно значение).

Целият материал:
Прикачени файлове
Правно-информационни системи.rar
(15.76 KиБ) Свален 17 пъти
Прочетено: 144 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Информатика, IT, интернет”